Beatrycze z Yorku

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Brytyjska rodzina królewska
Badge of the House of Windsor.svg

JKM królowa Elżbieta II i JKW książę Edynburga


Herb księżniczki Beatrycze z Yorku

Księżniczka Beatrycze z Yorku, właśc., ang.: Princess Beatrice of York (ur. 8 sierpnia 1988 w Portland Hospital w Londynie) – księżniczka Zjednoczonego Królestwa z dynastii Windsorów, wnuczka królowej Elżbiety II, córka Andrzeja, księcia Yorku i Sary Ferguson. Obecnie jest dziewiątą pretendentką do tronu.

Narodziny[edytuj | edytuj kod]

Księżniczka Beatrycze

Beatrycze Elżbieta Maria (ang. Beatrice Elizabeth Mary) została ochrzczona 20 grudnia 1988 w Chapel Royal, w Pałacu św. Jakuba. Jej rodzicami chrzestnymi byli: wicehrabia Linley, Peter Palumbo, lady Jane Dawnay, Carolyn Cottrell i Gabrielle Greenall.

Jako wnuczka monarchy w linii męskiej, Beatrycze jest Księżniczką Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej z prefiksem Jej Królewskiej Wysokości (Her Royal Highness Princess of the United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland). Powszechnie znana i tytułowana jako Jej Królewska Wysokość Księżniczka Beatrycze z Yorku (HRH Princess Beatrice of York), tudzież Beatrice York.

Edukacja[edytuj | edytuj kod]

Księżniczka rozpoczęła edukację w 1991 r. w Upton House School w Windsorze. 4 lata później rozpoczęła naukę w Coworth Park School w Surrey. Od 2000 r. uczęszcza do szkoły dla dziewcząt St George’s School w Ascot, gdzie od 2006 r. jest przewodniczącą samorządu uczniowskiego. W 2005 r. ujawniono, że u księżniczki zdiagnozowano dysleksję i musiała ona uczestniczyć w dodatkowych zajęciach mających poprawić jej umiejętności pisarskie. Księżniczka osiąga bardzo dobre wyniki w nauce, posiada celujące oceny z historii, dramatu, języka francuskiego i sztuki oraz bardzo dobre z języka angielskiego, literatury angielskiej, matematyki i fizyki.

We wrześniu 2008 roku podjęła trzyletnie studia z historii na Goldsmiths College, jednym z college’ów Uniwersytetu Londyńskiego[1]

Działalność[edytuj | edytuj kod]

Księżniczka Beatrycze z siostrą Eugenią podczas parady wojskowej Trooping the Colour (czerwiec 2013).

W wywiadzie przeprowadzonym z Księżniczką z okazji jej 18 urodzin wyznała, że swoją pozycję chce wykorzystać w działalności charytatywnej. W 2002 roku spotkała się z rosyjską młodzieżą zarażoną wirusem HIV. W kwietniu 2010 roku zbierała pieniądze dla dzieci znajdujących się pod opieką fundacji Children in Crisis. Jako pierwszy członek rodziny królewskiej ukończyła Maraton Londyński.

W maju 2011 roku sprzedała na platformie aukcyjnej eBay kapelusz, w którym była na ślubie kuzyna - księcia Williama. Kapelusz ten został sprzedany za 81100,01 funtów a dochód z aukcji Beatrycze podarowała organizacjom, które zajmują się pomocą dzieciom: UNICEF oraz brytyjskiej fundacji Children in Crisis[2].

Została sportretowana w serialu komediowym The Windsors, w rolę Beatrycze wcieliła się Ellie White[3].

Życie rodzinne[edytuj | edytuj kod]

Rodzice księżniczki rozwiedli się w 1996 r., gdy miała ona 8 lat. Pozostali jednak bliskimi przyjaciółmi i wspólnie sprawują opiekę nad dziećmi. Księżniczka Beatrycze spędza wolny czas w rezydencjach Sunninghill Park i Royal Lodge, bądź w Nowym Jorku, gdzie jej matka ma apartament.

Przyszłość[edytuj | edytuj kod]

Od czasu, gdy księżniczka pojawiła się publicznie, media spekulują na temat jej ewentualnych związków. Beatrycze widywała się m.in. z Paolo Liuzzo, z którym zerwała, gdy wyszły na jaw jego powiązania ze śmiercią amerykańskiego studenta. Od 6 lat spotyka się z Dave'em Clarkiem.

Księżniczka prowadzi również działalność charytatywną, współdziałając z fundacjami założonymi przez jej matkę. W 2002 r. odwiedziła w Rosji dzieci z wirusem HIV. W Wielkiej Brytanii wspomaga organizację Springboard for Children i Teenage Cancer Trust.

Beatrycze jest 9 w linii sukcesji do brytyjskiego tronu, zaraz po swoim ojcu, księciu Andrzeju, a przed swoją młodszą o dwa lata siostrą Eugenią.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Aislinn Simpson: Palace officials spent £250,000 renovating Princess Beatrice apartment. Daily Telegraph, 30 June 2009. [dostęp 2009-06-30]., które ukończyła w 2011 roku z wynikiem 2,1.
  2. nydailynews.com: Princess Beatrice's Royal Wedding hat sells for $132,000 on eBay (ang.). [dostęp 2012-07-25].
  3. Royal satire The Windsors will return for a second series on Channel 4. radiotimes.com. [dostęp 2018-01-03].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

"I'm not a stereotypical princess"- wywiad z księżniczką w The Telegraph (ang.)


Poprzednik
Andrzej Mountbatten-Windsor, książę Yorku
Linia sukcesji do brytyjskiego tronu Następca
Eugenia z Yorku
Poprzednik
Anna, Princess Royal
Precedencja w Zjednoczonym Królestwie
Kobiety
Następca
Eugenia Mountbatten-Windsor