Roblox

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Roblox
Producent Roblox Corporation
Wydawca Roblox Corporation
Projektant David Baszucki[1]
Silnik Ogre3D, ImPlicitNgine
Data wydania 2006[2]
Gatunek MMOG
Tryby gry Gra jednoosobowa, wieloosobowa
Język angielski, niemiecki
Wymagania sprzętowe
Platforma Windows, Macintosh, iOS, Android
Wymagania

22 MB wolnego miejsca na dysku, DirectX

Kontrolery mysz, klawiatura
Strona internetowa

Roblox – darmowa gra komputerowa z gatunku MMOG, wydana w 2006 roku przez amerykańskie studio Roblox Corporation. Jest to specyficzna gra, w której gracze samodzielnie kształtują rozgrywkę poprzez budowanie przedmiotów, miejsc akcji itp. Możliwe jest udostępnianie własnych tworów, zbudowanych z klocków przypominających klocki Lego[1][2]. Do tworzenia i edytowania miejsc służy program o nazwie Roblox Studio. Pozwala on na tworzenie systemów interakcji klocków między sobą i graczami. Przedmioty używane w grze podlegają symulowanym prawom fizyki, zbliżonym do praw naturalnych.

W Roblox można grać w systemach Microsoft Windows, Mac OS/OS X, iOS i Android. Rozgrywka opiera się na modelu free-to-play, ale gracze mogą też płacić abonament[2]. W czerwcu 2011 roku posiadała 5,7 miliona użytkowników[2].

Rozgrywka[edytuj | edytuj kod]

Gra toczy się w światach wykreowanych przez samych graczy. Istnieje możliwość dołączania do setek różnych rozgrywek. Można też budować własne gry za pomocą programu ROBLOX Studio. Poza budowaniem w ROBLOX Studio można tworzyć skrypty Lua. Producent gry prowadzi własną wiki z instrukcjami do ROBLOX Studio.

W ROBLOX istnieją 2 wirtualne waluty: Robux'y i Ticket'y, za które można kupować inaczej niedostępne przedmioty umożliwiające indywidualizowanie kreowanych postaci. Użytkownicy mogą też zapisać się do Builders Club poprzez wykupienie jednego z trzech typów abonamentu.

Przypisy

  1. a b Christian Nutt: Interview: Roblox, The Little-Known, User-Generated LEGO Competitor (ang.). Gamasutra, 2010-10-18. [dostęp 2012-09-17].
  2. a b c d Colin Campbell: Interview: VCs Boost Building Game Roblox With $4M Injection (ang.). Gamasutra, 2011-06-14. [dostęp 2012-09-17].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]