Sojusz Małych Państw Wyspiarskich

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Sojusz Małych Państw Wyspiarskich (Alliance of Small Island States, AOSIS) - koalicja państw - małych wysp i krajów leżących na niskich wybrzeżach założona w 1990. Głównym celem Sojuszu jest zintegrowanie głosów krajów rozwijających się znajdujących się na małych wyspach w kwestii zmian klimatu. AOSIS był bardzo aktywny od jego powołania, zgłaszając pierwszą propozycję tekstu w ramach negocjacji Protokołu z Kioto już w 1994. AOSIS ma 43 członków i obserwatorów na całym świecie. 37 z nich jest członkami Narodów Zjednoczonych. Sojusz reprezentuje 28% krajów rozwijających się, 20% wszystkich członków ONZ i 41 mln ludzi[1] co łącznie ze wszystkimi państwami SIDS stanowi ok. 5% światowej populacji[2].

Lista państw członkowskich AOSIS[edytuj | edytuj kod]

Państwa członkowskie AOSIS

Antigua i Barbuda, Bahamy, Barbados, Belize, Republika Zielonego Przylądka, Komory, Wyspy Cooka, Kuba, Dominika, Fidżi, Mikronezja, Grenada, Gwinea Bissau, Gujana, Haiti, Jamajka, Kiribati, Malediwy, Wyspy Marshalla, Mauritius, Nauru, Niue, Palau, Papua-Nowa Gwinea, Samoa, Singapur, Seszele, Wyspy Świętego Tomasza i Książęca, Wyspy Salomona, Saint Kitts i Nevis, Saint Lucia, Saint Vincent i Grenadyny, Surinam, Tonga, Trynidad i Tobago, Tuvalu, Vanuatu.

W skład AOSIS wchodzą także cztery kraje o statusie obserwatora: Samoa Amerykańskie, Guam, Antyle Holenderskie, Wyspy Dziewicze Stanów Zjednoczonych.

Za kraje najbardziej zagrożone zatonięciem uważa się Tuvalu, Kiribati i Malediwy[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Przedstawiciele Porozumienia na konferencji klimatycznej w Poznaniu
  2. About AOSIS [online], Alliance of Small Island States [dostęp 2017-11-26] [zarchiwizowane z adresu 2009-10-04] (ang.).
  3. Natalia Mazur, Violetta Szostak, Raj za chwilę zginie [online], Wyborcza.pl, 16 grudnia 2008, s. 2 [dostęp 2011-03-31] [zarchiwizowane z adresu 2010-09-12].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]