Sławomir Łosowski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Sławomir Łosowski
Ilustracja
Sławomir Łosowski (2022)
Imię i nazwisko

Marek Sławomir Łosowski[a]

Data i miejsce urodzenia

31 sierpnia 1951
Gdańsk

Instrumenty

instrumenty klawiszowe

Gatunki

rock, experimental, jazz-rock, synth pop, pop-rock, muzyka elektroniczna

Zawód

elektronik (wyuczony)
muzyk, kompozytor, plastyk (wykonywany)

Aktywność

1969–1992, 1993–1995, od 2004

Powiązania

Tomasz Łosowski

Instrument
Sequential Circuits Prophet-5
MiniKorg 700s
Yamaha DX7
Ensoniq ASR-10
Korg MS2000
Dave Smith Instruments PolyEvolver
Zespoły
Akcenty (1969–1976)
Kombi (1976–1992)
Kombi Łosowski (od 2004)
Odznaczenia
Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” Brązowy Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”
Strona internetowa

Sławomir Łosowski, właściwie Marek Sławomir Łosowski[a][1] (ur. 31 sierpnia 1951 w Gdańsku) – polski muzyk i producent muzyczny. Lider, główny kompozytor i założyciel zespołu Akcenty (1969), przekształconego następnie w Kombi (1976)[2][3][4], a obecnie zespołu Kombi Łosowski[5][6]. Gra na instrumentach klawiszowych[7], jest również autorem tekstów do kilku utworów zespołu[8][9][10]. Członek Akademii Fonograficznej ZPAV[11]. Właściciel studia nagraniowego, firmy nagłośnieniowej i wydawniczej SL Sound[12].

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Dzieciństwo spędził w pracowni ojca Alfonsa Łosowskiego przy ul. Mariackiej w Gdańsku[13], który był artystą rzeźbiarzem, malarzem i rysownikiem, absolwentem Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Stefana Batorego w Wilnie. Za jego namową zainteresował się rysunkiem. W 1959 roku zdobył pierwszą nagrodę w konkursie rysunkowym Dziennika Bałtyckiego[14]. W następnych latach udzielał się w harcerstwie i pobierał prywatne lekcje gry na fortepianie wraz ze swoją siostrą[14]. Ukończył szkołę średnią zdobywając tytuł technika-elektronika[15].

Zawodowo zajmuje się muzyką od 1969 roku, odkąd zadebiutował jako pianista we własnym zespole Blues Band Akcenty. Na początku lat 70. zainteresował się muzyką syntezatorową. Na świecie ruszyła wówczas produkcja pierwszych syntezatorów, na które nie było jednak stać Łosowskiego. Walory brzmieniowe dostępnych dla niego finansowo organów elektronowych były niewystarczające, co spowodowało, że zaczął się interesować możliwościami zastosowania elektroniki do modyfikacji ich brzmienia. Wykonał szereg analogowych urządzeń i wprowadził kilka modyfikacji w swoim instrumentarium. Zakupił wielogłowicową taśmową kamerę pogłosową WEM i wykorzystując przerobione przez siebie rosyjskie organy elektronowe Junost rozpoczął poszukiwania nowych brzmień. Dało mu to większe możliwości kreowania własnych barw dźwięku, a jednocześnie zainspirowało do wykonywania muzyki z dużą ilością improwizacji[16], na skutek czego jego zespół w 1971 zmienił kierunek muzyczny wpisując się w nurt muzyki eksperymentalnej. Pod skróconą nazwą Akcenty, grupa brała udział w trzech edycjach Festiwalu Młodzieżowej Muzyki Współczesnej w Kaliszu. Na ostatnim z nich, w 1973 w składzie: Sławomir Łosowski (instrumenty klawiszowe), Piotr Gągałka (gitara basowa), Jan Rucki (perkusja) zdobyła pierwszą nagrodę, wykonując kompozycje Łosowskiego: „Bumerang”, „Siódme żebro” i „Zapylanie”[17]. Czterokrotnie wystąpiła we Wrocławiu na festiwalu Jazz nad Odrą; w 1973 zespół zdobył tam wyróżnienie, a w 1974 Łosowski główną nagrodę indywidualną[18].

Od 1976 roku współtworzył powstałą na bazie Akcentów grupę Kombi, w której grał na instrumentach klawiszowych i dla której komponował. Współtworzył rozpoznawalny styl i wykreował charakterystyczne brzmienie zespołu. Jest kompozytorem takich jego przebojów jak: „Słodkiego miłego życia”, „Kochać cię – za późno”, „Przytul mnie”, „Wspomnienia z pleneru”, „Taniec w słońcu”, „Za ciosem cios” i „Nietykalni – skamieniałe zło”. W swojej karierze skomponował ponad 80 utworów. Jego kompozycja instrumentalna „Bez ograniczeń (energii)” była jedną z muzycznych czołówek TVP – w latach 1982–2007 otwierała program 5-10-15[16]. Premiera utworu „Słodkiego miłego życia” miała miejsce jesienią 1983 na antenie Programu Trzeciego Polskiego Radia. W roku 1984 piosenka ta spotkała się z najbardziej entuzjastycznym odbiorem publiczności podczas XXI Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu; zespół wielokrotnie nią bisował i wygrał nagrodę publiczności. Stała się największym hitem w historii Kombi i do dzisiaj jest jego „muzycznym logo”. Zaliczana jest przez różne plebiscyty radiosłuchaczy do grona największych polskich przebojów okresu powojennego[19].

W 1992 roku zawiesił działalność zespołu Kombi po odejściu ze składu Grzegorza Skawińskiego i Waldemara Tkaczyka[16]. Następnie, w latach 1993–1994 nagrał z synem Tomaszem materiał na płytę instrumentalną Nowe narodziny (wyd. 1995), po czym wycofał się z działalności scenicznej. W kolejnych latach prowadził studio nagraniowe i firmę nagłośnieniową SL Sound, a także opiekował się żoną Łucją, która chorowała na stwardnienie rozsiane. W 2003 roku grupa Kombi miała wznowić działalność w pierwotnym składzie, lecz w zespole doszło do rozłamu. Trzech byłych członków Kombi – Grzegorz Skawiński, Waldemar Tkaczyk i Jan Pluta – powołało do życia zespół o nazwie Kombii, w którego składzie zabrakło Sławomira Łosowskiego. Fani muzyka zaczęli pytać go o wyjaśnienie tej sytuacji i przesyłać petycje z prośbami, by wrócił do koncertowania. Za ich namową, Łosowski w 2004 roku zdecydował się na powrót do aktywności muzycznej[16]. Początkowo występował pod własnym nazwiskiem, czyli jako Łosowski, a w 2013 roku kontynuował działalność muzyczną jako Kombi Łosowski, by ułatwić słuchaczom odróżnienie jego zespołu od formacji Skawińskiego i Tkaczyka[20].

18 marca 2013 roku Sławomir Łosowski złożył wniosek o rejestrację znaku towarowego przedstawiającego nazwę i logotyp Kombi w Urzędzie Patentowym RP[21]. W styczniu 2014 roku wystąpił o rejestrację unijnego znaku towarowego Kombi, dzięki czemu otrzymał wyłączne prawa do korzystania z tego znaku, a osiem miesięcy później powrócił do koncertowania pod nazwą Kombi (bez dopisku „Łosowski”)[20]. 13 maja 2016 nakładem wydawnictwa In Rock ukazała się książka Kombi. Słodkiego miłego życia. Prawdziwa historia autorstwa Sławomira Łosowskiego oraz Wojciecha Korzeniewskiego przedstawiająca historię zespołu z perspektywy autorów[22]. W 2019 roku muzyk obchodzi 50-lecie swojej działalności artystycznej, które uczcił koncertem Kombi w Muzycznym Studiu Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej. Na scenie gościnnie wystąpili również Leszek Możdżer, MC Silk, Andrzej Nowak i DJ Spox[23][24][25]. Podczas wydarzenia został odznaczony m.in. złotym medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. 22 lutego 2022 trafił na okładkę „Tygodnika Solidarność”, któremu udzielił obszernego wywiadu pt. Nie dam się zabetonować[26].

Funkcjonowanie na polskim rynku muzycznym dwóch zespołów o łudząco podobnych nazwach – Kombi i Kombii – spowodowało konflikt, którego finał miał miejsce przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej. 7 września 2022 Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej oddalił skargę Sławomira Łosowskiego, który domagał się unieważnienia decyzji Izby Odwoławczej z września 2021 roku, utrzymującej w mocy wcześniejszą decyzję Urzędu Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej (EUIPO) o unieważnieniu prawa Łosowskiego do unijnego znaku towarowego Kombi oraz obciążył go kosztami prowadzonej sprawy. Tydzień po ogłoszeniu wyroku Łosowski wydał specjalne oświadczenie, w którym ustosunkował się do sprawy i poinformował, że jego zespół ponownie zmienia nazwę na Kombi Łosowski[27]. W listopadzie 2022 udzielił obszernego wywiadu portalowi Onet.pl, w którym odniósł się do zaistniałej sytuacji i poinformował, że wyrok TSUE nie wpłynie na dalszą działalność artystyczną zespołu[28].

Sławomir Łosowski podczas występu w Łebie (2004)
Sławomir Łosowski podczas występu zespołu Kombi w Nowej Dębie (2019)
Sławomir Łosowski podczas występu zespołu Kombi w Nowej Dębie (2019)

Działalność pozasceniczna[edytuj | edytuj kod]

Drugą po muzyce pasją Łosowskiego jest rysowanie. Swoje rysunki przekornie określa nazwą „gra-fika”. Rysuje od 3 roku życia. Wiele prac z dzieciństwa zachowało się dzięki jego ojcu Alfonsowi Łosowskiemu. Publicznym debiutem Łosowskiego jako rysownika był album Tabu, na okładce którego wykorzystano „gra-fiki” muzyka[29]. Miał kilkadziesiąt wystaw indywidualnych.

Jest właścicielem studia nagraniowego SL Sound w gdańskiej dzielnicy Osowa[12].

Życie prywatne[edytuj | edytuj kod]

Był żonaty z Łucją Łosowską (zm. 18 sierpnia 2015 r.), z którą ma dwójkę dzieci – perkusistę Tomasza Łosowskiego i flecistkę Joannę Łosowską-Stojek. W 1989 roku, napisał córce kilka piosenek na potrzeby programu Dyskoteka Pana Jacka (czyt. Dżeka)[16]. Z synem Tomaszem, koncertuje z przerwami od 1991 roku[30]. Od 2004 grają razem w zespole Kombi Łosowski.

Nagrody[edytuj | edytuj kod]

Piotr Gliński i Sławomir Łosowski – Wręczenie Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Dyskografia[edytuj | edytuj kod]

Występ zespołu Kombi, Gdańsk (2015)
Występ zespołu Kombi, Nowa Dęba (2019)

Albumy solowe[edytuj | edytuj kod]

Albumy Kombi[edytuj | edytuj kod]

Albumy Kombi Łosowski[edytuj | edytuj kod]

Gościnnie[edytuj | edytuj kod]

Wystawy rysunków[edytuj | edytuj kod]

Instrumenty[edytuj | edytuj kod]

Będące w użytku:[40].

Nie będące już w użytku[potrzebny przypis].

 • Ensoniq Mirage
 • Yamaha: RX11, RX5
 • Roland TR-808
 • Korg VC-10
 • Moog Multimoog
 • Hohner: String Melody II, Clavinet D6

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

 1. a b Na stronie internetowej ZAiKS (online.zaiks.org.pl) w wyszukiwarce utworów S. Łosowskiego.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Sławomir Łosowski: muzyką ilustruję emocje i wrażenia, PolskieRadio.pl [dostęp 2018-12-26].
 2. Sebastian Dziuda: Spór o nazwę zespołu Kombi. Jest decyzja Trybunału Sprawiedliwości. allaboutmusic.pl, 2022-09-09. [dostęp 2022-09-16].
 3. Łosowski Sławomir, SWIGUJĄCE 3-MIASTO – JAZZ W TRÓJMIEŚCIE – KOMPENDIUM WIEDZY, 22 lutego 2021 [dostęp 2021-03-30] (pol.).
 4. Andrzej Niklas, „Nowe Narodziny” Sławka Łosowskiego, wiadomosci24.pl, 15 lutego 2012 [zarchiwizowane z adresu 2013-11-15] (pol.).
 5. Nowa płyta KOMBI Łosowski. osowa.info, 2014-02-12. [dostęp 2022-11-13].
 6. Sławomir Łosowski skomentował wyrok TSUE w sprawie Kombi vs. Kombii. open.fm, 2022-09-15. [dostęp 2022-09-19].
 7. Andrzej Niklas, Sławomir Łosowski: Wróciłem by żyć muzyką, mmtrojmiasto.pl, 11 stycznia 2015 [dostęp 2018-03-12] [zarchiwizowane z adresu 2018-03-12] (pol.).
 8. Zaczarowane Miasto, Discogs [dostęp 2019-02-04] (ang.).
 9. Miłością Zmieniaj Świat, Discogs [dostęp 2019-02-04] (ang.).
 10. Kombi - Polska Drużyna, Discogs [dostęp 2019-02-04] (ang.).
 11. ZPAV: Akademia Fonograficzna (Sekcja Muzyki Rozrywkowej). zpav.pl. [dostęp 2010-10-03]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-12-05)]. (pol.).
 12. a b Oficjalna strona SL Sound (http://www.slsound.com/?page_id=2)
 13. "Złoty jubileusz legendarnego lidera Kombi", Flash - Panorama Pomorza maj 2019, s. 14
 14. a b S. Łosowski, W. Korzeniewski - "Kombi. Słodkiego miłego życia. Prawdziwa historia.", wyd. In-Rock, 2016
 15. Sławomir Łosowski: właśnie teraz mam największą siłę twórczą, PolskieRadio.pl [dostęp 2019-07-30].
 16. a b c d e KOMBI - Historia, KOMBI (pol.).
 17. Andrzej Dąbrowski, „Antologia Muzyki Rozrywkowej w Kaliszu 1962-1990” część 8, opinia.co.uk [dostęp 2015-09-28] [zarchiwizowane z adresu 2015-07-15] (pol.).
 18. Kombi, rozrywka.trojmiasto.pl [dostęp 2015-05-23] [zarchiwizowane z adresu 2015-04-04] (pol.).
 19. Szymon Kostro, Rozmowa ze Sławomirem Łosowskim, fabrykazespolow.pl, 17 marca 2013 [dostęp 2018-03-12] [zarchiwizowane z adresu 2018-03-13] (pol.).
 20. a b Kombi czy Kombii? Wszystko, co musisz wiedzieć o konflikcie zespołów. onet.pl, 2022-09-08. [dostęp 2022-09-16].
 21. Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej, ewyszukiwarka.pue.uprp.gov.pl [dostęp 2022-09-27] [zarchiwizowane z adresu 2022-09-27] (pol.).
 22. Bartek Piwowarczyk, Kombi. Słodkiego miłego życia. Prawdziwa historia, zazyjkultury.pl, 28 maja 2016 [dostęp 2017-01-10] [zarchiwizowane z adresu 2017-01-10] (pol.).
 23. Artystyczne pół wieku Sławomira Łosowskiego, PolskieRadio.pl.
 24. Koncert Kombi z okazji 50-lecia pracy artystycznej Sławomira Łosowskiego, założyciela i lidera zespołu, PolskieRadio.pl [dostęp 2019-07-30].
 25. a b Sławomir Łosowski z nagrodą specjalną ZPAV z okazji 50-lecia działalności. bestsellery.zpav.pl, 2019-07-29. [dostęp 2019-09-05]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-09-05)]. (pol.).
 26. Najnowszy numer „Tygodnika Solidarność”: Kombi. Sławomir Łosowski: „Nie dam się zabetonować”. tysol.pl, 2022-02-21. [zarchiwizowane z tego adresu (2022-02-26)]. (pol.).
 27. Sławomir Łosowski skomentował wyrok TSUE w sprawie Kombi vs. Kombii. open.fm, 2022-09-15. [dostęp 2022-09-19].
 28. Sławomir Łosowski: Byłem i jestem liderem KOMBI. Tego nie zmieni żaden wyrok sądowy, plejadapl, 25 listopada 2022 [dostęp 2022-11-25] (pol.).
 29. Ewa Kowalska, Sławomir Łosowski i jego wspomnienia z ulicy Mariackiej, ibedeker.pl, 7 września 2011 [dostęp 2018-03-12] [zarchiwizowane z adresu 2013-11-19] (pol.).
 30. Biografia, archive.is, 3 maja 2013 [dostęp 2020-08-16].
 31. Laureaci Nagrody Prezydenta Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury, PORTAL MIASTA GDAŃSKA, 21 lutego 2013 [dostęp 2016-06-23] [zarchiwizowane z adresu 2021-11-05] (pol.).
 32. Glorie Artis dla wybitnych przedstawicieli polskiej kultury, [w:] Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego [online], mkidn.gov.pl, 12 lipca 2018 [dostęp 2018-07-13] [zarchiwizowane z adresu 2018-07-12] (pol.).
 33. Glorie Artis dla wybitnych przedstawicieli polskiej kultury. [w:] Telewizja Polska SA [on-line]. tvp.pl, 2019-06-13. [dostęp 2019-06-20]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-06-20)]. (pol.).
 34. Doroczne Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego wręczone. [w:] Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego [on-line]. mkidn.gov.pl, 2019-06-12. [dostęp 2019-07-29]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-06-18)]. (pol.).
 35. Jubileusz twórcy i kompozytora KOMBI. [w:] Stowarzyszenie Autorów ZAiKS [on-line]. zaiks.org.pl, 2019-07-29. [dostęp 2019-07-29]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-07-29)]. (pol.).
 36. Kombi prezentuje „Nowy album”, muzyka.interia.pl, 19 stycznia 2016 [dostęp 2016-01-22] [zarchiwizowane z adresu 2020-08-16] (pol.).
 37. Kombi - koncert 40-lecia, mtj.pl [dostęp 2017-06-17] [zarchiwizowane z adresu 2017-06-21] (pol.).
 38. T.Love w bazie Discogs.com (ang.)
 39. Piotr Krupski - kompozytor i wykonawca muzyki elektronicznej, krupski.art.pl [dostęp 2020-08-16] [zarchiwizowane z adresu 2020-08-16].
 40. Instrumenty klawiszowe Sławomira Łosowskiego – lidera KOMBI (kombi.pl/instrumenty-2)

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]