Sara (księżna Yorku)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Sara
Księżna Yorku
Ilustracja
Sarah Ferguson (2017)
Wizerunek herbu
podpis
Księżna Yorku
Okres

od 23 lipca 1986

Jako żona

Andrzeja, księcia Yorku

Dane biograficzne
Dynastia

Windsorowie
(Wettynowie – Saksonia-Coburg-Gotha)

Data i miejsce urodzenia

15 października 1959
Londyn

Ojciec

Ronald Ferguson

Matka

Susan Mary Wright

Mąż

książę Andrzej
(od 1986 do 1996)

Dzieci

Beatrycze, Eugenia

Odznaczenia
Order Uśmiechu

Sara, księżna Yorku, ang. Sarah, Duchess of York, urodzona jako Sarah Margaret Ferguson (ur. 15 października 1959 w Londynie) – najmłodsza córka majora Ronalda Ivora Fergusona i jego pierwszej żony – Susan Mary Wright, była małżonka Andrzeja, księcia Yorku.

Sarah Ferguson ma wśród swoich przodków wielu brytyjskich arystokratów – jej praprapradziadkiem był 6. książę Buccleuch, prapradziadkiem 8. wicehrabia Powerscourt. Poprzez babkę, lady Marian Montagu-Douglas-Scott, jest odległą kuzynką Alicji, księżnej Gloucester.

Małżeństwo[edytuj | edytuj kod]

Przyszła księżna Yorku dzieciństwo spędziła na farmie swojego ojca w Dummer w Hampshire. Uwielbiała jeździć konno. W 1976 ukończyła prywatną szkołę – Hurst Lodge School – w Ascot. Później pracowała w sekretariacie szkoły i w firmie zajmującej się public relations. Swego przyszłego męża, księcia Yorku, młodszego syna Filipa Mountbattena, księcia Edynburga i królowej Elżbiety II, poznała w 1985. na przyjęciu wydawanym przez jej przyjaciółkę, księżną Walii. Andrzej i Sara zaręczyli się 19 marca 1986, a już 23 lipca (o godz. 11:30) wzięli ślub w Opactwie Westminsterskim. Po ślubie Sarah przyjęła tytuł „Jej Królewskiej Wysokości Księżnej Yorku” (Her Royal Highness The Duchess of York), ale popularnie była zwana „Fergie”.

Sara i Andrzej doczekali się dwóch córek:

Małżonkowie początkowo stanowili zgraną parę i szczęśliwy związek. Jednak księżnej przeszkadzał sztywny protokół dworu królewskiego i częsta nieobecność męża, zajętego sprawami Marynarki. Ponadto, w związku z nieobecnością męża, całe zainteresowanie prasy skupiło się na jego żonie.

W 1992 brytyjskie tabloidy opublikowały zdjęcie księżnej w niedwuznacznej sytuacji z jej amerykańskim doradcą finansowym, Johnem Bryanem. To zakończyło pożycie małżeńskie pary książęcej. 19 marca 1992 książę i księżna znaleźli się w separacji. Rozwód nastąpił w maju 1996.

Po rozwodzie[edytuj | edytuj kod]

Po rozwodzie Sara straciła prawo do noszenia tytułu „Jej Królewskiej Wysokości”, ale pozostawiono jej tytuł „księżnej Yorku”, który utraci, jeśli ponownie wyjdzie za mąż. Opiekę nad córkami dzieliła razem z byłym mężem, z którym pozostaje w przyjaznych stosunkach.

Zaraz po rozwodzie na księżną spadła fala krytyki ze strony prasy, która uznała ją za winną rozwodu. Media nazywały ją „Duchess of Pork” („księżną wieprzowiny”) z powodu jej nadwagi, krytykowano również jej ekstrawagancki styl życia i romans, który nawiązała z toskańskim arystokratą, hrabią Gaddo della Gherardesca. Po zerwaniu z hrabią, księżna nigdy nie weszła w poważny związek.

Kiedy księżna uporała się z problemami z wagą i przycichła prasowa krytyka, zajęła się działalnością biznesową, która pozwoliła jej uzyskać finansową niezależność. Prowadziła również własny talk-show, który jednak nie odniósł sukcesów. Pojawiła się też w amerykańskiej telewizji – w programie Larry’ego Kinga w CNN a w maju 1998 roku wystąpiła gościnnie w jednym odcinku Przyjaciół („The One with Ross's Wedding: Part 1”, sezon 4 odcinek 23).

Księżna prowadzi działalność charytatywną. Była rzecznikiem amerykańskiej organizacji dobroczynnej SOS Children’s Villages. Założyła również dwie własne fundacje: Chances for Children i Children in Crisis. Angażuje się w publiczne zbiórki funduszy na projekty poświęcone pomocy dzieciom, wykorzystując własną popularność w mediach i w anglo-amerykańskim społeczeństwie.

Jest Damą Orderu Uśmiechu, który odebrała w grudniu 1999 w Warszawie. W Polsce księżna m.in. zainicjowała budowę „Górskiej Przystani” w Lipnicy Wielkiej, dla dzieci przechodzących długotrwałą rehabilitację.

Księżna jest też pisarką. Napisała autobiografię My Story (1996) oraz książki dla dzieci, m.in. Budgie the Little Helicopter, Budgie at Bendick's Point, Budgie Goes to Sea i Budgie and the Blizzard.

Sara utrzymuje przyjacielskie stosunki ze swoim byłym mężem. Natomiast małżonek królowej, książę Filip, nie odzywał się do niej przez wiele lat i stwierdził, że nie wytrzyma z nią w jednym pokoju. To spowodowało, że para królewska nie przybyła na 18. urodziny najstarszej córki książąt Yorku, Beatrycze. „Fergie” nie otrzymała także zaproszenia na ślub księcia Williama i Kate Middleton w 2011.

Wolny czas księżna Yorku spędza w swej rodzinnej posiadłości w Hampshire. Ma licencję pilota i interesuje się narciarstwem i malarstwem.

Została sportretowana w serialu komediowym The Windsors, w rolę Fergie wcieliła się Katy Wix[1].

Genealogia[edytuj | edytuj kod]

Potomkowie[edytuj | edytuj kod]

Dzieci Wnuki Prawnuki
księżniczka Beatrycze, pani Edoardo Mapelli-Mozzi
(1988–)
Sienna Mapelli-Mozzi
(2021-)
księżniczka Eugenia, pani Jack Brooksbank
(1990-)
August Brooksbank
(2021-)

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]