Order Chrystusa (Portugalia): Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja nieprzejrzana][wersja przejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
REGON 36688074700026 https://wyszukiwarkaregon.stat.gov.pl/appBIR/index.aspx
Kuria Kościoła nie potwierdziła informacji o utworzeniu zakonu o takiej nazwie - przywrócono wersję 50151160 autorstwa Patrycja Z.
Linia 21: Linia 21:
|commons = Category:Order of Christ (Portugal)
|commons = Category:Order of Christ (Portugal)
}}
}}
'''Order Wojskowy Chrystusa''' ([[Język portugalski|port.]] ''Ordem Militar de Cristo'') – założony jako [[zakon rycerski]] w 1318 w [[Portugalia|Portugalii]] przez króla [[Dionizy I|Dionizego I]] po kasacie [[templariusze|zakonu templariuszy]] w 1312, przekształcony w [[order]] królewski w 1789. Dodatkowo istnieje pod tą samą nazwą republikańskie [[odznaczenie państwowe]] od 1918.
'''Order Wojskowy Chrystusa''' ([[Język portugalski|port.]] ''Ordem Militar de Cristo'') – założony jako [[zakon rycerski]] w 1318 w [[Portugalia|Portugalii]] przez króla [[Dionizy I|Dionizego I]] po kasacie [[templariusze|zakonu templariuszy]] w 1312, przekształcony w [[order]] królewski w 1789, a następnie w republikańskie [[odznaczenie państwowe]] od 1918.


== Historia zakonu i orderu ==
== Historia zakonu i orderu ==
Linia 38: Linia 38:


W 1918 republikański rząd dokonał przywrócenia orderu, który stał się odtąd wysokim [[odznaczenie państwowe|odznaczeniem państwowym]] Republiki Portugalii.
W 1918 republikański rząd dokonał przywrócenia orderu, który stał się odtąd wysokim [[odznaczenie państwowe|odznaczeniem państwowym]] Republiki Portugalii.

W 2017 roku polscy starokatolicy z cysterskiej linii zakonu Port Royal odnowili gałąź duchową zakonu cofając sekularyzacje. Zakon jest od lutego 2018 roku agendą Starokatolickiej Parafii p.w. Zesłania Ducha Świętego.


== Podział orderu ==
== Podział orderu ==

Wersja z 00:27, 6 lut 2018

Order Wojskowy Chrystusa
Real Ordem dos Cavaleiros de Nosso Senhor Jesus Cristo
Awers
Awers insygniów II, III i V klasy
Baretka
Baretka
Ustanowiono

15 marca 1319 (order zakonu)
1918 (order świecki)

Wielkość

55 × 43 mm (I–III klasa)
38 × 28 mm (IV i V klasa)
70 mm (średnica gwiazdy)

Powyżej

Krzyż Wojenny

Poniżej

Order Wojskowy Avis

Order Wojskowy Chrystusa (port. Ordem Militar de Cristo) – założony jako zakon rycerski w 1318 w Portugalii przez króla Dionizego I po kasacie zakonu templariuszy w 1312, przekształcony w order królewski w 1789, a następnie w republikańskie odznaczenie państwowe od 1918.

Historia zakonu i orderu

Godło Zakonu Rycerzy Chrystusa

Powstał jako Zakon Rycerzy Chrystusa (łac. Militia Domini Nostri Jesu Christi). Na mocy bulli papieskiej z 1319 zakon przejął majątek templariuszy w Portugalii. Główną siedzibę miał początkowo w Castro Marim, a następnie w 1357 siedzibę przeniósł do dawnego głównego zamku portugalskich templariuszy w Tomarze – do tamtejszego Klasztoru Zakonu Chrystusa. Pierwszy mistrz zakonu wywodził się z zakonu Avis, ale szeregowymi członkami w pierwszym pokoleniu byli dawni templariusze. Zakon przyjął regułę Kalatrawy i duchowe przewodnictwo opactwa cysterskiego w Alcobaça. Strój zakonny był koloru białego.

Zakon odgrywał ważną rolę w Portugalii, jego majątek był wykorzystywany do finansowania wypraw zamorskich, a jego członkowie brali udział w wielkich odkryciach geograficznych oraz przyczynili się do budowy portugalskiego imperium kolonialnego. Do zakonu należeli m.in. książę Henryk Żeglarz oraz przyszły król Portugalii Jan II. Na początku XVI w. zakon miał 454 komandorii w Portugalii, Afryce i Indiach.

W 1492 papież Aleksander VI zwolnił Zakon Chrystusa ze ślubów religijnych, co potwierdził papież Juliusz II. W ten sposób zakon został włączony do korony portugalskiej i stał się „orderem”. Jedynie kapelani zakonni prowadzili życie klasztorne w Tomar aż do 1834.

W 1551 papież Juliusz III nadał dziedzicznie tytuł wielkiego mistrza królom Portugalii. Jednakże choć Stolica Apostolska scedowała zarząd zakonu na królów Portugalii, to nadal była (i jest) Suwerenem zakonu i po dziś dzień jest to także najwyższy w hierarchii pontyfikalny zakon rycerski i order papieski: Militia Domini Nostri Jesu Christi (Najwyższy Order Chrystusa). W ten sposób powstały dwie niezależne od siebie obediencje Zakonu Chrystusa.

W 1789 królowa Maria I dokonała sekularyzacji zakonu i przekształcenia go w odznaczenie nadawane za zasługi pod nazwą Order Królewski Rycerzy Pana Naszego Jezusa Chrystusa (port. Real Ordem dos Cavaleiros de Nosso Senhor Jesus Cristo). Odtąd nadawany był również jako część składowa najważniejszego portugalskiego odznaczenia – Wstęgi Trzech Orderów, a także Wstęgi Dwóch Orderów.

Po obaleniu monarchii w Portugalii wszystkie ordery o katolickim charakterze zostały zniesione 15 października 1910 (utrzymano jedynie Order Wojskowy Wieży i Miecza).

W 1918 republikański rząd dokonał przywrócenia orderu, który stał się odtąd wysokim odznaczeniem państwowym Republiki Portugalii.

Podział orderu

Dzieli się na pięć klas:

  • I klasa – Krzyż Wielki (Grã-Cruzes)
  • II klasa – Wielki Oficer (Grande-Oficial)
  • III klasa – Komandor (Comendador)
  • IV klasa – Oficer (Oficial)
  • V klasa – Kawaler/Dama (Cavaleiro/Dame)

Baretki

Baretki Orderu Chrystusa

Krzyż Wielki

Wielki Oficer

Komandor

Oficer

Kawaler/Dama

Odznaczeni

 Z tym tematem związana jest kategoria: Odznaczeni Orderem Chrystusa (Portugalia).
Znane osobistości odznaczone I klasą

Monarchowie: Szablon:Kolumna-podział Politycy: Szablon:Kolumna-podział

Odznaczeni Polacy

 Z tym tematem związana jest kategoria: Polacy odznaczeni Orderem Chrystusa (Portugalia).

Szablon:Kolumna-podział

Bibliografia