Przejdź do zawartości

Samanu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Samanu
dodatek
{{{alt grafiki}}}
Miska samanu
Inne nazwy

səməni halvası, samanak, sümelek, sumanak, sumalak, sümölök

Rodzaj

legumina, pudding

Kuchnia

perska, kazachska, azerska, turkmeńska, tadżycka, uzbecka i kirgiska

Miejsce powstania

Iran

Obróbka żywności

gotowanie

Składniki

kiełki pszenicy, olej, mąka

Samanu (pers. سمنو / samanu; azer. səməni halvası), także: samanak: pers. سمنک , sümelek (kaz. сүмелек, turkm. sümelek / syumelek) lub: sumanak (tadż. суманак), albo: sumalak (uzb. sumalak [sʉmælˈæk], pot. „uzbecka czekolada”[1]), jak również: sümölök (kirg. сүмөлөк [symœlˈœk]) – słodka, prosta potrawa, podobna do kisielu lub owsianki, tradycyjnie przyrządzana na perskie święto Nouruz (nowego roku), obchodzone w dniu równonocy wiosennej i charakterystyczna dla kuchni perskiej, kazachskiej, azerskiej, turkmeńskiej, tadżyckiej, uzbeckiej i kirgiskiej. Jest symbolem nowych początków i nadziei. W Uzbekistanie jest potrawą narodową[1].

Pochodzenie[edytuj | edytuj kod]

Danie składa się z prostych składników: kiełków pszenicy, oleju, mąki i wody[1]. Pochodzi najprawdopodobniej z przedislamskiej Persji. Niektórzy Uzbecy uważają, że nazwa sumalak oznacza „30 aniołów”: to aniołowie mieli stworzyć podobną owsiankę z pszenicy, mąki, wody i siedmiu kamieni dla biednej matki (Fatimy[1]) z dwoma głodnymi synami. Nazwa może też pochodzić od starego tureckiego słowa "suma", oznaczającego „spuchniętą pszenicę”. Legenda głosi, że skosztowanie sumalaka z siedmiu różnych kotłów przyniesie jedzącemu szczęście. Jeśli osoba pomyśli życzenie po wypróbowaniu go po raz pierwszy, to życzenie się spełni. Potrawa jest również symbolem płodności[2].

Przygotowywanie[edytuj | edytuj kod]

Przygotowywanie i spożywanie puddingu ma znaczenie integrujące dla lokalnych społeczności Azji Środkowej. Ludzie współpracują ze sobą, aby przygotować danie na święto Nouruz, zgodnie z tradycją sięgającą tysięcy lat. Rytuał gotowania samanu jest symbolem przyjaźni, wspólnoty i powodzenia. Ponieważ duży garnek budyniu wymaga ciągłego mieszania przez kilka godzin (nawet do 24, do uzyskania orzechowej, aksamitnej konsystencji[1]), przygotowanie potrawy staje się sprawą wspólnotową. Kobiety na zmianę mieszają danie przez całą noc nadając tej czynności radosny charakter, co obejmuje taniec, śpiew i snucie opowieści[2].

Przepis może się różnić w zależności od regionu[1], ale głównym składnikiem są kiełki pszenicy, które nadają potrawie charakterystyczny słodki smak. Kobiety umieszczają pszenicę w wodzie, aż zacznie kiełkować, następnie miażdżą ją na pastę i ponownie mieszają z wodą, aż z ziaren zacznie sączyć się biaława ciecz. Następnie wrzucają mieszaninę do kotła z wodą, wrzącym olejem i mąką, mieszając całość przez kilka godzin. W niektórych przypadkach w garnku umieszcza się zwyczajowo siedem kamieni, aby masa się nie spaliła[2].

Serwowanie[edytuj | edytuj kod]

Sumalak serwuje się znajomym i rodzinie na ciepło, ze świeżym pieczywem i dzbankiem herbaty[2].

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e f Michelle Tchea, Uzbekistan's comforting sumalak dish stands the test of time [online], Food, 19 maja 2021 [dostęp 2023-06-22] (ang.).
  2. a b c d The Persian Wheat Porridge That Celebrates the New Year [online], Atlas Obscura [dostęp 2023-06-22] (ang.).