Siecień

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Siecień
Siecień z "Lotu Ptaka"
Siecień z "Lotu Ptaka"
Państwo  Polska
Województwo mazowieckie
Powiat płocki
Gmina Brudzeń Duży
Wysokość 100 m n.p.m.
Liczba ludności (2011) 1026
Strefa numeracyjna (+48) 24
Kod pocztowy 09-411
Tablice rejestracyjne WPL
SIMC 0561081
Położenie na mapie gminy Brudzeń Duży
Mapa lokalizacyjna gminy Brudzeń Duży
Siecień
Siecień
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Siecień
Siecień
Ziemia 52°36′45″N 19°30′59″E/52,612500 19,516389
Strona internetowa miejscowości
Kościół pw. św. Józefa

Siecieńwieś w Polsce położona w województwie mazowieckim, w powiecie płockim, w gminie Brudzeń Duży, przy DW nr 555. W latach 1975-1998 miejscowość położona była w województwie płockim.

Położenie[edytuj | edytuj kod]

Siecień położony jest w pobliżu Wisły oraz Skrwy Prawej, ok. 15 km na zachód od Płocka, graniczy z Murzynowem oraz Lasotkami. Miejscowość znajduje się na historycznej ziemi dobrzyńskiej.

Historia Siecienia[edytuj | edytuj kod]

Wieś powstała między XIII a XV wiekiem (daw. Siecienie, Sieciń, Siecin). Gniazdo rodowe Siecieńskich herbu Rogala. Wojciech Siecieński profesor teologii, w 1491 był prowincjałem zakonu dominikanów polskich. W XVI i XVII wieku własność Stanisława Siecieńskiego, biskupa przemyskiego. W XVIII wieku w posiadaniu Orłowskich i Gembartów. Piotr Gembart był stolnikiem ziemi dobrzyńskiej. W XIX wieku we władaniu Miaskowskich herbu Bończa, następnie Turskich oraz Cieleckich. W następnych latach właścicielami Siecienia byli Węsierscy herbu Belina. Ostatnimi właścicielami Siecienia byli Duczymińscy – do 1945.

W 1825 w Siecieniu było ok. 22 domostw. Dobra siecieńskie w 1886 składały się z folwarku: Siecień, Radotki i Murzynowo. Folwark posiadał gorzelnię (czynna do lat 40. XX wieku), młyn wodny, funkcjonowała też karczma oraz znajdował się kościół parafialny pw. św. Józefa erygowany w 2 połowie XIV wieku lub na początku XV wieku (wzmiankowany w 1442).

Kościół parafialny[edytuj | edytuj kod]

Budowa obecnego kościoła rozpoczęta została ok. 1584 staraniem Stanisława Siecieńskiego, biskupa przemyskiego (zm. w 1620). Stryj biskupa Jakub Siecieński, zwany Trąbą osiedlił się w województwie ruskim, a następnie ożenił z Barbarą Orzechowską herbu Oksza z Krasiczyna. Jego synowie zaczęli się "pisać" Krasickimi z Siecina. Budowę kościoła w stylu gotycko-renesansowym zakończono ok. 1611. Konsekrowany przez fundatora w 1619, usytuowany jest na wzgórzu wśród drzew (orientowany). Kościół murowany, z cegły, wieża w układzie gotyckim, korpus kościoła w układzie blokowym. Wewnątrz instrument organowy z ok. 1890 firmy Apolinarego Dubulewicza z Rypina oraz nagrobek Gembartów i portret fundatora kościoła – Stanisława Siecieńskiego. We wsi znajdują się pozostałości parku krajobrazowego z początku XX w. według projektu Waleriana Kronenberga. Pierwszym księdzem na parafii Siecień był Adam Arendzikowski.

Zabytki[edytuj | edytuj kod]

  • Kościół gotycko-renesansowy
  • Spichlerz murowany z połowy XIX w.

Transport[edytuj | edytuj kod]

Przez centrum Siecienia przebiega droga wojewódzka 555 łącząca Murzynowo ze Srebrną, oraz droga powiatowa doprowadzająca do Gorzechowa i Rembielina.

Ciekawostki[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]