Kościół Nawrócenia św. Pawła w Krakowie: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja przejrzana][wersja przejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
m Dodano kategorię "Zabytkowe klasztory katolickie w województwie małopolskim" za pomocą HotCat
Konarski (dyskusja | edycje)
→‎Historia: merytoryczne, źródła/przypisy
Linia 72: Linia 72:


== Historia ==
== Historia ==
Zakon [[Zgromadzenie Misji|Misjonarzy Świętego Wincentego à Paulo]] do Krakowa sprowadził biskup [[Jan Małachowski (biskup)|Jan Małachowski]] w 1682 r. z [[Chełmno|Chełmna]] pierwotnie umieszczając ich na [[Wawel]]u. Misjonarze mieli sprawować nadzór nad kształceniem kleryków w diecezjalnym seminarium duchownym<ref name=":0">{{Cytuj |autor = Jerzy (1930-) Red Wyrozumski, Jacek (1954-) Red Purchla |tytuł = Rocznik Krakowski. T. 75 (2009) |data = 2009 |data dostępu = 2020-04-22 |wydawca = Towarzystwo Miłośników Historii i Zabytków Krakowa |url = http://mbc.malopolska.pl/dlibra/docmetadata?id=107700&from=latest}}</ref>. Biskup wkrótce zaczął skupywać dla nich nieruchomości na Stradomiu, po wschodniej stronie głównej drogi łączącej krakowską bramę Grodzką z mostem na Starej Wiśle prowadzącym na Kazimierz (obecna ulica Stradomska), z przeznaczeniem na budowę kościoła i klasztoru<ref name=":0" />. Między rokiem 1683 a 1686 „na nowo wybudowano” zrujnowaną kamienicę Ługowską, tworząc z niej budynek furty<ref name=":0" />. W zakupionym w roku 1688 pałacu Wielopolskich urządzono kaplicę i mieszkania ordynandów. W latach 1693-1695 w przedłużeniu budynku furty wzniesiono długi budynek kolegium (obecnie północne skrzydło klasztoru), a równocześnie w roku 1693 położono kamień węgielny pod budowę kościoła Nawrócenia [[Paweł z Tarsu|św. Pawła Apostoła]]<ref name=":0" />. Dalsze prace, z fundacji [[Michał Szembek|Michała Szembeka]], biskupa sufragana krakowskiego, podjęto dopiero w roku 1719, zmieniając wcześniejszą koncepcję przestrzenną całości<ref name=":0" />. Budowę kościoła według projektu [[Kacper Bażanka|Kacpra Bażanki]], zmarłego w styczniu 1726, ukończono w roku 1728 (fasada pozostała nieukończona), klasztoru - w 1732; w tymże roku [[konsekracja kościoła|konsekracji]] świątyni dokonał [[biskup sufragan]] krakowski, [[Michał Kunicki]]<ref name=":0" />.
Zakon [[Zgromadzenie Misji|Misjonarzy Świętego Wincentego à Paulo]] do Krakowa sprowadził biskup [[Jan Małachowski (biskup)|Jan Małachowski]] w 1682 r. z [[Chełmno|Chełmna]] pierwotnie umieszczając ich na [[Wawel]]u.

[[Kamień węgielny]] pod budowę kościoła Nawrócenia [[Paweł z Tarsu|św. Pawła Apostoła]] położono w [[1693]] r. Obecny kościół wznoszono w latach 1719-1728 według projektów [[Kacper Bażanka|Kacpra Bażanki]]. [[konsekracja kościoła|Konsekracji]] świątyni dokonał [[Biskup sufragan]] krakowski, [[Michał Kunicki]] w 1732 r.


== Wygląd ==
== Wygląd ==

Wersja z 10:29, 22 kwi 2020

Kościół Nawrócenia św. Pawła
A-870 z dnia dnia 15 stycznia 1991[1]
kościół konwentualny lazarystów
Ilustracja
Państwo

 Polska

Miejscowość

Kraków

Adres

ul. Stradomska 6

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

Nawrócenia św. Pawła

Wezwanie

św. Pawła Apostoła

Wspomnienie liturgiczne

25 stycznia

Położenie na mapie Krakowa
Mapa konturowa Krakowa, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Kościół Nawrócenia św. Pawła”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół Nawrócenia św. Pawła”
Położenie na mapie województwa małopolskiego
Mapa konturowa województwa małopolskiego, blisko centrum na lewo u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół Nawrócenia św. Pawła”
Ziemia50°03′12,8″N 19°56′25,1″E/50,053556 19,940306
Strona internetowa

Kościół Nawrócenia św. Pawłabarokowy kościół rzymskokatolicki Misjonarzy przy ul. Stradomskiej 6 w Krakowie.

Na tyłach kościoła, w kwartale między ulicami Stradomską, św. Gertrudy, św. Sebastiana i J. Dietla znajduje się Ogród Księży Misjonarzy.

Historia

Zakon Misjonarzy Świętego Wincentego à Paulo do Krakowa sprowadził biskup Jan Małachowski w 1682 r. z Chełmna pierwotnie umieszczając ich na Wawelu. Misjonarze mieli sprawować nadzór nad kształceniem kleryków w diecezjalnym seminarium duchownym[2]. Biskup wkrótce zaczął skupywać dla nich nieruchomości na Stradomiu, po wschodniej stronie głównej drogi łączącej krakowską bramę Grodzką z mostem na Starej Wiśle prowadzącym na Kazimierz (obecna ulica Stradomska), z przeznaczeniem na budowę kościoła i klasztoru[2]. Między rokiem 1683 a 1686 „na nowo wybudowano” zrujnowaną kamienicę Ługowską, tworząc z niej budynek furty[2]. W zakupionym w roku 1688 pałacu Wielopolskich urządzono kaplicę i mieszkania ordynandów. W latach 1693-1695 w przedłużeniu budynku furty wzniesiono długi budynek kolegium (obecnie północne skrzydło klasztoru), a równocześnie w roku 1693 położono kamień węgielny pod budowę kościoła Nawrócenia św. Pawła Apostoła[2]. Dalsze prace, z fundacji Michała Szembeka, biskupa sufragana krakowskiego, podjęto dopiero w roku 1719, zmieniając wcześniejszą koncepcję przestrzenną całości[2]. Budowę kościoła według projektu Kacpra Bażanki, zmarłego w styczniu 1726, ukończono w roku 1728 (fasada pozostała nieukończona), klasztoru - w 1732; w tymże roku konsekracji świątyni dokonał biskup sufragan krakowski, Michał Kunicki[2].

Wygląd

Kościół posiada fasadę wzniesioną z ciosów piaskowca i elementami dekoracji rzeźbiarskiej z wapienia. Jest świątynią zaliczaną do okresu późnego baroku. Do dekoracji wnętrza wprowadził Kacper Bażanka lustra, które poszerzają optycznie przestrzeń jak również powodują równomierne oświetlenie kościoła.

Ołtarz główny powstał w latach 1761-62 wykonano go z czarnego marmuru dębnickiego z postaciami św. Piotra i św. Andrzeja na konsolach. W ołtarzu znajduje się obraz atrybuowany Tadeuszowi Kuntze przedstawiający nawrócenie św. Pawła pochodzący z ok. 1756. Na uwagę zasługuje także srebrne tabernakulum pochodzące z lat 1732-33. W jednym z bocznych ołtarzy znajduje się obraz Łukasza Orłowskiego Archanioł Michał (ok 1746).

W niszach nawy ustawiono figury dziesięciu Apostołów autorstwa snycerza Antoniego Frąckiewicza. Są one uważane za jeden z ciekawszych przykładów krakowskiej plastyki doby baroku. Ten sam artysta wykonał także ołtarz św. Kazimierza pochodzący z 1738 r. Obraz przedstawiający św. Kazimierza namalował Walery Eliasz-Radzikowski w 1868 r. W 1866 r. Walery Eliasz malował też na zlecenie oo. Misjonarzy obraz Matki Boskiej Bolesnej umieszczony w rokokowej ramie relikwiarzowej. Polichromia pokrywająca sklepienia i sufity powstała pod kierunkiem Izydora Jabłońskiego w latach 1862-1864. Z zespołu malarzy współpracujących przy jej wykonaniu należy wymienić: Aleksandra Kotsisa i Walerego Eliasza-Radzikowskiego. Przedstawia ona patronów Polski, Ojców Kościoła i świętych z Zakonu Misjonarzy.

W klasztorze Misjonarzy przechowywany jest portret króla Stefana Batorego autorstwa nadwornego malarza Marcina Kobera namalowany w 1583 r., który trafił tutaj z katedry wawelskiej.

W 1960 roku przeprowadzono remont fasady kościoła, uzupełniając ją trójkątnym tympanonem nad częścią środkową oraz attykami nad kaplicami. Zmiany projektowali architekci Wiktor Zin oraz Stanisław Murczyński.

Przypisy

  1. Rejestr zabytków nieruchomych – województwo małopolskie [online], Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30 września 2023.
  2. a b c d e f Jerzy (1930-) Red Wyrozumski, Jacek (1954-) Red Purchla, Rocznik Krakowski. T. 75 (2009), Towarzystwo Miłośników Historii i Zabytków Krakowa, 2009 [dostęp 2020-04-22].

Bibliografia

  • Katalog zabytków sztuki w Polsce, miasto Kraków, Kazimierz i Stradom, Kościoły i klasztory 2, Wydawnictwa Artystyczne i Filmowe, Warszawa 1994.