Siedlątków

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Siedlątków
kościół w Siedlątkowie
kościół w Siedlątkowie
Państwo  Polska
Województwo łódzkie
Powiat poddębicki
Gmina Pęczniew
Strefa numeracyjna (+48) 43
Kod pocztowy 99-235
Tablice rejestracyjne EPD
SIMC 0710196
Położenie na mapie województwa łódzkiego
Mapa lokalizacyjna województwa łódzkiego
Siedlątków
Siedlątków
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Siedlątków
Siedlątków
Ziemia 51°50′53″N 18°43′15″E/51,848056 18,720833

Siedlątkówwieś w Polsce położona w województwie łódzkim, w powiecie poddębickim, w gminie Pęczniew, położona po wschodniej stronie zbiornika Jeziorsko.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Występuje w źródłach pisanych od 1372 r., kiedy to jej właścicielem był Thliborianus. Na początku XV wieku należała do rodu Radliców z Pęczniewa. W okresie powstania styczniowego wieś należała do Jana Jabłkowskiego.

W latach 1975–1998 miejscowość położona była w województwie sieradzkim.

Zabytki[edytuj | edytuj kod]

W Siedlątkowie zidentyfikowano (prace badawcze w latach 1965–1966) obronną siedzibę rycerską z XIV wieku, w której odkryto m.in. unikatowe hełm i zbroję (tzw. kirys, wykonany przez krakowskiego płatnerza). Gródek ten został zalany przez wody zalewu.

Na końcu wsi, w odległości ok. 50 m od korony wału zaporowego i falochronu, stoi kościół św. Marka Ewangelisty, wzniesiony po 1683 r. z kamienia polnego i cegły na miejscu wcześniejszego drewnianego. Na uwagę zasługuje obraz późnorenesansowy z ok. połowy XVII wieku, z malowanymi scenami z życia św. Izydora – patrona rolników. W ołtarzu głównym kopia obrazu (wykonana w 1958 r.) czczonej tutaj Matki Boskiej Siędlątkowskiej (oryginalny obraz renesansowy spalił się w 1957 r.). Na cmentarzu neogotycka kaplica z 1876 r., a w niej obraz Matki Boskiej i Boga Ojca z 1640 r. W podziemiach kościoła pochowano ciało powstańca z 1863 r. – Adama Bolesława Jabłkowskiego h. Wczele, ur. w 1837 r. w Siedlątkowie, który zginął 9 lutego 1863 r. koło Rudnik w walce z kozakami. W kruchcie wmurowano tablicę poświęconą jego pamięci. Zygmunt Kolumna (Pamiątka dla rodzin polskich, Kraków 1868, s. 90) tak pisze: Adam Bolesław Jabłkowski, lat 26, transportował wraz z kilkoma towarzyszami żywność. 9 II 1863 r. sam się zastrzelił napadnięty przez kozaków po uporczywej obronie. Ciało jego kozacy porzucili przy drodze do Rudnik.

Także we wsi Siedlątków stoi stary, dziś już zdewastowany wiatrak – koźlak. Wiatrak ten jest budowlą drewnianą, wzniesioną w XIX w. (w obecne miejsce przeniesiony w 1902 r.). Został wpisany do rejestru zabytków województwa łódzkiego.

Według rejestru zabytków Narodowego Instytutu Dziedzictwa[1] na listę zabytków wpisane są obiekty:

  • kościół parafialny pw. św. Marka, XVII w., XIX w., nr rej.: 711 z 10.10.1967
  • wiatrak, XIX w., nr rej.: 333/12/86 z 3.10.1986

Parafia[edytuj | edytuj kod]

  • Parafia św. Marka Ewangelisty w Siedlątkowie

Siedlątków, 99-235 Pęczniew
Proboszcz: ks. Grzegorz Czaja
Tel. 601 540 220
Msze św. w niedzielę o godzinie 9.00 i 11.30
Dyżury kancelarii parafialnej: po mszach świętych
Miejscowości wchodzące w skład parafii: Nerki, Księża Wólka, Siedlątków, Stawki.
Sąsiednie parafie: Drużbin, Miłkowice, Niemysłów, Pęczniew, Skęczniew.

  • Parafia utworzona w 1642 roku z części parafii Pęczniew przy istniejącym tam od 1497 roku kościółku. W 1882 roku parafia stała się filią parafii Pęczniew. Ponownie usamodzielniła się w 1958 roku.

Pierwotny, drewniany kościółek ufundowany przez właścicieli Siedlątkowa, rodzinę Ubyszków, wzniesiono w XV wieku. Na jego miejsce około 1684 roku pobudowano nowy, już murowany jednonawowy. Jako materiał posłużył kamień polny i cegła. W późniejszym okresie został otynkowany. Prezbiterium w kształcie prostokąta. Szersza nawa była pierwotnie dwuprzęsłowa. Później przedłużono ją ku zachodowi o jedno przęsło. Wewnątrz zachowały się odcinki dawnej fasady. W prezbiterium sklepienie kolebkowo-krzyżowe ze skromną dekoracją stiukową na szwach. W nawach sklepienie kolebkowe z lunetami, a w zakrystii strop. Główny renesansowy ołtarz ze słynącej łaskami obrazem Matki Boskiej Siedlątkowskiej spłonął w 1957 roku Obecny jest jego kopią z 1958 rok. Boczny, późnorenesansowy ołtarz z połowy XVII wieku wzbogacony został malowanymi scenami z życia św. Izydora. Drugi, późnorenesansowy ołtarz boczny, datowany jest na połowę XVII wieku. Inne zabytki kościoła to: trzy krzyże procesyjne z XVIII wieku, rzeźba św. Jana Nepomucena, rokokowa monstrancja z 1781 roku, kielich z XVII wieku, kielich z początku XVII wieku oraz ornaty z przełomu XVIII i XIX weku. W latach siedemdziesiątych minionego wieku kościółek w Siedlątkowie miał zostać rozebrany i przeniesiony w inne miejsce. Wszystko z powodu budującego się, największego w centralnej Polsce sztucznego zbiornika Jeziorsko. Ostatecznie zdecydowano pozostawić go na obwałowanym cyplu. Ta licząca około 150 wiernych parafia jest nie tylko najmniejszą w dekanacie dobrskim, ale całej Polsce. W latach dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku rozważano włączeniu jej do parafii Skęczniew na zasadzie filii. Porzucono ten zamiar, kiedy probostwo objął w latach dziewięćdziesiątych ks. Grzegorz Czaja. Pozyskał sponsorów, którzy wyłożyli pieniądze na remont i renowację kościoła z jego zabytkami oraz plebanii. Teraz ten przepiękny, malowniczo położony kościół jest chętnie odwiedzany przez turystów wypoczywających nad zbiornikiem Jeziorsko, stanowiąc dodatkową atrakcję.

  • Cmentarz grzebalny: powierzchnia 1,5 hektara, położony w odległości 800 metrów od kościoła. Znajduje się tam murowana kaplica cmentarna z 1876 roku. Postawiono ją w miejsce drewnianej z XVII wieku. W kaplicy znajduje się późnorenesansowy obraz Matki Boskiej z 1640 roku oraz obrazy: Matki Boskiej z Dzieciątkiem Jezus oraz Boga Ojca z 1640 roku. Neogotyckie drzwi wejściowe i zelektryfikowany żyrandol pochodzą z XIX wieku, zaś cztery XVIII-wieczne lichtarze barokowe z XVIII wieku.

Przypisy

  1. NID: Rejestr zabytków nieruchomych, województwo łódzkie. [dostęp 18 września 2008].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]