Rhee Syng-man

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Spacer.gif To jest biografia osoby noszącej koreańskie nazwisko Li.
Rhee Syng-man
이승만, 李承晩
Ilustracja
Rhee Syng-man (1956)
Data i miejsce urodzenia 26 marca 1875
Haeju (Joseon)
Data i miejsce śmierci 19 lipca 1965
Honolulu
Prezydent Tymczasowego Rządu Korei
Okres od 11 września 1919
do 21 marca 1925
Poprzednik Yi Dong-nyeong
Następca Park Eunsik
1. prezydent Republiki Korei
Okres od 24 lipca 1948
do 26 kwietnia 1960
Następca Yun Bo-seon
podpis
Rhee Syng-man
ilustracja
Nazwa koreańska
Hangul 이승만
Hancha 李承晩
Transkrypcja poprawiona I Seung-man
Transkrypcja MCR Yi Sŭng-man

Rhee Syng-man lub też jako Syngman Rhee (kor. hangul 이승만, hancha 李承晩 ur. 26 marca 1875[1] w Haeju, zm. 19 lipca 1965 w Honolulu na Hawajach) – koreański polityk i działacz niepodległościowy, pierwszy prezydent Korei Południowej.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Działalność niepodległościowa[edytuj | edytuj kod]

Urodził się w Haeju w prowincji Whangae w Korei. Nauki pobierał w szkole metodystów, gdzie przyjął chrześcijaństwo. Od 1896 współzałożyciel i działacz Klubu Niepodległości, którego celem było doprowadzenie do niezależności kraju okupowanego przez Japonię. Za działalność niepodległościową więziony w latach 1898-1904[1]. Po wyjściu na wolność wyjechał do USA. W 1907 uzyskał licencjat na George Washington University, a rok później magisterium na Uniwersytecie Harvarda. W 1910 zdobył tytuł doktorski na Uniwersytecie w Princeton. W latach 1913-1940 mieszkał na Hawajach kontynuując działalność na rzecz niepodległości Korei[1]. Uczestnik antyjapońskiego powstania ludowego w 1919, polityk, a następnie prezydent Emigracyjnego Tymczasowego Rządu Korei na wygnaniu w Szanghaju. Spory z innymi politykami koreańskimi doprowadziły w 1925 do odwołania go ze stanowiska. Od 1940 mieszkał w Waszyngtonie.

Koreańska Republika Ludowa[edytuj | edytuj kod]

15 sierpnia 1945, w związku ze zbliżającą się kapitulacją Japonii, grupa niepodległościowych polityków koreańskich o różnych poglądach politycznych, pod kierownictwem Yo Un-hyonga, powołała tzw. Koreańską Republikę Ludową (nie mającą nic wspólnego z późniejszą komunistyczną Koreańską Republiką Ludowo-Demokratyczą), która zaczęła tworzyć struktury terenowe władzy na obszarze całego kraju, czyli tzw. komitety ludowe. Dla Li Syng Mana przewidziano stanowisko prezydenta, a Yo Un-hyonga wiceprezydenta. We wrześniu 1945 rząd Koreańskiej Republiki Ludowej w Seulu został obalony przez amerykańską administrację wojskową (United States Army Military Government in Korea tzw. USAMGIK); komitety ludowe na obszarze okupacji radzieckiej zostały przejęte przez komunistów, a pod okupacją amerykańską w większości rozwiązane – często przy użyciu siły. Utrzymały się tylko w kilku miejscach, m.in. na wyspie Czedżu.

Okupacja amerykańska[edytuj | edytuj kod]

W październiku 1945 Li Syng Man przybył do okupowanej przez USA południowej części Korei wraz z innymi politykami konserwatywnymi, nacjonalistycznymi i prawicowymi z koreańskich kół emigracyjnych w USA. Na tej bazie utworzono w południowej części Korei partie prawicowe: Demokratyczną Partię Korei i Partię Narodową, które ściśle współpracowały z administracją wojskową USA (gen. Arnold) nad eliminacją ugrupowań lewicowych przed planowanymi wyborami do parlamentu (Zgromadzenie Narodowe Korei). Likwidacja KRL i komitetów ludowych, podział kraju, okupacja i represje doprowadziły do niezadowolenia społecznego wzmożonego dodatkowo przywracaniem do pracy w urzędach, policji i nowo tworzonej armii byłych kolaborantów japońskich, spośród których wielu było agentami tajnej policji Kempeitai. Wybuchło kilka powstań, z których większym echem odbiły się bunty wojska w Yosu i Suncheon, mające poparcie ludności cywilnej. Armia amerykańska przy pomocy podległych jej koreańskich jednostek policji i żandarmerii krwawo stłumiła te wystąpienia. Dochodziło do masowych egzekucji osób podejrzewanych o działalność wywrotową i poglądy komunistyczne, jednak do najdramatyczniejszych wydarzeń doszło na wyspie Czedżu, gdzie w 1947 miejscowa policja podległa USAMGIK ostrzelała uczestników manifestacji patriotycznych. W 1948 wybuchło tam powstanie zbrojne po tym, jak policja zamordowała po torturach aresztowanych wcześniej uczestników demonstracji. Li Syng Man przejmujący władzę od USA zdecydował się wysłać na wyspę dodatkowe siły wojska, policji i ultraprawicowych bojówek antykomunistycznych. Powstańcy szybko utracili inicjatywę, a przywracanie porządku zamieniło się w masakrę cywilnej ludności. W wyniku terroru sił rządowych śmierć poniosło 40 tysięcy mieszkańców Czedżu, dziesiątki tysięcy uciekło do Japonii, a funkcjonariusze rozbijający powstanie przejęli zagrabiony wyspiarzom majątek.

Pierwsze lata Korei Południowej[edytuj | edytuj kod]

Wybory w południowej części Korei odbyły się 10 maja 1948, a utworzone w ich wyniku Zgromadzenie Narodowe uchwaliło 12 lipca 1948 konstytucję i 20 lipca wybrało Li Syng Mana na prezydenta. 15 sierpnia Li Syng Man proklamował Republikę Korei (Południowej). Jak przyznaje Hak Jon Kim[a] „...prezydent, rząd, jak i Zgromadzenie Narodowe, miały wybitnie konserwatywny charakter...”. Jeszcze przed wybuchem wojny koreańskiej jego rząd więził ponad 30 000 domniemanych komunistów, i około 300 000 podejrzanych o sympatyzowanie z komunistami lub jakimikolwiek grupami opozycyjnymi[2][3][4]. W chwili zbliżania się wojsk KRL-D do Seulu 27 czerwca 1950 Li Syng Man uciekł w czołgu do Daejeonu, który ogłosił tymczasową stolicą państwa. Następnie ewakuował się do Pusanu. Powrócił do Seulu po odparciu wojsk komunistycznych po desancie pod Inczon.

Późniejszy okres[edytuj | edytuj kod]

Urząd prezydenta piastował od 20 lipca 1948 do 26 kwietnia 1960; w tym czasie brutalnie rozprawił się z opozycją wewnętrzną i przejął kontrolę nad wszelkimi przejawami życia politycznego w kraju, co spowodowało rosnącą niechęć społeczeństwa do jego rządów, które stały się ponadto coraz bardziej skorumpowane[5]. W 1960, po jego trzeciej reelekcji, doszło do kulminacji niezadowolenia w postaci demonstracji studenckich i protestów w parlamencie. W ich wyniku złożył urząd i uciekł z Korei samolotem należącym do CIA. Władze amerykańskie umieściły byłego prezydenta na Hawajach, gdzie zmarł.

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. The unification policy of South and North Korea, Seoul 1977, s. 72.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Li Syngman. Internetowa encyklopedia PWN. [dostęp 2015-08-16].
  2. Family tragedy indicative of S.Korea’s remaining war wounds (ang.). The Hankyoreh, 23.01.2010. [dostęp 08.04.2012].
  3. Bae Ji-sook: Gov’t Killed 3,400 Civilians During War (ang.). The Korea Times, 03.02.2009. [dostęp 08.04.2012].
  4. Waiting for the truth (ang. • kor.). The Hankyoreh, 22.07.2010. [dostęp 08.04.2012].
  5. Hastings, Max (1988). The Korean War. New York: Simon & Schuster. s. 89–90. ​ISBN 0-671-66834-X​.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]