Re’uwen Feuerstein

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Re’uwen Feuerstein
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia

21 sierpnia 1921
Botoszany

Data i miejsce śmierci

29 kwietnia 2014
Jerozolima

Zawód, zajęcie

pedagog, psycholog

Odznaczenia
Order Palm Akademickich

Re’uwen Feuerstein (hebr. ‏ראובן פוירשטיין‎, ur. 21 sierpnia 1921 w Botoszanach, zm. 29 kwietnia 2014[1] w Jerozolimie) – izraelski psycholog urodzony w Rumunii, twórca metody zwiększania sprawności umysłowej u dzieci z różnego typu dysfunkcjami, zwanej Instrumental Enrichment lub metodą Feuersteina.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodził się w Rumunii, jako jedno z dziewięciorga dzieci. Kształcił się w kierunku pedagogicznym (Wyższa Szkoła Nauczycielska w Bukareszcie[2]) i studiował psychologię na Uniwersytecie w Bukareszcie (Onesco College[2]). W 1944 rodzina wyemigrowała na tereny Izraela[1] (tzw. Mandat Palestyny). Po 1945 nauczał dzieci, które przeżyły Holocaust i studiował na Uniwersytecie w Genewie pod kierunkiem takich naukowców jak Karl Jaspers, Carl Jung, czy Jean Piaget. W zakresie jego zainteresowań pozostawała problematyka zaspokajania potrzeb psychologicznych i edukacyjnych imigrantów, uchodźców i innych grup społecznych znajdujących się w niekorzystnej sytuacji[2].

Od 1965 był dyrektorem Hadassah Wizo Canada Reaserch Institute, która to placówka była częścią ICELP w Jerozolimie (International Center for the Enhancement of Learning Potential). Doktoryzował się w 1970 na Sorbonie w Paryżu (psychologia rozwojowa)[1].

W latach 50. i 60. XX wieku pełnił funkcję dyrektora psychologicznego w Youth Aliyah w Europie. W tym charakterze był odpowiedzialny za przydzielanie potencjalnych kandydatów do emigracji do Izraela oraz na różne programy edukacyjne w tym państwie. Odkrył wówczas zróżnicowaną podatność dzieci na rozwiązywanie testów IQ w zależności od udzielanego im wsparcia. To doświadczenie sprawiło, że zakwestionował dotychczasowe przekonania dotyczące stabilności inteligencji i założył, że istotne są różnice kulturowe w stylach uczenia się. Opracował nowe metody oceny i nowatorskie narzędzia dydaktyczne, które kładły nacisk na uwzględnianie elastyczności poznawczej[2].

Okres ten był również przełomowy w rozwoju hipotezy roboczej Feuersteina, dotyczącej dzieci o słabym funkcjonowaniu środowiskowym i możliwości zmiany ich położenia. Od 1970 pracował w Izraelu, początkowo stosując narzędzia, które opracował do oceny potencjału i do nauczania dzieci z zespołem Downa, a potem także dla ofiar udarów, chorych na demencję, porażenie mózgowe, autyzm i inne schorzenia. Instytut Feuersteina, który założył zajmuje się leczeniem oraz szkoleniem terapeutów i pedagogów przy użyciu metody Feuersteina[2].

Nagrody[edytuj | edytuj kod]

Był nominowany do Pokojowej Nagrody Nobla w 2012 (zwyciężyła wówczas Unia Europejska). Otrzymał Izraelską Nagrodę Edukacji i francuski Order Palm Akademickich[2].

Rodzina[edytuj | edytuj kod]

Ma syna, rabina Rafiego Feuersteina, który prowadzi założone przez niego w Jerozolimie Międzynarodowe Centrum Wzmacniania Potencjału Nauczania (ICELP)[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Agnieszka Smrokowska-Reichmann, Instrumental Enrichment – metoda Feuersteina dla dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, w tym niepełnosprawnych intelektualnie, „Wspólne tematy”, 1, 2015, s. 18, ISSN 1506-3690.
  2. a b c d e f Professor Reuven Feuerstein [online], The Feuerstein Institute [zarchiwizowane z adresu 2017-06-27] (ang.).
  3. Beth Steinberg, Intelligence Is Modifiable: An Interview with Dr. Reuven Feuerstein, [w:] Brain World [online], 25 stycznia 2018 (ang.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]