Eugenia z Yorku

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Eugenia
Eugenie Victoria Helena
Jej Królewska Wysokość Księżniczka Eugenia, Pani Jack Brooksbank
Ilustracja
Wizerunek herbu
Księżniczka Yorku
Okres

od 23 marca 1990
do 12 października 2018

Dane biograficzne
Data i miejsce urodzenia

23 marca 1990
Londyn

Ojciec

Andrzej, księcia Yorku

Matka

Sara, księżna Yorku

Rodzeństwo

księżniczka Beatrycze

Mąż

Jack Brooksbank
(śl. 2018)

Dzieci

August Brooksbank
(ur. 2021)

Eugenia, właśc. księżniczka Eugenia, pani Jack Brooksbank[1], do 2018 księżniczka Eugenia z Yorku (Eugenie Victoria Helena, ur. 23 marca 1990 w Portland Hospital w Londynie) – księżniczka Zjednoczonego Królestwa z dynastii Windsorów, córka Andrzeja, księcia Yorku i jego żony, Sary, księżnej Yorku, wnuczka królowej Elżbiety II; zajmuje 12. miejsce w linii sukcesji brytyjskiego tronu.

Eugenia urodziła się w Londynie jako drugie dziecko Andrzeja, księcia Yorku i Sary, księżnej Yorku.

W 2012 ukończyła studia na kierunkach literatura angielska i historia sztuki na Uniwersytecie Newcastle.

W 2018 poślubiła Jacka Brooksbanka, z którym ma jednego syna, Augusta Brooksbank (ur. 2021)[2].

Od urodzenia nosiła tytuł Jej Królewskiej Wysokości Księżniczki Yorku. Po ślubie w 2018 utraciła część tytułu „z Yorku” i zgodnie z tradycją przyjęła tytuł Pani Jack Brooksbank. Od 2021 zajmuje 12. miejsce w linii sukcesji brytyjskiego tronu, za siostrą, a przed stryjem, księciem Edwardem.

Zaangażowana jest w działalność publiczną i charytatywną. Reprezentuje swoją babkę w oficjalnych wystąpieniach i patronuje wybranym organizacjom. W 2002 przeszła operację skoliozy w Royal National Orthopedic Hospital i z tą chorobą związane jest wiele jej aktywności[3][4].

Poprzez swojego przodka, Jana Wilhelma Friso, księcia Oranii spokrewniona jest ze wszystkimi rodzinami królewskimi i książęcymi panującymi w Europie.

Mieszka w Ivy Cottage w Pałacu Kensington w Londynie[5].

Powiązania rodzinne i edukacja[edytuj | edytuj kod]

Księżniczka Eugenia urodziła się 23 marca 1990 o godzinie 7:58 w Szpitalu Portland w Londynie[6].

Jej rodzicami są Andrzej, książę Yorku, brytyjski książę i jego żona, Sara, księżna Yorku z domu Ferguson.

Jej dziadkami są ze strony ojca Filip, książę Edynburga, urodzony w greckiej rodzinie królewskiej i Elżbieta II, królowa Zjednoczonego Królestwa od 1952 roku, wywodząca się z rodu Windsorów; natomiast ze strony matki major Ronald Ferguson i jego pierwsza żona, Susan Wright.

Ma starszą siostrę, księżniczkę Beatrycze.

30 marca książę i księżna Yorku podali imiona księżniczki: Eugenia (na cześć królowej Hiszpanii, wnuczki królowej Wiktorii), Wiktoria (na cześć królowej Wiktorii) i Helena (na cześć Heleny, córki królowej Wiktorii)[7]. Obecnie jest jedyną członkinią brytyjskiej rodziny królewskiej, która ma Wiktoria wśród swoich imion.

Religia[edytuj | edytuj kod]

Została ochrzczona w wierze anglikańskiej w Kościele Świętej Marii Magdaleny w Sandringham przez biskupa Norwich dnia 23 grudnia 1990. Była pierwszą członkinią rodziny królewskiej, której chrzest był wydarzeniem publicznym i pierwszą, która nie została ubrana w Lily Font – tradycyjny strój chrzcielny brytyjskiej rodziny królewskiej, używany od czasów królowej Wiktorii. Jej rodzicami chrzestnymi zostali: James Ogilvy (kuzyn ojca), kapitan Alastair Ross (który nie stawił się na ceremonii), Susan Ferguson (macocha księżnej Yorku), Julia Dodd-Noble i Louise Blacker.

Jest matką chrzestną przynajmniej jednej osoby:

Edukacja[edytuj | edytuj kod]

W latach 1992-1993 była uczennicą Winkfield Montessori. Następnie do 1995 uczęszczała do Upton House School w Windsorze. Kontynuowała edukację w Coworth Park School (do 2001) oraz w St George’s School w Windsorze (do 2003).

W 2008 ukończyła Marlborough College, a następnie wykorzystała rok przerwy od nauki (gap year).

W 2012 została absolwentką Uniwersytetu Newcastle na kierunkach literatura angielska i historia sztuki.

Członkini rodziny królewskiej[edytuj | edytuj kod]

Brytyjska rodzina królewska
Badge of the House of Windsor.svg

JKM królowa Elżbieta II


Jako wnuczka brytyjskiego monarchy w linii męskiej, Eugenia uprawniona jest do używania tytułu Jej Królewskiej Wysokości Księżniczki Zjednoczonego Królestwa. Dodatkowo do dnia ślubu nosiła tytuł księżniczki z Yorku, związany z tytułem jej ojca. W szkołach i pracy zawodowej występowała jako Eugenie York. Od urodzenia wpisana jest do linii sukcesji brytyjskiego tronu; obecnie – od czerwca 2019 – zajmuje miejsce dziesiąte, za starszą siostrą, a przed stryjem Edwardem.

Regularnie reprezentuje królową Elżbietę II w czasie oficjalnych wystąpień. Zaangażowana jest w działalność charytatywną. Odbyła kilka dyplomatycznych podróży zagranicznym w imieniu monarchy.

19 marca 1992 książę i księżna Yorku ogłosili separację[9], a 30 maja 1996 ich małżeństwo zakończyło się rozwodem[10]. Andrzej i Sara postanowili dzielić opiekę nad córkami.

W 2016 została sportretowana w serialu komediowym The Windsors, a w jej rolę wcieliła się Celeste Dring[11].

W październiku 2015 w Pałacu Buckingham razem z królową wręczyła nagrodę doktorowi Robertowi Langerowi za jego dokonania w inżynierii[12].

21 marca 2019, w swoim pierwszym wystąpieniu razem z mężem, odwiedziła Royal National Orthopaedic Hospital w Londynie, w którym w dzieciństwie przeszła operację skoliozy[13]. 18 kwietnia towarzyszyła królowej w obchodach Maundy Thursday w kaplicy Świętego Jerzego w Windsorze[14]. 18 lipca w opactwie westminsterskim spotkała się z Johnem Cotton Richmond, amerykańskim Ambasadorem at Large for Combating Trafficking in Persons[15].

Oficjalne wizyty zagraniczne[edytuj | edytuj kod]

W styczniu 2013 razem z księżniczką Beatrycze uczestniczyła w oficjalnej wizycie dyplomatycznej do Niemiec[16]. Siostry odwiedziły Berlin i Hanower[17][18].

Związki z innymi rodzinami królewskimi[edytuj | edytuj kod]

Księżniczka spokrewniona jest ze wszystkimi rodzinami królewskimi i książęcymi panującymi w Europie.

Reprezentowała dwór brytyjski na ceremonii zaślubin księcia Krystiana z Hanoweru z Aleksandrą de Osmą (Lima, 2018[19]).

Uczestniczyła w uroczystościach pogrzebowych Diany, księżnej Walii (Londyn, 1997) i Elżbiety, królowej-matki (Londyn, 2002).

Media[edytuj | edytuj kod]

9 grudnia 2016 książę Yorku wydał oświadczenie, w którym zaprzeczył nagłośnionemu przed media konfliktowi pomiędzy nim, a jego starszym bratem, księciem Walii[20]. Rzekomy spór miał dotyczyć tego, że książę Andrzej zażądał, aby przyszli mężowie jego córek otrzymali tytuły hrabiowskie, podczas gdy książę Walii dąży do ograniczenia liczby tytułowanych członków rodziny królewskiej do osób, które są bezpośrednimi sukcesorami królowej.

Od marca 2018 Eugenia prowadzi publiczne konto na Instagramie[21].

W 2018 we wrześniowym wydaniu brytyjskiego Vogue ukazał się wywiad i sesja zdjęciowa księżniczki i jej siostry[22].

Patronaty[edytuj | edytuj kod]

 • Od kwietnia 2012 jest patronem Royal National Orthopaedic Hospital’s Redevelopment Appeal;
 • Od czerwca 2016 jest patronem Teenage Cancer Trust;
 • Od listopada 2016 jest patronem Coronet Theatre w Kensington;
 • Od kwietnia 2017 jest patronem The European School of Osteopathy;
 • Od 2017 jest patronem Charity:water;
 • Od 2018 jest ambasadorem Project 0;
 • Od maja 2018 jest patronem Tate Young Patrons;
 • Od 2018 jest patronem Big Cat Sanctuary;
 • Od 2019 jest patronem Horatio’s Garden.

Życie prywatne[edytuj | edytuj kod]

W 2002 roku przeszła zabieg skoliozy w Royal National Orthopaedic Hospital w Londynie, którego od 2012 jest patronem[23]. Księżniczce wszczepiono ośmiocalowe tytanowe gwoździe, a na plecach pozostała znacznej długości blizna[24][25]. Eugenia hospitalizowana była na oddziale intensywnej terapii, a następnie przez sześć dni poruszała się na wózku inwalidzkim, ale powróciła do pełnej sprawności[26].

W 2010 roku w szwajcarskim Verbier poprzez wspólnych przyjaciół poznała Jacka Chritstophera Stampa Brooksbanka, syna George’a i Nicoli, potomka brytyjskiej rodziny baronetów[27]. Jack i Eugenia są ze sobą daleko spokrewnieni poprzez księżną Yorku. Brooksbank, urodzony 3 maja 1986 w Londynie, jest ambasadorem firmy Casamigos

22 stycznia 2018 Pałac Buckingham w imieniu księcia i księżnej Yorku ogłosił zaręczyny pary[28]. Brooksbank oświadczył się podczas wakacji w Nikaragui na początku roku[29].

Eugenia i Jack zawarli związek małżeński w kościele anglikańskim dnia 12 października 2018 w Kaplicy Świętego Jerzego na Zamku Windsor[30][31]. Księżniczka wystąpiła w sukni zaprojektowanej przez Petera Pilotto, która odsłoniła jej bliznę po operacji skoliozy[32][33]. Brytyjska telewizja transmitowała uroczystość na żywo[34].

Na ceremonii zabrakło księżnej Kornwalii, ponieważ miała wcześniejsze zobowiązania w Szkocji[35]. Była to również pierwsza okazja od 1992, kiedy książę Edynburga i księżna Yorku wspólnie wystąpili publicznie.

13 października 2018 opublikowano oficjalne zdjęcia ślubne[36]. Małżonkowie udali się w podróż poślubną, z której wrócili na początku listopada[37].

W marcu 2020, w czasie trwającej pandemii COVID-19 rodzice jej męża zarazili się wirusem SARS-CoV-2, a jej teść został przyjęty na oddział intensywnej terapii[38].

25 września 2020 Pałac Buckingham ogłosił pierwszą ciążę księżniczki Eugenii[39]. 9 lutego 2021 w Portland Hospital w Londynie urodziła syna, który otrzymał imiona August Filip Hawke (August Philip Hawke Brooksbank)[40][41]. Chłopiec zajmuje 13. miejsce w linii sukcesji brytyjskiego tronu.

Genealogia[edytuj | edytuj kod]

Księżniczka Eugenia w linii męskiej jest potomkinią greckich królów. Jej dziadek, Filip, książę Edynburga, urodził się w 1921 roku w Atenach jako książę Grecji i Danii. Został ochrzczony w kościele greckokatolickim. Przed ślubem z księżniczką Elżbietą zrzekł się swoich tytułów i przyjął nazwisko Lord Mountbatten (tłumaczenie na język angielski niemieckiego nazwiska Battenberg). Żona uczyniła go księciem Wielkiej Brytanii i nadała tytuł księcia Edynburga. Eugenia jest praprawnuczką Jerzego I, króla Greków i genealogicznie należy do dynastii Glücksburgów.

Ze strony babki jest potomkinią królów Anglii i Wielkiej Brytanii. Królowa Elżbieta wstąpiła na tron po śmierci ojca, który na tym miejscu zastąpił swojego starszego brata, króla Edwarda VIII. Królowa Elżbieta i książę Filip również są ze sobą spokrewnieni; ich wspólną przodkinią była królowa Wiktoria.

Matka księżniczki, Sara, także ma arystokratycznych przodków. Jest potomkinią Karola II, króla Anglii i Szkocji oraz kilku angielskich książąt. Poprzez księżną Yorku Eugenia spokrewniona była między innymi z Dianą, księżną Walii.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Princess Eugenie's new official name revealed following royal wedding, hellomagazine.com [dostęp 2019-10-01] (ang.).
 2. Księżniczka Eugenia urodziła!, 9 lutego 2020 [dostęp 2021-02-09] (pol.).
 3. What Is Scoliosis? – Princess Eugenie Opens Up About Her Spine Condition, goodhousekeeping.com [dostęp 2019-10-01] (ang.).
 4. Princess Eugenie on how she came to be ‘very proud’ of her scoliosis scar, telegraph.co.uk [dostęp 2019-10-01] (ang.).
 5. Princess Eugenie Moves Into Ivy Cottage at Kensington Palace – Where Does Princess Eugenie Live?, townandcountrymag.com [dostęp 2020-04-12] (ang.).
 6. The Telegraph – Google News Archive Search, news.google.com [dostęp 2019-10-01].
 7. The Free Lance-Star – Google News Archive Search, news.google.com [dostęp 2019-10-01].
 8. Another royal baby: Freddie Windsor and Sophie Winklemen baptise their daughter Maud, express.co.uk [dostęp 2019-10-01] (ang.).
 9. Lawrence Journal-World, news.google.com [dostęp 2019-10-01].
 10. McCook Daily Gazette, news.google.com [dostęp 2019-10-01].
 11. Royal satire The Windsors will return for a second series on Channel 4. radiotimes.com. [dostęp 2018-01-03].
 12. Princess Eugenie supports grandmother Queen Elizabeth at Buckingham Palace, hellomagazine.com [dostęp 2019-10-01] (ang.).
 13. Princess Eugenie and Jack Brooksbank carry out FIRST engagement with Prince Andrew, hellomagazine.com [dostęp 2019-10-01] (ang.).
 14. Princess Eugenie surprises by joining the Queen at Maundy Thursday service – wearing stunning florals, hellomagazine.com [dostęp 2019-10-01] (ang.).
 15. Princess Eugenie carries out surprise engagement ahead of Balmoral summer break, hellomagazine.com [dostęp 2019-10-01] (ang.).
 16. Princess Beatrice and Princess Eugenie represent the UK in Germany, hellomagazine.com [dostęp 2019-09-29] (ang.).
 17. Princess Beatrice and Princess Eugenie represent the UK in Germany., hellomagazine.com [dostęp 2019-09-29] (ang.).
 18. Princesses Beatrice and Eugenie start work as UK trade ambassadors, hellomagazine.com [dostęp 2019-09-29] (ang.).
 19. Princess Eugenie and Princess Beatrice attend the royal wedding of Prince Christian of Hanover and Alessandra de Osma, hellomagazine.com [dostęp 2019-10-01] (ang.).
 20. Duke of York issues extraordinary denial of rift with Prince Charles over royal status of Beatrice and Eugenie, telegraph.co.uk [dostęp 2019-09-29] (ang.).
 21. Princess Eugenie can have Instagram and Meghan Markle can't – here's why, hellomagazine.com [dostęp 2019-10-01] (ang.).
 22. Princess Beatrice reveals sweet nickname for sister Eugenie, hellomagazine.com [dostęp 2019-09-29] (ang.).
 23. Princess Eugenie reveals why she felt angry after scoliosis operation – and how mum Sarah Ferguson helped, hellomagazine.com [dostęp 2019-10-01] (ang.).
 24. Princess Eugenie reveals she's been overwhelmed by messages of support for scoliosis, dailymail.co.uk [dostęp 2019-10-01] (ang.).
 25. Princess Eugenie's Instagram Post Reveals New Patronage, Horatio's Garden, townandcountrymag.com [dostęp 2019-10-01] (ang.).
 26. Princess Eugenie's story – The Royal National Orthopaedic Hospital Charity, rnohcharity.co.uk [dostęp 2019-10-01].
 27. Who is Jack Brooksbank? Everything you need to know about Princess Eugenie's new husband, hellomagazine.com [dostęp 2019-10-01] (ang.).
 28. Royal wedding news: Princess Eugenie engaged to Jack Brooksbank, hellomagazine.com [dostęp 2019-10-01] (ang.).
 29. Princess Eugenie is engaged to long-term boyfriend Jack Brooksbank, hellomagazine.com [dostęp 2019-10-01] (ang.).
 30. Urszula Korąkiewicz (oprac.), Księżne Kate i Meghan mogą nosić tiary, a kuzynki Harry’ego i Williama już nie. Powód jest prosty, „gwiazdy.wp.pl”, 31 sierpnia 2018 [dostęp 2018-08-31] (pol.).
 31. Royal wedding LIVE updates: All the information on Princess Eugenie and Jack Brooksbank's wedding, hellomagazine.com [dostęp 2019-10-01] (ang.).
 32. Princess Eugenie unveils scar from spinal surgery for the first time at royal wedding, hellomagazine.com [dostęp 2019-10-01] (ang.).
 33. Princess Eugenie's doctor who performed life-changing surgery receives royal wedding invite, hellomagazine.com [dostęp 2019-10-01] (ang.).
 34. Princess Eugenie and Jack Brooksbank wedding to be televised – get all the details, hellomagazine.com [dostęp 2019-10-01] (ang.).
 35. Camilla Parker Bowles missed Princess Eugenie's royal wedding to do this, hellomagazine.com [dostęp 2019-10-01] (ang.).
 36. Sarah Ferguson beams as she's reunited with the Duke of Edinburgh and the Queen in Princess Eugenie's official wedding photos, hellomagazine.com [dostęp 2019-10-01] (ang.).
 37. Princess Eugenie is back from her honeymoon, cosmopolitan.com [dostęp 2019-10-01] (ang.).
 38. Princess Eugenie's father-in-law is in intensive care with coronavirus, hellomagazine.com [dostęp 2020-04-12] (ang.).
 39. Royal news: Princess Eugenie expecting first child with husband Jack Brooksbank, hellomagazine.com [dostęp 2020-09-27] (ang.).
 40. Princess Eugenie gives birth to baby boy - BBC News, bbc.co.uk [dostęp 2021-02-13] (ang.).
 41. Princess Eugenie's royal baby's name - the full meaning behind August Philip Hawke | HELLO!, hellomagazine.com [dostęp 2021-02-21] (ang.).


Poprzednik
księżniczka Beatrycze, pani Edoardo Mapelli-Mozzi
Precedencja w Zjednoczonym Królestwie
Kobiety
Następca
Ludwika Windsor