Dżihad: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja nieprzejrzana][wersja przejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
WAFEL TO KRUL
Znaczniki: usuwanie dużej ilości tekstu (filtr nadużyć) VisualEditor
m Wycofano edycje użytkownika 83.22.140.77 (dyskusja). Autor przywróconej wersji to Addbot.
Linia 1: Linia 1:
{{Źródła}}
{{Źródła}}
{{POV}}
{{islam}}
'''Dżihad''' ([[język arabski|z języka arabskiego]] جهاد , ğihād – ''zmaganie'', {{Fakt|''walka''}}) – w [[islam|kulturze islamu]] pojęcie pierwotnie oznaczające dokładanie starań i podejmowanie trudów w celu wzmocnienia wiary i [[islam]]u{{fakt}}. W tradycji europejskiej termin ten często, choć nie do końca precyzyjnie, tłumaczy się jako „[[Wojna religijna|święta wojna]]”.

W [[Koran]]ie i muzułmańskiej [[sunna|tradycji]] ''dżihad'' oznacza wszelkie starania podejmowane w imię szerzenia i umacniania islamu: zarówno poprzez walkę zbrojną, nawracanie niewiernych, pokojowe propagowanie islamu, jak i wewnętrzne zmagania wyznawcy.

== Wielki i mały dżihad ==
Niekiedy dokonuje się rozróżnienia ''dżihadu'' na dwa rodzaje: większy i mniejszy. Rozróżnienie to oparte jest na dwóch [[hadis]]ach wątpliwej autentyczności, zachowanych w źródłach z przełomu X i IX wieku. Hadisy te zwykle uznawane są za słabe (da'if) a ich autentyczność za wątpliwą, w związku z czym i sam podział dżihadu na wielki i mały budzi wątpliwości.<ref>[http://attalib.blogspot.com/2009/11/grading-of-hadith-on-greater-jihad.html at-Talib: Grading of the Hadith on "The Greater Jihad"<!-- Tytuł wygenerowany przez bota -->]</ref>

W myśl tego rozróżnienia ''dżihad'' większy ma być ważniejszy i polegać on na nieustannych wysiłkach podejmowanych przez każdego muzułmanina w celu wykorzenienia wszystkiego, co w jego życiu jest grzeszne lub przeciwne takiemu sposobowi życia, jakiego [[Allah|Bóg]] chce dla ludzi. Ma to być zatem walka z [[Szatan]]em i jego pokusami lub wszelkie działania na rzecz własnej gminy. Narzędziami tego ''dżihadu'' są serce w pierwszym przypadku, a ręce i język w drugim. ''Dżihad'' mniejszy (''dżihad bis-sajf'') utożsamiany jest w tym przypadku z walką zbrojną.

== Dżihad a kital ==

Termin ''dżihad'' często jest zawężany do walki zbrojnej ''[[kital]]''. W rzeczywistości ''kital'', w tym walka zbrojna przeciwko [[kafir (islam)|„niewiernym”]] oraz heretykom i hipokrytom jest jednym z kilku rodzajów ''dżihadu''. Zbrojny ''dżihad'' może mieć charakter zarówno obronny (''dżihad al-daf’'') jak i ofensywny (''dżihad talab''), kiedy to muzułmanie są stroną atakującą. Zgodnie z tradycją udział w ''dżihadzie'' jest jednym z najbardziej chwalebnych uczynków<ref name=autonazwa1>[http://www.usc.edu/schools/college/crcc/engagement/resources/texts/muslim/hadith/bukhari/052.sbt.html CRCC: Center For Muslim-Jewish Engagement: Resources: Religious Texts<!-- Tytuł wygenerowany przez bota -->]</ref>, jakich może dokonać muzułmanin a wierny, który zginie w jego trakcie jest uważany za [[męczennik]]a i udaje się po śmierci do krainy szczęśliwości zwanej ''[[dżannah]]''.

Do zbrojnego ''dżihadu'' może wezwać (a nie „ogłosić” go) przywódca społeczności muzułmańskiej (według niektórych interpretacji tylko [[kalif]]). ''Dżihad'' prowadzony jest wysiłkiem całej wspólnoty, nie jest to bowiem obowiązek indywidualny, lecz zbiorowy, a biorą w nim udział tylko ci, którzy są w stanie to uczynić i w sposób dla nich właściwy{{fakt|data=2010-04}}.

Koncepcja ''dżihadu'' nie była skodyfikowana za czasów proroka [[Mahomet]]a, lecz formowała się później, stąd różne jej interpretacje. Tylko jeden odłam islamu, [[charydżyzm]] (o małym zasięgu), wysuwał koncepcję ''dżihadu'' jako bezwzględnej walki zbrojnej przeciwko innowiercom, obowiązującej każdego muzułmanina, traktowanej nawet jako szósty [[Pięć filarów islamu|filar wiary]]{{fakt|data=2010-04}}.

Nie ulega jednak wątpliwości że w czasach Mahometa i bezpośrednio po jego śmierci rozumiano dżihad przede wszystkim jako walkę zbrojną<ref name=autonazwa1 /> i to właśnie prowadząc wojnę Mahomet zjednoczył Arabów wokół siebie, a po jego śmierci zaatakowali oni [[Cesarstwo Bizantyńskie]] i [[Sasanidzi|Persję]], w ciągu nieco ponad stu lat podbijając całą [[Afryka Północna|Afrykę Północną]], [[Półwysep Iberyjski]], [[Bliski Wschód]] i znaczną część [[Azja Środkowa|Azji Środkowej]]<ref>Manteuffel T., ''Historia powszechna. Średniowiecze.'', PWN 2008.</ref>.

== W kulturze popularnej ==
* W [[Uniwersum Diuny]] stworzonym przez amerykańskiego pisarza [[Frank Herbert|Franka Herberta]] ''dżihad'' jest definiowany jako „fanatyczna krucjata religijna”, w szczególności przeciwko [[sztuczna inteligencja|sztucznej inteligencji]] i innym maszynom (patrz: [[Dżihad Butleriański]]).
* W [[Norwegia|Norwegii]] istnieje zespół [[rock]]owy [[Jihaad]].
* Piosenka ''Jihad'' amerykańskiego zespołu [[Slayer]] traktuje nie tylko o problemie zbrojnego ''dżihadu'' (właściwie ''[[kital]]u''), lecz o ogólnie pojętym [[fanatyzm]]ie religijnym. Może się zatem odnośić do każdej religii.
* ''[[Homoseksualizm w krainie półksiężyca|A Jihad for Love]]'' to tytuł filmu dokumentalnego z [[2007 w filmie|2007]] r. traktującego o [[homoseksualizm]]ie w krajach islamskich.

{{Przypisy}}

== Linki zewnętrzne ==
{{wikisłownik|dżihad}}
* [http://7dni.wordpress.com/2006/07/25/dzihad-w-sieci/ ''Dżihad'' w sieci]
* [http://www.osw.waw.pl/sites/default/files/punkt_widzenia_21.pdf] "Dżihad i Nowa Wielka Gra. Paradoksy zagrożenia wojującym islamem w Azji Centralnej", Warszawa 2010, Ośrodek Studiów Wschodnich
[[Kategoria:Islam]][[Kategoria:Religia a polityka]][[Kategoria:Wojny]]
[[Kategoria:Islam]][[Kategoria:Religia a polityka]][[Kategoria:Wojny]]

{{link FA|ja}}

Wersja z 09:44, 14 lis 2013

Szablon:Źródła Szablon:POV

Dżihad (z języka arabskiego جهاد , ğihād – zmaganie, walka[potrzebny przypis]) – w kulturze islamu pojęcie pierwotnie oznaczające dokładanie starań i podejmowanie trudów w celu wzmocnienia wiary i islamu[potrzebny przypis]. W tradycji europejskiej termin ten często, choć nie do końca precyzyjnie, tłumaczy się jako „święta wojna”.

W Koranie i muzułmańskiej tradycji dżihad oznacza wszelkie starania podejmowane w imię szerzenia i umacniania islamu: zarówno poprzez walkę zbrojną, nawracanie niewiernych, pokojowe propagowanie islamu, jak i wewnętrzne zmagania wyznawcy.

Wielki i mały dżihad

Niekiedy dokonuje się rozróżnienia dżihadu na dwa rodzaje: większy i mniejszy. Rozróżnienie to oparte jest na dwóch hadisach wątpliwej autentyczności, zachowanych w źródłach z przełomu X i IX wieku. Hadisy te zwykle uznawane są za słabe (da'if) a ich autentyczność za wątpliwą, w związku z czym i sam podział dżihadu na wielki i mały budzi wątpliwości.[1]

W myśl tego rozróżnienia dżihad większy ma być ważniejszy i polegać on na nieustannych wysiłkach podejmowanych przez każdego muzułmanina w celu wykorzenienia wszystkiego, co w jego życiu jest grzeszne lub przeciwne takiemu sposobowi życia, jakiego Bóg chce dla ludzi. Ma to być zatem walka z Szatanem i jego pokusami lub wszelkie działania na rzecz własnej gminy. Narzędziami tego dżihadu są serce w pierwszym przypadku, a ręce i język w drugim. Dżihad mniejszy (dżihad bis-sajf) utożsamiany jest w tym przypadku z walką zbrojną.

Dżihad a kital

Termin dżihad często jest zawężany do walki zbrojnej kital. W rzeczywistości kital, w tym walka zbrojna przeciwko „niewiernym” oraz heretykom i hipokrytom jest jednym z kilku rodzajów dżihadu. Zbrojny dżihad może mieć charakter zarówno obronny (dżihad al-daf’) jak i ofensywny (dżihad talab), kiedy to muzułmanie są stroną atakującą. Zgodnie z tradycją udział w dżihadzie jest jednym z najbardziej chwalebnych uczynków[2], jakich może dokonać muzułmanin a wierny, który zginie w jego trakcie jest uważany za męczennika i udaje się po śmierci do krainy szczęśliwości zwanej dżannah.

Do zbrojnego dżihadu może wezwać (a nie „ogłosić” go) przywódca społeczności muzułmańskiej (według niektórych interpretacji tylko kalif). Dżihad prowadzony jest wysiłkiem całej wspólnoty, nie jest to bowiem obowiązek indywidualny, lecz zbiorowy, a biorą w nim udział tylko ci, którzy są w stanie to uczynić i w sposób dla nich właściwy[potrzebny przypis].

Koncepcja dżihadu nie była skodyfikowana za czasów proroka Mahometa, lecz formowała się później, stąd różne jej interpretacje. Tylko jeden odłam islamu, charydżyzm (o małym zasięgu), wysuwał koncepcję dżihadu jako bezwzględnej walki zbrojnej przeciwko innowiercom, obowiązującej każdego muzułmanina, traktowanej nawet jako szósty filar wiary[potrzebny przypis].

Nie ulega jednak wątpliwości że w czasach Mahometa i bezpośrednio po jego śmierci rozumiano dżihad przede wszystkim jako walkę zbrojną[2] i to właśnie prowadząc wojnę Mahomet zjednoczył Arabów wokół siebie, a po jego śmierci zaatakowali oni Cesarstwo Bizantyńskie i Persję, w ciągu nieco ponad stu lat podbijając całą Afrykę Północną, Półwysep Iberyjski, Bliski Wschód i znaczną część Azji Środkowej[3].

W kulturze popularnej

Linki zewnętrzne

  • Dżihad w sieci
  • [1] "Dżihad i Nowa Wielka Gra. Paradoksy zagrożenia wojującym islamem w Azji Centralnej", Warszawa 2010, Ośrodek Studiów Wschodnich

Szablon:Link FA