Dyskusja wikipedysty:Kriis bis: Różnice pomiędzy wersjami

Treść strony nie jest dostępna w innych językach.
Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Usunięta treść Dodana treść
m odp.
Sutan (dyskusja | edycje)
Linia 297: Linia 297:
==Odp. Ney==
==Odp. Ney==
Cześć. Wczoraj już na Wiki nie zajrzałam, a dzisiaj to już chyba sam możesz: [[Moduł:Kalendarium/01-10]] (powiem Ci w tajemnicy ;-), że nie cierpię edytować tych modułów, bo nawet nie można zrobić podglądu). Pozdrawiam. [[Wikipedysta:Gytha|Gytha]] ([[Dyskusja wikipedysty:Gytha|dyskusja]]) 11:56, 11 sty 2019 (CET)
Cześć. Wczoraj już na Wiki nie zajrzałam, a dzisiaj to już chyba sam możesz: [[Moduł:Kalendarium/01-10]] (powiem Ci w tajemnicy ;-), że nie cierpię edytować tych modułów, bo nawet nie można zrobić podglądu). Pozdrawiam. [[Wikipedysta:Gytha|Gytha]] ([[Dyskusja wikipedysty:Gytha|dyskusja]]) 11:56, 11 sty 2019 (CET)

== Katarzyna I de Courtenay ==

Wycofanie zmian błędne - Katarzyna była cesarzową "po ojcu", między Filipem II a Katarzyną II.

'''Jej mąż był jedynie "cesarzem-małżonkiem".'''--[[Wikipedysta:Sutan|Sutan]] ([[Dyskusja wikipedysty:Sutan|dyskusja]]) 14:37, 13 sty 2019 (CET)

Wersja z 15:37, 13 sty 2019

Witaj na Wikipedii, Kriis bis!

Witaj w gronie wikipedystów. Cieszymy się, że utworzyłeś konto użytkownika, i życzymy satysfakcji z włączenia się w rozwój największej encyklopedii na świecie! Mamy nadzieję, że zostaniesz tutaj z nami na dłużej.

Wikipedię edytować można na dwa sposoby. Edytor wizualny jest prostszym, bardziej intuicyjnym narzędziem. Z kolei edytor kodu źródłowego daje dostęp do bardziej zaawansowanych funkcji. Można łatwo przełączać się między nimi. Najłatwiej jest nauczyć się edytowania w praktyce, dlatego też po wykonaniu wybranym sposobem kilku edycji testowych w swoim brudnopisie śmiało edytuj strony!

Powinieneś wiedzieć, że jako społeczność wypracowaliśmy pewne zasady i standardy, którymi kierujemy się podczas edycji. Ich znajomość pomoże Ci wdrożyć się w Wikipedię i ułatwi edytowanie. Jedną z wikipedyjnych „świętości” jest zasada mówiąca, że wprowadzane informacje powinny mieć wskazane wiarygodne źródła, z których pochodzą. Należy pamiętać, że odrębne artykuły tworzyć można dla haseł znaczących, spełniających zasadę encyklopedyczności. Artykuły piszemy stylem encyklopedycznym: informacje przedstawiamy neutralnie na podstawie źródeł, unikamy pustosłowia oraz wprowadzania twórczości własnej.

W naszych szeregach mamy przewodników, którzy pomogą Ci w Twoich pierwszych edycjach. Wielu wikipedystów chętnie udzieli odpowiedzi na każde pytanie dotyczące edytowania Wikipedii. Pomocnych wikipedystów znajdziesz też na naszym czacie.

Kilka rad na koniec. Komunikując się na stronach dyskusji (ale nie w artykułach) podpisujemy się poprzez wpisanie ~~~~ (czterech tyld). Po zapisaniu strony w miejsce tyld pokaże się Twój podpis: podlinkowany nick z datą edycji. Pamiętaj też: chcąc skontaktować się z innym wikipedystą, wpisz się na jego stronie dyskusji, bowiem wtedy dana osoba otrzyma komunikat o wiadomości (taki jak Ty przed chwilą) i będzie mogła Ci odpowiedzieć.

Powodzenia!

-- tufor (dyskusja) 22:40, 23 cze 2016 (CEST)[odpowiedz]

Usuwanie uźródłowionego tekstu, na podstawie Twoich własnych odczuć (zacytuję to Twoje dziwne uzasadnienie: „źródło nie przedstawia żadnych dowodów na tezę o żydowskim pochodzeniu”) jest niezgodne z zasadami tutaj obowiązującymi, a dokładniej zasadą wandalizm (punkt o usuwanie treści artykułu tzw. blankingu). Źródła wpisywane do przypisów na wiki nie służą do przedstawiania żadnych dowodów, źródła służą do potwierdzania tego, co na ich podstawie zostało napisane w tekście. W tym przypadku źródłem jest w pełni weryfikowane źródło, czyli synteza Bazylowa i Wieczorkiewicza Historia Rosjii z 2005 wydana w Ossolineum, będąca podręcznikiem akademickim, której zawartość nie podlega żadnym dodatkowym badaniom własnym dokonywanym przez wikipedystów, gdyż jest to u nas zabronione. W źródle tym, jak sam wiesz, napisane jest "miejsce na czele OGPU zajął wywodzący się z Polski Żyd Wiaczesław Mienżyński", na podstawie czego w haśle mamy "Według historyka Pawła Wieczorkiewicza był Żydem" natomiast uzupełnienie czyli tekst "chociaż przez samych Rosjan traktowany był jako Polak, nawet w oficjalnych dokumentach. Brać się to miało z tego, że posługiwał się na co dzień językiem polskim, podobnie jak inni Żydzi z Kongresówki" pochodzi rzeczywiście z programu telewizyjnego. Jak się koniecznie upierasz, to możesz sobie usunąć rozwinięcie, pod pretekstem zbyt słabego źródła (choć to niepoważne, bo wypowiadał się w nim profesor historii będący specjalistą od spraw rosyjskich i sowieckich), ale sam tekst o przynależności etnicznej zostaje i tyle. BTW Twoje twierdzenie, że wyczytałeś tam, że Mienżyński "był Żydem bo mówił po polsku", jest brakiem rozumienia czytanego tekstu, a tam jest wyraźnie napisane, że był Żydem, ale był uważany za Polaka, bo mówił po polsku! Jakub Kaja () 21:20, 8 lis 2016 (CET)[odpowiedz]

Odpowiedziałem na Dyskusja:Wiaczesław Mienżynski, gdzie zapraszam do uzgodnienia wspólnej wersji. Pzdr. Jakub Kaja () 18:17, 9 lis 2016 (CET)[odpowiedz]

Witam z powrotem

Jak w temacie. — Paelius Ϡ 23:07, 11 lis 2016 (CET)[odpowiedz]

Odp:Na bakier

Odp:Na bakier

Żebym mógł usunąć twój wpis, to najpierw musiałbyś się u mnie wpisać, tymczasem twój wpis to był w poczekalni, a ja usunąłem jedynie nieaktualny szablon zostawiony przez gadżet służący do zgłoszeń, który nie niósł ze sobą żadnej treści napisanej przez ciebie. Takie szablony-komunikaty są zostawiane (wpisywane) przez tenże gadżet i jedynie podpisują się w imieniu zgłaszającego. Tyle w kwestii formalnej. Niezgodne z etykietą jest za to pisanie "EOT", bo to nie ty decydujesz kiedy dana dyskusja się zakończyła, możesz sobie podjąć jedynie decyzję jej rozpoczęcia, ewentualnie zadecydować o przyjęciu jakiejś odpowiedzi do wiadomości. Niezgodne z zasadami wiki (patrz: WP:CWNJ#MÓWNICA) jest za to zgłaszanie autoency biogramów do DNU, jeśli jest to motywowane politycznie, co udowodniłeś tamże swoim ostatnim wpisem, które to zgłoszenie ja uprzejmie zignorowałem, a żeby oszczędzić ci w moim mniemaniu wstydu, usunąłem również ten nieaktualny szablon z mojej dyskusji. Równie dobrze mógłbyś zgłosić Beatę Szydło z wpisem "partyjny nominat na przyjemną synekurę" i pytaniem "Pytanie czy funkcja premiera jednego z wielu krajów, choćby jednego z większych w świecie, daje taką encyklopedyczność? Wg mnie nie, bo i dlaczego?" :). Podobnie niezgodnie z zasadami, a dokładniej z regulaminem DNU jest pacynkowanie dyskusji wpisami spod IP, o co cię jednak nie oskarżam, bo wiem jak łatwo wziąć smartfona od znajomego i się wpisać, a jednocześnie jak trudno to udowodnić. Pomijając oczywiście to, że właściwie jesteś pacynką swojego poprzedniego konta. Odbiór ;) Jakub Kaja () 09:25, 30 lis 2016 (CET)[odpowiedz]

I znowu jakieś dziwaczne "Nie zapędzaj się" i "Naprawdę EOT", a nie zauważyłem, żebym gdzieś pędził ani żeby zakończył naszą niezykle interesującą rozmowę. Osoby na najwyższych stanowiskach w państwie, czy to w polityce czy w kulturze, są dla wszystkich autoency w sposób oczywisty, co wykazała dyskusja w DNU (niezależnie od poglądów politycznych uczestniczących w nim dyskutantów, które przecież są nam znane i zdecydowanie od siebie odmienne), tylko tobie jakoś to umyka, ale twoje prywatne opinie nie mają dla tego typu faktów żadnego znaczenia. Dyrektorów tak dużych muzeów z listy PRM i o ponad 100-letniej historii, można policzyć na palcach jednej ręki, a każdy ze 123 dyrektorów tych placówek jest autoency. Dr Buława był jedynym z moich dawnych wykładowców (wówczas jeszcze mgr), który nie miał u nas biogramu, więc jak tylko dowiedziałem się, że objął stanowisko gwarantujące mu encyklopedyczność, to zrobiłem na szybko hasło o nim (choć btw, nie był żadnym z moich ulubionych wykładowców, a jest jedyną znaną mi osobą, na której wykładach rozlegał się dosłownie chór chrapania 20-50 osób, praktycznie za każdym razem, co wynikało z niezwykle ciekawego sposobu przekazywania przez niego wiedzy). Napisałem uprzednio wyraźnie, że o pacynkowanie cię nie oskarżam, na co odpisujesz mi, że jednak to robię. Nie zauważyłeś, że to nie trzyma się kupy?! To, że nie edytujesz spod dawnego nicku nie zmienia faktu, że konta masz co najmniej dwa + wspomniałeś gdzieś kiedyś, że edytujesz spod IP, a to oznacza, że każde twoje kolejne konto czy IP, zgodnie z definicją pacynki, jest i będzie pacynką niezależnie od twoich prywatnych przemyśleń w tym temacie. Kiedyś rozmawialiśmy również o najemnikach w kontekście komunistycznych BM w Hiszpanii, więc chciałbym ci podać źródło swojej wiedzy w tym temacie, a jest nim Protokół dodatkowy do konwencji genewskich z 12 sierpnia 1949 r., dotyczący ochrony ofiar międzynarodowych konfliktów zbrojnych Genewa, 8 czerwca 1977 r. (Dz. U. z 1992 r., nr 41, poz. 175, załącznik, art. 47), a według niej określenie „najemnik” dotyczy każdej osoby, która:
(a) została specjalnie zwerbowana w kraju lub za granicą do walki w konflikcie zbrojnym;
(b) rzeczywiście bierze bezpośredni udział w działaniach zbrojnych;
(c) bierze udział w działaniach zbrojnych głównie w celu uzyskania korzyści osobistej i otrzymała od strony konfliktu lub w jej imieniu obietnicę wynagrodzenia materialnego wyraźnie wyższego od tego, które jest przyrzeczone lub wypłacane kombatantom mającym podobny stopień i sprawującym podobną funkcję w siłach zbrojnych tej strony;
(d) nie jest obywatelem strony konfliktu ani stałym mieszkańcem terytorium kontrolowanego przez stronę konfliktu;
(e) nie jest członkiem sił zbrojnych strony konfliktu;
(f) nie została wysłana przez państwo inne niż strona konfliktu w misji urzędowej jako członek sił zbrojnych tego państwa.
Każdy członek BM spełniał co najmniej kilka z tych podpunktów, a wystarczyło spełnić jeden. Polemizowanie z faktami naprawdę nie ma sensu. Jakub Kaja () 16:45, 30 lis 2016 (CET)[odpowiedz]

Witam. Twoja strona brudnopisu została usunięta z kategorii, w których znajdować się nie powinna - odwołanie do kategorii zostało zamienione na link. Podczas pisania artykułu w brudnopisie zamiast: [[Kategoria:XXX]], używaj [[:Kategoria:XXX]] (w przypadku szablonów jest to {{s|xxx}}). Pozwoli to uniknąć sytuacji, kiedy czyjaś strona brudnopisu przebywa w poważnej kategorii Wikipedii. Podczas umieszczania artykułu pod właściwą nazwą należy ten dodatkowy dwukropek po prostu skasować (dotyczy to również linków interwiki). Dziękuję za zrozumienie. Ta wiadomość została wygenerowana automatycznie, dlatego nie musisz na nią odpowiadać. Beau.bot (dyskusja) 08:11, 28 gru 2016 (CET)[odpowiedz]

Czy wiesz – Aleksandr Puzyriewski

Dziękujemy i prosimy o więcej, Szoltys [Re: ] 10:51, 28 gru 2016 (CET)[odpowiedz]

Dla twojej informacji, tak SG jest dla Administratorów, ale zanim wejdzie na SG to możesz popoprawiać. Jest pod wpisem gdzie masz iść. Pozdrawiam serdecznie z Berlina i życzę tobie przyjemnego tygodnia. --J.Dygas (dyskusja) 11:51, 4 kwi 2017 (CEST)[odpowiedz]

No niezupełnie. Bezpośrednich linków nie ma. Listę wszystkich modułów utworzyliśmy pod Wikiprojekt:Rocznice/Lista modułów. Paweł Ziemian (dyskusja) 18:37, 4 kwi 2017 (CEST)[odpowiedz]

W przypadku tak znanych postaci i tak wysokich odznaczeń – te informacje można łatwo zweryfikować za pomocą wujka google, a dokładniej googlebooks wpisując imię i nazwisko + Virtuti Militari + Legia Honorowa. W przeciwnym wypadku twoja praca (szablonowanie "fakt" i opisywanie tego) idzie na marne i cała para idzie w gwizdek. O marnowaniu czasu innych na uzupełnianie takich rzeczy nie wspomnę. Jakub Kaja () 23:47, 24 kwi 2017 (CEST)[odpowiedz]

Odp:Henryk Jankowski

Odp:Henryk Jankowski

Proszę, zmień odpowiedź na zgłoszony błąd, ponieważ brzmi nieuprzejmie. Nie powinniśmy obrażać osób w dobrej wierze próbujących wskazywać błędy. Dokonując edycji zawsze przemyśl, czy jej brzmienie może urazić rozmówcę i jeśli tak – powstrzymaj się od jej publikowania. Nie potrzeba nam konfliktów. Kenraiz (dyskusja) 12:13, 27 kwi 2017 (CEST)[odpowiedz]

Beata Kempa

Dzień dobry. Zgodnie z np. tym artykułem "magister administracji może tytułować się prawnikiem". Nie wiem więc, gdzie tu są jakieś kontrowersje, raczej jest to ciekawostka, na którą miejsca w encyklopedii nie ma. Pozdrawiam. --Jacek265 (dyskusja) 16:25, 9 maj 2017 (CEST)[odpowiedz]

  • Lex.pl jest jednym z najbardziej uznanych portali prawniczych. W swoim wpisie popadłeś właściwie w sprzeczność, bo piszesz o "magistrze prawa", co w ogóle nie dotyczy tematu. Pojęcie "prawo administracyjne" jest to po prostu niezbyt prawidłowo i zapewne dość potocznie używany synonim administracji jako kierunku studiów (zresztą prawo administracyjne to jeden z głównych przedmiotów tego kierunku). Sprawa jest nieco ciekawostkowa, ale nie widzę w tym nic o kontekście encyklopedycznego elementu biografii. --Jacek265 (dyskusja) 23:54, 9 maj 2017 (CEST)[odpowiedz]

Odp.Bitwa pod Rudnikami 22 kwietnia 1863.

Może masz rację, jednak takie informacje są podane w cytowanym źródle. Nie mam teraz dostępu do PSB. Pozdrawiam --Pablo000 (dyskusja) 21:38, 18 maj 2017 (CEST)[odpowiedz]

W imieniu zespołu wikipedystów opiekujących się rubryką, Gżdacz (dyskusja) 07:12, 13 lip 2017 (CEST)[odpowiedz]

Podziękowanie - Franciszek Patek

W imieniu zespołu wikipedystów opiekujących się rubryką, Gżdacz (dyskusja) 06:34, 19 lip 2017 (CEST)[odpowiedz]

Jutro postaram się uzupełnić źródła. Pozdrawiam. --grzes1966 (dyskusja) 22:58, 21 lip 2017 (CEST)[odpowiedz]

Hej. W tej edycji zmieniłeś informację o najbardziej wysuniętym na północ lotnisku na jedno z najbardziej wysuniętych, mimo że źródło wyraźnie potwierdza pierwszą wersję. Pojawiły się jakieś nowe informacje lub lotniska od tamtego czasu? Pozdrawiam, --katafrakt () 16:16, 8 sie 2017 (CEST)[odpowiedz]

Podziękowanie - Antoni Garczyński

W imieniu zespołu wikipedystów opiekujących się rubryką, Gżdacz (dyskusja) 08:06, 11 sie 2017 (CEST)[odpowiedz]

Caterina Gattai Tomatis

Bez tego podziękowania nie będzie mojej zgody na pozostawienie tego artykułu w Wikipedii. Zostało to już wcześniej przedyskutowane i uzgodnione w tym miejscu i tej formie z Frangern. Bądźmy poważni. Przywracam --Tchnienie_wikipedysta (dyskusja) 20:07, 8 wrz 2017 (CEST)[odpowiedz]

Caterina Gattai Tomastis

No cóż, okazuje się, że w kupie siła. Nie uszanowaliście mojego zastrzeżenia, zgwałciliście moje uwarunkowanie i postawiliście na swoim. Na koniec wyeksponowaliście okaleczoną wersję mojego tekstu w rubryce „Czy wiesz”, za co wypada podziękować, choć robię to bez entuzjazmu. W tej sytuacji do Waszej akademickiej dyskusji nt. opracowanego przeze mnie (z wydatną pomocą p. Chynowskiego) hasła „Caterina Gattai Tomatis”, mogę jedynie dodać co następuje.

Od dwóch bodaj stuleci dobrym zwyczajem wszelkiej literatury naukowej (a tak próbuję traktować osobiście teksty do Wikipedii) jest zamieszczanie podziękowań określonym osobom za rozmaite „wskazania”, „udostępnienia”, pomoc w dotarciu do źródeł”, „konsultacje” itp. Moja notka w przypisie też była takim właśnie, bardzo dyskretnym, zwyczajowym ukłonem wobec osoby, która znacząco pomogła w tej pracy. Przy odrobinie dobrej woli mogliście się po prostu podpisać pod tym podziękowaniem, jeśli tak bardzo uwierał Was jego osobisty charakter. Bo z pewnością nie był to żaden „kwiatek” – jak chce wojenkowniczy Kriis bis, nie „dedykacja niezgodnika” – jak pozwala sobie sobie Ciacho5, nie „pozdrowienia”– od których „drży” Andrzei111 i nie „laurka” – jak kpią sobie Tar Lócesilion i Ented. Co zaś się tyczy mojej, publicznej przecież, dyskusji z Frangernem, to można było odnieść na jej koniec wrażenie, że on – początkowo sceptyczny – jako jedyny racje moje po prostu uszanował, za co mu chwała. I to tyle ze strony „ofiary” Waszego sądy kapturowego, od którego nie odwołam się oczywiście do Trybunału Konstytucyjnego, ze zrozumiałych względów...--Tchnienie_wikipedysta (dyskusja) 22:19, 9 wrz 2017 (CEST)[odpowiedz]

Cześć, dzięki za komentarz, myślę, że w biografii jest to dopuszczalne, czytelnikowi łatwiej zrozumieć sytuację, niż gdy napiszę "wojna na Półwyspie Iberyjskim". Poz tym nie stosuję dużych liter, także nie jest to stworzona przez mnie nazwa własna tego wydarzenia. Faktycznie była to wojna o niepodległość. Tremendo (dyskusja) 11:43, 12 wrz 2017 (CEST)[odpowiedz]

Nie likwidujemy nawet nieczynnych linków--Kerim44 (dyskusja) 20:45, 13 wrz 2017 (CEST)[odpowiedz]

Dca odtworzonego 9 psk

[1] - a kto był?--Kerim44 (dyskusja) 22:17, 15 wrz 2017 (CEST)[odpowiedz]

  • Odpowiadasz niegrzecznie. Pamiętaj, ze "kumplami z wojska" nie jesteśmy.
Spodziewałem się czegoś merytorycznego - być może był komendantem okręgu, a dowódcą pułku ktoś inny... W artykułach o pułkach II RP, o ile nie istnieją osobne arty o odtworzonych pułkach AK, zwykliśmy wspominać o tych właśnie odtworzonych --Kerim44 (dyskusja) 22:43, 15 wrz 2017 (CEST)[odpowiedz]
powtarzam - odpisujesz niegrzecznie. "Pamietaj", "bzdety" jestem ponad;). To tak jak ta zaba.. i rozjechał ją walec:)). Kto tu żaba, a kto walec;).
Nie, nie piszemy encyklopedii - piszemy wikipedię, a to dużżża różnica. Taka zasadnicza to fakt, ze ... kryterium prawdy nie jest w wiki najważniejsze--Kerim44 (dyskusja) 23:02, 15 wrz 2017 (CEST)[odpowiedz]

Akcja Burza

Witaj, obecny stan jest zadowalający, nie idealny ale zadowalający. Pozdrawiam--Tokyotown8 (dyskusja) 22:21, 15 wrz 2017 (CEST)[odpowiedz]

Edycja w CzyWieszu

Ups :( Gdybym zauważył, to bym poprawił - zupełnie nie wiem w jaki sposób tak wyszło - chyba musiałem edytować wcześniejszą wersję strony z poziomu diffa?... Sorry. Poważna wpadka. Czy już jest OK, czy mam poprawić? Pibwl ←« 18:21, 20 wrz 2017 (CEST)[odpowiedz]

Chyba wszystko naprawiłem, oprócz przywracania starej dyskusji o Caramuru. Teraz będę wiedział, że sprawdzając różnice w zmianie (wydawało mi się - świeżej) nie należy klikać "edytuj" :/ Pibwl ←« 21:29, 20 wrz 2017 (CEST)[odpowiedz]

Podziękowanie - Wojciech Greffen

W imieniu zespołu wikipedystów opiekujących się rubryką, Gżdacz (dyskusja) 07:02, 13 paź 2017 (CEST)[odpowiedz]

Włodko

Przypis do Długosza uzupełniłem i przy okazji dodałem też infobox, aczkolwiek nie wiem czy herbem nie powinien być już Topór. Pozdrawiam Konarski (dyskusja) 12:25, 19 paź 2017 (CEST)[odpowiedz]

Ad:Anne Jean Marie René Savary

Ad:Anne Jean Marie René Savary

infoboksy służą do uporządkowania pewnych podstawowych informacji, jeśli uważasz że dodany infokoks jest mylący to nie usuwaj go, a wstaw odpowiedniejszy. Dla ułatwienia tutaj masz listę infoboksów dla biogramów Kategoria:Infoboksy – biogramy--IP Man (dyskusja) 09:30, 23 paź 2017 (CEST)[odpowiedz]

Heydrich i inni "członkowie SD", "ofiary zabójstw", którzy uniknęli osądzenia

Uniknął osądzenia. Osądza się ludobójców nawet zanim się ich schwyta. On zginąwszy w rezultacie zamachu, uniknął osądzenia nawet zaocznie, nie wiem też czy się znalazł na liście zbrodniarzy, którzy mieli być osądzeni po wojnie. Inna kategoria: "CZŁONKOWIE SD" - przecież to mogą być członkowie Stronnictwa Demokratycznego, a nie FUNKCJONARIUSZE, AGENCI, SZEFOWIE itp. SD w znaczeniu = Sicherheitsdienst. Następna kabaretowa kategoria Heydricha: "Ofiary zabójstw" !! Przecież on był ofiarą zamachu, a nie ofiarą zabójstwa - rezultat taki sam, ale taka kategoria obraża ofiary, zabójstw dokonanych na Heydricha rozkaz i mnóstwo innych. Nie jestem pewien czy Rząd czechosłowacki na Uchodźstwie nie skazał Heydricha na śmierć (można sprawdzić) podobnie jak nie jestem pewien czy Rząd Polski nie skazał innej "ofiary zabójstwa" ("zabici w zamachu" - taka kategoria powinna tutaj być) na śmierć - Franza Kutschery za jego zbrodnie wojenne. Takie kategorie (funkcjonariusze SD, czy ofiary zabójstw cię nie ruszają? Heydrich zdecydowanie uniknął osądzenia.M.Tomma (dyskusja) 15:07, 27 paź 2017 (CEST)[odpowiedz]

Hmm ;) Ja w tym teraz z braku czasu nie pogrzebię, to już dawno było, @ Mix321 – zerkniesz, to Ty napisałeś o Cooku? ;) Pzdr! Nedops (dyskusja) 13:38, 16 lis 2017 (CET)[odpowiedz]

Re: doktor przed I wojną św.

Może z tym autoency byłem troszkę nieprecyzyjny, ale dr hab., na którego temat dałoby się na podstawie źródeł napisać tyle, co w tamtym przypadku encyklopedyczny by był, więc sens był zachowany. Odnośnie doktora przed I wojną światową, to nie ma znaczenia, że taki tytuł można było otrzymać na niektórych terenach po studiach - i tak było ich mniej niż obecnie doktorów habilitowanych. :-) KamilK7 13:34, 23 lis 2017 (CET)[odpowiedz]

Inwalidzi

To jest jedna i ta sama budowla nazywana niekiedy Tumem Św. Ludwika (Dôme des Invalides) Mathiasrex (dyskusja) 14:28, 11 gru 2017 (CET)[odpowiedz]

Napoleon pochowany jest w katedrze Inwalidów. [2] [3], to jest ten sam budynek, tylko nawa jest nadal katedrą a Napoleon leży pod kopułą w kaplicy królewskiej wzniesionej przez Ludwika XIV. Mathiasrex (dyskusja) 18:44, 11 gru 2017 (CET)[odpowiedz]
katedra (wtedy kościół) Św. Ludwika została zbudowana w 1676 roku, w 1706 dobudowano do niej kaplicę królewską (Dôme des Invalides), tak, że katedra Św. Ludwika jest nawą a Dôme des Invalides chórem tego samego budynku sakralnego [4], coś jak Kaplica Zygmuntowska na Wawelu (przecież jest częścią katedry). Mathiasrex (dyskusja) 19:08, 11 gru 2017 (CET)[odpowiedz]

Flupy

Dyskusja na razie się toczy w poczekalni. Proszę nie usuwać szablonu z hasła. Decyzję w tej sprawie podejmie bezstronna osoba. Gdarin dyskusja 09:34, 18 gru 2017 (CET)[odpowiedz]

Odp:Siemomysł pomorski

Odp:Siemomysł pomorski

Cześć! Przyznam, że śledzę tylko swoje piastowskie hasła. Dawno, dawno nie napisałem hasła o kimś z Piastów. I w najbliższym czasie raczej się na to nie zanosi. Niemniej coś w domowej biblioteczce posiadam. Nawet poczyniłem jeden zakup (książka o Bolesławie II mazowieckim), może kiedyś przeczytam :). Pozdrawiam, Wiktoryn <odpowiedź> 20:52, 22 gru 2017 (CET)[odpowiedz]

Ad:Wypadek na Pilsku

Ad:Wypadek na Pilsku

Skrót min od minuty piszemy bez kropki (słownik ortograficzny, poradnia językowa). Z kropką oznaczałby minimum lub ministra. --Litacz (dyskusja) 16:58, 2 sty 2018 (CET)[odpowiedz]

Witam. W artykule było napisane, jakie hipotezy co do osoby Ederama wysuwali Tadeusz Wojciechowski, Władysław Abraham i Wojciech Kętrzyński, ale badania nad nekrologiem ratyzbońskim wykazały, że wbrew nim musiał on działać we wcześniejszym okresie. Przeredagowałem trochę artykuł, by było to - mam nadzieję - bardziej klarowne. Niemniej informacja o tych hipotezach wydała mi się zasadna, bo są to wybitni historycy, a czytelnik raczej nie będzie miał trudności w dostępie do prac, w których je wysuwano (wszystkie są dostępne online). CarlosPn (dyskusja) 23:00, 2 sty 2018 (CET)[odpowiedz]

re:Teledyski Kultu

Tak, właśnie zamierzam powoli to wszystko przeglądać (w miarę jak będę przedzierał się przez Biała księgę Weissa), bo są tu i błędy, i braki (np. pominięty jest jeden z popularniejszych teledysków, czyli Baranek z Taty Kazika). Aotearoa dyskusja 21:09, 4 sty 2018 (CET)[odpowiedz]

Coś popsułeś.. :)

No właśnie ja od jakiegoś czasu (i nie po raz pierwszy) zastanawiam się, jak dodać 2 państwa w infoboksie. Próbowałem już na masę sposobów, nic nie działa. Pzdr. kićor =^^= 14:19, 10 sty 2018 (CET)[odpowiedz]

Niestety musiałem cofnąć, bo mapa się rozsypała. To chyba jakiś głębszy problem. kićor =^^= 14:49, 10 sty 2018 (CET)[odpowiedz]

Przywrócenie strony Michał Trusz

Przywróć drogi kolego stronę. Dziękuje. Miclosch (dyskusja) 23:20, 14 sty 2018 (CET)[odpowiedz]

Odp:Jan Malabranca i Adamt

Przepraszam Ciebie Kriss ale Ty ślepy jesteś? Przecież jest w artykule to źródło: w niektórych polskojęzycznych opracowaniach występuje jako Jan Malabranca i przypis do źródła. NIe zrobiłem revertu głębokiego ale wstawiłem dodatkowe informacje o różnych formach zapisu imienia w literaturze przedmiotu. Więc o jakie usuwanie źródeł Tobie chodzi? Przywróciłem wersje tytułu jaki był przez 10 lat i tyle. Teraz dyskutujemy jaki tytuł być powinien. Zmienić zawsze można, przecież ja się nad niczym nie upieram. --Adamt rzeknij słowo 20:16, 16 sty 2018 (CET)[odpowiedz]

  • Ok To chyba jednak ja powinienem do okulisty się wybrać - widocznie już taki wiek nadszedł, że pora. Zgadza się i przepraszam Ciebie. Teraz wiem w czym rzecz. Te przypisy przywrócę jak tylko skończy się dyskusja w kawiarence. Ale jest to mocny argument za taka pisownią. --Adamt rzeknij słowo 21:44, 16 sty 2018 (CET)[odpowiedz]

Dzięki, czas chyba na kilka dni Wikiurlopu. Pozdrawiam Swetoniusz (dyskusja) 22:46, 16 sty 2018 (CET)[odpowiedz]

Małachowianka

Witam. Jestem zaangażowanym uczniem owego liceum, więc jestem ciekawy jaka jest starsza działająca szkoła w Polsce. Napisał Pan wprost że nie jest najstarszą. Mógłby mi Pan takową wskazać? Aleksnder dyskusja 18:32, 15 lut 2018 (CET)[odpowiedz]

Re: re: Małachowianka

Niedorzeczne jest nazywanie 1180 rokiem w przypadku Małachowianki propagandą. Wystarczy zajrzeć do szkolnego muzeum w podziemiach aby zobaczyć na własne oczy mury z różnych wieków szkoły. Albo wpisać w Google "the oldest school in Poland". Na szkole jest ogromna data "1180". Na anglojęzycznej Wikipedii w spisie szkół Małachowianka jest najstarszą w Polsce. Liceum w Kaliszu nie ma potwierdzenia daty 1160, jedynie część historyków uważa że liceum jest kontynuatorem. Małachowianka datę 1180 ma potwierdzoną. Świadczą o tym przeprowadzone badania archeologiczne kształtów i sposobu wyrobu cegieł znajdujących się w murach wieży kolegiackiej. Fundatorką kolegiaty była Dobromiła czyli Dobiechna. Nawet jeśli Pan nie uznaje XII wieku za początek owej szkoły, proszę mi wskazać szkołę która istnieje do dzisiaj (niezburzona) od conajmniej XIII wieku. Wtedy to nauczał pierwszy znamy nauczyciel w Małachowiance, Witalis. Aleksnder dyskusja 09:40, 16 lut 2018 (CET)[odpowiedz]

Legie Nadwiślańskie

Były dwie Legie Nadwiślańskie: I utworzona w 1808 roku i II utworzona w 1809 roku [5]. Mathiasrex (dyskusja) 20:29, 22 lut 2018 (CET)[odpowiedz]

To były dwie odrębne jednostki, II Legia powstała z jeńców z armii austriackiej, należy przywrócić poprzednią nazwę kategorii. Mathiasrex (dyskusja) 21:32, 22 lut 2018 (CET)[odpowiedz]

Odp:Prośba

Odp:Prośba

Dziękuję za zwrócenie uwagi. Masz rację i dobrze że poprawiłeś. Pozdrawiam PawełMM (dyskusja) 18:54, 12 mar 2018 (CET)[odpowiedz]

Nadania zbiorowe

kto toczy tę dyskusję? Nadania zbiorowe VM ofiarom zbrodni katyńskiej są w hasłach i kategoriach... Mathiasrex (dyskusja) 12:24, 29 mar 2018 (CEST)[odpowiedz]

Podziękowanie - Stanisław Broszkowski

W imieniu zespołu wikipedystów opiekujących się rubryką, Gżdacz (dyskusja) 07:15, 30 mar 2018 (CEST)[odpowiedz]

Odp:Muzeum Kolekcji im. Jana Pawła II w Warszawie

Trudno odnieść się do powodów/argumentów waszych rewertów skoro nie zamieniliście ze sobą ani słowa.:) MOże lepiej w pierwszej kolejności wyjaśnić sprawę między sobą? Ostatnio przy jakiejś dyskusji zgodnie twierdzono, że odchodzi się już od tworzenia sekcja "Galeria" w artykułach na rzecz commons. Coś w tym jest i pod tym względem prezentowanie wielu zdjęć w artykule Abrahama jest przeżytkiem. Nie jest to jednak zabronione. Druga sprawa to podpisy pod grafikami. Zdecydowanie nie można podpisywać obrazy będące kopiami lub wobec których sa poważne wątpliwości co do atrybucji nazwiskami znanych malarzy. To jest fałszerstwo. Jeżeli grafika jest tak podpisana zdecydowanie powinno się takie opisy usuwać lub ich opis prostować/wyjaśniać. W świecie sztuki znane są różne projekty weryfikujące działa wielkich mistrzów choćby Rembrandt Research Project. Za sprawą ich badań wiele, znacznie poważniejszych galerii w świecie niż MK im JPII straciło prawo do wystawiania swoich kopii jako dzieła Rembrandta. To co robi Abraham nie jest zakazane, może nieco przestarzałe ale dopóty nie fałszuje atrybucje obrazów nie można właściwie mu nic zarzucić. --Adamt rzeknij słowo 21:45, 23 maj 2018 (CEST)[odpowiedz]

  • Powiedziałbym że raczej wykorzystuje opisy istniejące w commons. To nie on wstawił te grafiki na commons i nie on je błędnie podpisał o ile faktycznie są to kopie. W sumie nie nam weryfikować autorstwo obrazów. Jeżeli obraz w muzeum występuje jako dzieło XXX to możemy to zakwestionować tylko gdy mamy poważne źródła twierdzące że to konkretne dzieło ma błędna atrybucję. W rosyjskich galeriach znajduje się wiele obrazów (np El Greca) które nikt nie uznaje za autentyki a jednak owe galerie chwalą się nimi na wystawie. Usunąłem dwie wymienione przez Ciebie grafiki by nie raziły w oczy ale na pewno problem istnieje - głównie bałagan na commons . --Adamt rzeknij słowo 22:24, 23 maj 2018 (CEST)[odpowiedz]

Podziękowanie - Stefan Botner

W imieniu zespołu wikipedystów opiekujących się rubryką, Gżdacz (dyskusja) 07:26, 17 cze 2018 (CEST)[odpowiedz]

Odp. Cofanie zmian

Hej. Faktycznie, moje cofnięcie nie było do końca uzasadnione. Po prostu po cofnięciu zauważyłem, że Twoje zmiany były poprawne, dlatego szybko edytowałem tak, jak było przy Twojej zmianie. Nie ukrywam, że tak mi jest wygodniej niż 20 razy przeklikiwać historię, cofać zmiany etc. Następnym razem będę jednak tak robił. Serecki (dyskusja) 13:21, 3 lip 2018 (CEST)[odpowiedz]

Odp:"Aktorki" z poczekalni

Nie ma tu albo albo bo i nagrody do pornooskara i nominacje dawały w przeszłości encyklopedyczność Moze nam się to nie podobać ale jednak jak słusznie argumentował Kamili to jest branża tak popularna i z taką widownia że chyba jedynie przemysł tytoniowy jest bardziej dochodowy:) --Adamt rzeknij słowo 22:21, 10 lip 2018 (CEST)[odpowiedz]

Ad:Tadeusz Grabowski

Ad:Tadeusz Grabowski

CZY zatem tytuł: Tadeusz Grabowski (generał brygady) jest prawidłowy? Andrzei111 (dyskusja) 21:31, 24 lip 2018 (CEST)[odpowiedz]

Re: Antoni Reutt

Na inskrypcji na Starych Powązkach i w artykule z „Kwartalnika Historii Nauki i Techniki” 1957 jest Antoni Teofil. Do obydwu dałem linki w przypisach.

A wpis [6], jak rozumiem, utworzono 5.01.2015, czyli chronologicznie później niż hasło w pl-wiki. --WTM (dyskusja) 18:01, 3 wrz 2018 (CEST)[odpowiedz]

Nie wiadomo czy 'wojskowe', przyznawane także policjantom. Xx236 (dyskusja) 14:33, 10 paź 2018 (CEST)[odpowiedz]

Łoza

A słyszałeś o pogłoskach, że on "Czy wiesz, kto to jest" robił na zlecenie ambasady Rzeszy? Litwin Gorliwy Odpowiedz zoilowi 20:33, 11 paź 2018 (CEST)[odpowiedz]

ad. ZB i CzW

Zawsze stałem na stanowisku, że zgłoszenie w ZB powinno skutkować poprawą, a nie stwierdzeniem popraw se sam. To po pierwsze. Mało mnie obchodzi też forma, ważne, że błąd (redakcyjny, merytoryczny czy tym podobny) zaistniał. To po drugie. Zazwyczaj nie doczekiwałem się jakiejkolwiek reakcji na zgłoszone w CzW problemy. To po trzecie. Ergo, ich zgłaszanie nie ma (już teraz, we współczesnych okolicznościach przyrody) sensu. To po czwarte. — Paelius Ϡ 22:35, 24 paź 2018 (CEST)[odpowiedz]

Interwiki

Witam. Dziękuję za informacje. Nie jestem w temacie, jakby można coś więcej. Łączę pozdrowienia--Var007 (dyskusja) 19:42, 7 lis 2018 (CET)[odpowiedz]

Odp.

Prezydenci miast zwyczajowo są u nas uznawani za ency (np.). Prezydenci 100tysięczników to w ogólne trudno mieć wątpliwości. Elfhelm (dyskusja) 22:28, 13 lis 2018 (CET)[odpowiedz]

  • To dotyczy burmistrzów. Przy prezydentach mamy zresztą bardzo duże zainteresowanie medialne wynikami "107-mki". Do tego nie miałbym już w ogóle wątpliwości przy miastach na prawach powiatu, bo tam prezydent ma mocno skomasowane kompetencje. Elfhelm (dyskusja) 22:45, 13 lis 2018 (CET)[odpowiedz]

Odp:Bartolomé Carranza

Odp:Bartolomé Carranza

Witaj! W kontekście tego co piszesz, rzeczywiście pytanie jest dość nieszczęśliwe. On przebywał w dwóch rodzajach aresztu – raz w Hiszpanii (i faktycznie mógł to być areszt domowy; nie miałem na ten temat informacji, ale przedstawiony przez Ciebie cytat to potwierdza), a raz w Zamku św. Anioła w Rzymie. Ta budowla przez wieki miała różne zastosowania i jedną z nich był areszt, zatem tu z kolei twierdzenie, że była to rezydencja Carranzy na czas procesu jest nieco na wyrost. Zmieniłem na wersję zaproponowaną przez Ciebie, przy okazji poprawiając interpunkcję. Dzięki za czujność. Pozdrawiam, ptjackyll (zostaw wiadomość) 13:43, 3 gru 2018 (CET)[odpowiedz]

Jest dokładnie tak jak mówisz, jednakże wątpliwość budzi czy cały czas pozostawał w apartamentach papieskich (dlatego celowo nie wpisałem tej informacji w haśle). Sprowadzenia procesu do Rzymu zażądał Pius V w 1567 roku. Pięć lat później zmarł i jego następcą został Grzegorz XIII, który wcześniej był sędzią w sprawie Carranzy, zatem mógł on nie być tak wielkoduszny by trzymać arcybiskupa w komnatach papieskich i przenieść go do komnat aresztantów. Zwłaszcza, że jego stosunek do innowierców czy heretyków był negatywny. Pozdrawiam, ptjackyll (zostaw wiadomość) 14:13, 3 gru 2018 (CET)[odpowiedz]

Odp:Teologia wyzwolenia

Odp:Teologia wyzwolenia

Hej! Okroiłem artykuł z całej sekcji o współczesnej interpretacje teologii wyzwolenia. Ze źróeł które tam były nadałby się Keith Armes i ewentualnie catholicnewsagency, ale cała reszta stanowczo do wyrzucenia. Z edycji IPka pozostawiłem jedynie przypis do Kapuścińskiego (wydaje się być OK). Dzięki, że to wyłapałeś. Pozdrawiam, ptjackyll (zostaw wiadomość) 13:15, 13 gru 2018 (CET)[odpowiedz]

Franciszek Kurowski

Opisuje go monografia o Polakach pochowanych na cmentarzu Montmartre. Mathiasrex (dyskusja) 12:17, 3 sty 2019 (CET)[odpowiedz]

i tu jest trochę [7] Mathiasrex (dyskusja) 12:19, 3 sty 2019 (CET)[odpowiedz]
chodzi zapewne o jakiegoś polskiego "ułana" wojsk napoleońskich czyli szwoleżera gwardii, w indeksie jest Stanisław Kurowski, ale nie wiem czy książka Bieleckiego obejmuje też 2 pułk szwoleżerów-lansjerów gwardii. [8] Mathiasrex (dyskusja) 22:21, 3 sty 2019 (CET)[odpowiedz]
znalazłem, służył jako pułkownik armii króla Neapolu Joachima Murata, był wolnomularzem, jest w inwentarzu listów dawnych żołnierzy 176 bis. Kurowski (Fr. de), franc-maçon, colonel, désire retourner en Pologne. Paris, sans date et 26 décembre 1856.[9] Mathiasrex (dyskusja) 22:36, 3 sty 2019 (CET)[odpowiedz]

Odp. Ney

Cześć. Wczoraj już na Wiki nie zajrzałam, a dzisiaj to już chyba sam możesz: Moduł:Kalendarium/01-10 (powiem Ci w tajemnicy ;-), że nie cierpię edytować tych modułów, bo nawet nie można zrobić podglądu). Pozdrawiam. Gytha (dyskusja) 11:56, 11 sty 2019 (CET)[odpowiedz]

Katarzyna I de Courtenay

Wycofanie zmian błędne - Katarzyna była cesarzową "po ojcu", między Filipem II a Katarzyną II.

Jej mąż był jedynie "cesarzem-małżonkiem".--Sutan (dyskusja) 14:37, 13 sty 2019 (CET)[odpowiedz]