Lawrence Eagleburger

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Lawrence Sidney Eagleburger
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia

1 sierpnia 1930
Milwaukee

Data i miejsce śmierci

4 czerwca 2011
Charlottesville

62. sekretarz stanu Stanów Zjednoczonych
Okres

od 8 grudnia 1992
(p.o. od 23 sierpnia)
do 23 stycznia 1993

Przynależność polityczna

Partia Republikańska

Poprzednik

James Baker

Następca

Warren Christopher

10. zastępca sekretarza stanu Stanów Zjednoczonych
Okres

od 20 stycznia 1980
do 19 sierpnia 1992

Poprzednik

John C. Whitehead

Następca

Clifton R. Wharton Jr

podpis
Odznaczenia
Prezydencki Medal Obywatelski (Stany Zjednoczone) Nagroda Sekretarza Stanu za Wybitną Służbę (USA) Distinguished Honor Award Departamentu Stanu (Stany Zjednoczone) Medal Departamentu Obrony za Wybitną Służbę Publiczną (Stany Zjednoczone)

Lawrence Sidney Eagleburger (ur. 1 sierpnia 1930 w Milwaukee, zm. 4 czerwca 2011 w Charlottesville) – amerykański dyplomata i polityk, który sprawował różne funkcje podczas kadencji prezydentów Nixona, Cartera, Reagana oraz Busha.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Eagleburger zdobył tytuł bakałarza i magistra na University of Wisconsin-Madison. W 1957 wstąpił do Amerykańskiej Służby Zagranicznej i pracował w kilku ambasadach, konsulatach oraz w Departamencie Stanu. Pracował m.in. w dziale ekonomicznym w amerykańskiej ambasadzie w Hondurasie, jako analityk polityczny ds. Kuby w Biurze Wywiadu i Analiz oraz w dziale ekonomicznym w amerykańskiej ambasadzie w Jugosławii.

Po powrocie do Stanów Zjednoczonych w 1969 rozpoczął pracę w administracji Nixona jako asystent ówczesnego doradcy prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego Henry’ego Kissingera. Stanowisko to piastował do 1970. Od tego czasu zajmował różne stanowiska w Departamencie Stanu.

Po ustąpieniu z urzędu Richarda Nixona Eagleburger zamierzał wycofać się z życia politycznego, jednak już wkrótce został powołany na stanowisko ambasadora USA w Jugosławii, gdzie przebywał w latach 1977–1980. Dwa lata później mianowany został podsekretarzem stanu ds. kwestii politycznych. W 1989 prezydent Bush mianował Eagleburgera zastępcą sekretarza stanu. W tym czasie był on także pierwszym doradcą ds. związanych z Jugosławią. Ostatecznie w 1992 mianowany został 62. sekretarzem stanu. Było to formalnym potwierdzeniem jego faktycznej pozycji kierownika resortu od kilku miesięcy.

Jako pracownik Departamentu Stanu Eagleburger pomagał poprowadzić amerykańską politykę zagraniczną poprzez czas zimnej wojny, konflikt na Bałkanach, wojnę w Zatoce Perskiej oraz poprzez ogromne zmiany, jakie przyniósł upadek Związku Radzieckiego.

Po odejściu ze stanowiska sekretarza stanu w 1993 Eagleburger dołączył do firmy lobbystycznej i prawniczej Baker Donelson, gdzie objął stanowisko starszego doradcy ds. polityki zagranicznej.

Był członkiem tzw. grupy studyjnej Bakera-Hamiltona (wraz ze swoim poprzednikiem Jamesem Bakerem), która ma doradzać prezydentowi Bushowi w rozwiązaniu impasu irackiego. Eagleburger był od początku przeciwnikiem interwencji i agresywnej polityki zagranicznej Busha juniora i nalegał na znalezienie drogi do najszybszego wycofania sił.

Odznaczenia[edytuj | edytuj kod]

  • Medal Departamentu Obrony za Wybitną Służbę Publiczną (1978)[1]
  • Distinguished Honor Award Departamentu Stanu (1984)[1]
  • Prezydencki Medal Obywatelski (1991)[1]
  • Nagroda Sekretarza Stanu za Wybitną Służbę (1992)[1]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Poprzednik
John C. Whitehead
Zastępca sekretarza stanu USA
1989-1992
Następca
Clifton R. Wharton Jr.
Poprzednik
Robert Byrd
Linia sukcesji prezydenckiej
1992-1993
Następca
Nicholas F. Brady