Przejdź do zawartości

Semmering (gmina)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Panorama Hirschenkogel
Semmering
Ilustracja
Semmering z góry Hirschenkogel
Herb
Herb
Państwo

 Austria

Kraj związkowy

 Dolna Austria

Powiat

Neunkirchen

Powierzchnia

8,72 km²

Wysokość

950 m n.p.m.

Populacja (1 stycznia 2014)
• liczba ludności


557

• gęstość

70 os./km²

Numer kierunkowy

02664

Kod pocztowy

2680

Tablice rejestracyjne

NK

Położenie na mapie Dolnej Austrii
Mapa konturowa Dolnej Austrii, na dole znajduje się punkt z opisem „Semmering”
Położenie na mapie Austrii
Mapa konturowa Austrii, po prawej znajduje się punkt z opisem „Semmering”
Ziemia47°38′N 15°49′E/47,633333 15,816667
Strona internetowa

Semmeringgmina uzdrowiskowa oraz ośrodek narciarski w Austrii, w kraju związkowym Dolna Austria, w powiecie Neunkirchen.

Geografia

[edytuj | edytuj kod]

Semmering leży na wysokości 962 m n.p.m. Miejscowość ta obejmuje obszar o powierzchni 8,72 km² i leży na przełęczy Semmering, przez którą przebiega droga ekspresowa S6, która została wybudowana w 2004 roku, 3,5 km odcinek trasy przebiega przez tunel pod górą Hirschenkogel.

Turystyka i gospodarka

[edytuj | edytuj kod]
Hotel Südbahn
Tunel drogi S6 pod górą Hirschenkogel
Linia kolejowa Semmering

Od XIX wieku miejscowość ta jest w okresie letnim popularnym miejscem wypoczynku dla zamożnych turystów z Wiednia. Do ośrodka przed laty zjeżdżała się także szlachta, na przykład Karol I Habsburg chętnie spędzał tutaj wolny czas ze swoim synem, Otto Habsburg często tutaj spędzał urlop. Ale do Semmeringa przyjeżdżała nie tylko arystokracja, przebywali tutaj także artyści, literaci czy malarze, tacy jak Oskar Kokoschka, Adolf Loos, Peter Altenberg i Karl Kraus. Najczęściej swój wolny czas spędzali w hotelu Südbahn (wybudowany w 1882 roku) lub w hotelu Panhans.

Semmering rozkwitł turystycznie po wybudowaniu linii kolejowej, która biegła 80 km z Wiednia przez przełęcz Semmering. W 1899 roku w Semmering odbył się pierwszy wyścig wspinaczkowy, który charakteryzuje się 10-kilometrowym odcinkiem jazdy na czas. W latach 1920 i 1930 odbywały się tutaj prestiżowe rozgrywki szachowe. Udział w zawodach brali między innymi rosyjski mistrz świata w szachach Aleksandr Alechin czy Kubańczyk José Raúl Capablanca, a także mistrzyni świata Vera Menchik i wiele innych.

Od przełomu XIX i XX wieku Semmering jest również ośrodkiem sportów zimowych. Obecnie trasy narciarskie znajdują się na zboczu góry Hirschenkogel. Na stokach Hirschenkogel regularne odbywają się zawody Pucharu Świata w narciarstwie alpejskim kobiet.

Od 2006 roku Hirschenkogel w lecie oferuje trasy do kolarstwa górskiego. Trasy te są dostępne dla kolarzy od czerwca do października i mają różne stopnie trudności od łatwych dla początkujących po trudne dla zawodowców.

Polityka

[edytuj | edytuj kod]

W 2010 w Austrii odbyły się wybory samorządowe, i w Semmeringu z wynikiem 72,47% wygrała partia ÖVP. Z ramienia tej partii burmistrzem gminy został Horst Schröttner.

Atrakcje turystyczne

[edytuj | edytuj kod]

Narciarstwo

[edytuj | edytuj kod]

Semmering jest także ośrodkiem narciarskim na górze Hirschenkogel. Ośrodek ten posiada 14 km tras narciarskich oświetlonych i sztucznie naśnieżanych w trasę z homologacją FIS, na której odbywają się zawody pucharu świata w narciarstwie alpejskim kobiet. Trasy te obsługują trzy wyciągi narciarskie: gondolowy, krzesełkowy i orczykowy[1].

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. zauberberg: Mapa tras narciarskich. [dostęp 2010-10-30]. (niem.).