Rozbiór państwa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Rozbiór państwa – podział terytorium istniejącego suwerennego państwa pomiędzy inne, najczęściej sąsiadujące, dokonany na drodze dyplomatycznej, bez bezpośredniego użycia sił zbrojnych (choć najczęściej bez akceptacji co najmniej znacznej części mieszkańców państwa podlegającego rozbiorowi) wobec armii państwa podlegającego rozbiorowi.[potrzebny przypis] Zazwyczaj jednak występuje groźba najazdu zbrojnego w wypadku, gdyby droga dyplomatyczna była nie dość skuteczna. Rozbiór państwa może być częściowy (jeśli po rozbiorze podlegające mu państwo istnieje nadal, na ograniczonym terytorium) lub całkowity (jeśli po rozbiorze przestaje istnieć). Często zamiast pojęć „rozbiór” i „rozbiory” używane są[przez kogo?] określenia „zabór” i „zabory”, a państwa uczestniczące w rozbiorach nazywa się „zaborcami”.

Rozbiory Polski[edytuj | edytuj kod]

Dokonane rozbiory Polski[edytuj | edytuj kod]

W Polsce najpowszechniej znane są trzy rozbiory Polski:

Rozbiór drugi i trzeci odbyły się wprawdzie w obecności oddziałów armii rosyjskiej[1] (pozostających na terytorium Polski m.in. po zakończonej w lipcu 1792 wojnie polsko-rosyjskiej), później też pruskiej, od 1794 walczących z oddziałami Naczelnika Tadeusza Kościuszki, ale oddziałów polskich uczestniczących w insurekcji kościuszkowskiej z formalnego punktu widzenia nie można zaliczyć do regularnych oddziałów wojskowych Rzeczypospolitej Obojga Narodów, tylko uznać je trzeba jedynie za oddziały powstańcze.[potrzebny przypis]

Planowane rozbiory Polski[edytuj | edytuj kod]

W 1392 Władysław Opolczyk zaproponował rozbiór Polski pomiędzy Krzyżaków, Brandenburgię i Węgry[2].

6 grudnia 1656 podczas „potopu szwedzkiego” i tuż po powstaniu Chmielnickiego podpisany został traktat w Radnot przewidujący rozbiór Rzeczypospolitej przez Szwecję (Karol X Gustaw), elektora brandenburskiego (Fryderyk Wilhelm I), księcia Siedmiogrodu Jerzego II Rakoczego, Bohdana Chmielnickiego i Bogusława Radziwiłła[3].

Inne rozbiory[edytuj | edytuj kod]

Oprócz rozbiorów Polski w XVIII wieku do kategorii takich samych wydarzeń można zaliczyć[potrzebny przypis]:

Inne planowane rozbiory[edytuj | edytuj kod]

Publicystyka historyczna[edytuj | edytuj kod]

Rozbiory i zagrożenie rozbiorami są także chętnie wykorzystywanym orężem w publicystyce historycznej, szczególnie w Polsce. Często różne wydarzenia historyczne, które zdaniem niektórych odbierają krajowi jakąś część suwerenności, nazywane bywają przez niektórych polityków lub publicystów „rozbiorami”, choć nie spełniają kryteriów wymienionych na wstępie (podział terytorialny suwerennego państwa na drodze dyplomatycznej bez użycia sił zbrojnych[potrzebny przypis]). Tak powstały w obiegu publicznym m.in. pojęcia IV i V rozbioru Polski, które nie są w rzeczywistości ścisłe.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Sejm grodzieński (1793).
  2. Witold Mizerski, Jarosław Maciej Zawadzki, Tablice historyczne, Warszawa: Wydawnictwo Adamantan, 1996, s. 133, ISBN 83-85655-12-3, OCLC 69475092.
  3. Kalendarium dziejów Polski, WL, Kraków, 2000, ​ISBN 83-08-03025-4​.
  4. a b Antoni Czubiński, Jerzy Strzelczyk, Zarys dziejów Niemiec i państw niemieckich powstałych po II wojnie światowej, Poznań: Wydaw. Poznańskie, 1986, ISBN 83-210-0619-1, OCLC 830202575.
  5. Andrzej Chwalba Historia powszechna. Wiek XIX, wyd. 2009 r., s. 336–337.