Spike Lee

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Spike Lee
Ilustracja
Prawdziwe imię i nazwisko Shelton Jackson Lee
Data i miejsce urodzenia 20 marca 1957
Atlanta
Zawód reżyser, scenarzysta, producent filmowy, aktor

Spike Lee, właśc. Shelton Jackson Lee (ur. 20 marca 1957 w Atlancie) – amerykański reżyser, scenarzysta, producent, aktor filmowy, najwybitniejszy twórca kina afroamerykańskiego. Twórca teledysków i reklam. Założyciel firmy producenckiej 40 acres and a Mule Filmworks. Dwukrotnie nominowany do Oscara – za scenariusz oryginalny do filmu Rób, co należy w 1990 roku oraz za dokument 4 Little Girls z 1998 roku. Za film Malaria uhonorowany nominacją do Złotej Palmy.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Spike Lee jako autor, w głównej mierze, kina zaangażowanego, stawia w swojej twórczości pytania o tożsamość kulturową czarnej społeczności Ameryki. Naczelnym tematem filmów Lee jest dyskryminacja rasowa. Filmy Lee wielokrotnie ilustrowały istotne wydarzenia społeczno-polityczne (Autobus – „marsz miliona” na Waszyngton; 4 Little Girls – zainspirowany zamachem bombowym na kościół Baptystów w Birmingham; Malcolm X – fabularna biografia przywódcy duchowego czarnej społeczności, Malcolma X).

Wszechstronność (gatunki, formy filmowe), granicząca z artyzmem swoboda w „opowiadaniu obrazem” (Spike Lee z równym powodzeniem wykorzystuje wszelkie dostępne współczesnemu filmowcowi „cuda techniki operatorskiej” tj. steadicam, ramię kamerowe i in.; znakiem firmowym Lee jest ujęcie z kamery umieszczonej na wózku kamerowym, skierowanej na aktora będącego w pozycji en face, patrzącego wprost na kamerę (zachodzi wówczas wrażenie, jak gdyby postać „ślizgała się” nad ziemią), unikalna wrażliwość wizualna, mocne dialogi – oto znaki rozpoznawcze kina sygnowanego nazwiskiem Lee. Spike Lee to jedna z najważniejszych postaci współczesnego kina, „filmowy głos” czarnej Ameryki.

Zdjęcie wykonane na zewnątrz Continental Airlines Arena w East Rutherford (2004)

Filmografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]