Myszka Miki: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja przejrzana][wersja przejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
Czyz1 (dyskusja | edycje)
int.
Linia 41: Linia 41:
Na początku lat 30. Mickey i jego przyjaciele nabrali barw dzięki [[Technicolor]]owi.
Na początku lat 30. Mickey i jego przyjaciele nabrali barw dzięki [[Technicolor]]owi.


Rywalem Mikiego do ręki [[Myszka Minnie|Minnie]] w filmie ''[[Mickey's Rival]]'' ([[1936 w filmie|1936]]) był [[Mortimer]] – mysz, a właściwie postać myszopodobna. Mortimer to imię, jakie pierwotnie miał nosić Miki, jednak żona Disneya, Lillian, zasugerowała mężowi imię „Mickey”, ponieważ „Mortimer” brzmiało jej zdaniem zbyt „dziewczęco”.
Rywalem Mikiego do ręki [[Myszka Minnie|Minnie]] w filmie ''[[Mickey's Rival]]'' ([[1936 w filmie|1936]]) był [[Mortimer]] – mysz, a właściwie postać myszopodobna. Mortimer to imię, jakie pierwotnie miał nosić Miki, jednak żona Disneya, Lillian, zasugerowała mężowi imię „Mickey”, ponieważ „Mortimer” brzmiało jej zdaniem zbyt dziewczęco


W 1940 postać Myszki Miki pojawiła się w nagrodzonym [[Nagroda Akademii Filmowej|Oscarem]] pełnometrażowym filmie ''[[Fantazja (film)|Fantazja]]''.
W 1940 postać Myszki Miki pojawiła się w nagrodzonym [[Nagroda Akademii Filmowej|Oscarem]] pełnometrażowym filmie ''[[Fantazja (film)|Fantazja]]''.

Wersja z 17:14, 18 wrz 2019

Myszka Miki
Mickey Mouse
Ilustracja
Myszka Miki (na plakacie kreskówki, 1928)
Pierwsze wystąpienie

Plane Crazy

Twórca

Walt Disney

Grany przez

Wersja amerykańska:
Walt Disney (1928–1947)
Jimmy MacDonald (1947–1977)
Wayne Allwine (1977–2009)
Bret Iwan (od 2009)
Wersja polska:
Piotr Grabowski
Jacek Bończyk
Kacper Kuszewski (od 2004)

Znak drogowy z charakterystycznymi uszami Miki

Myszka Miki (w oryginale Mickey Mouse) – fikcyjna postać z filmów animowanych, stworzona w studiu Walta Disneya. Pierwowzorem był Królik Oswald. Myszka Miki powstała, gdy Disney stracił prawa do tej postaci.

W większości przygód Mikiemu towarzyszy jego pies Pluto. Ma dziewczynę, którą jest Myszka Minnie. Najlepszymi przyjaciółmi Myszki są Kaczor Donald (w komiksach rzadko się spotykają) oraz Goofy i Horacy.

Historia

Pierwszy raz postać ta pojawiła się w filmie Plane Crazy z 15 maja 1928 r.[1] W tym samym roku na ekranie kina Colony w Nowym Jorku miał premierę pierwszy animowany film dźwiękowy pt. Parowiec Willie (Steamboat Willie) z 18 listopada 1928. Głosu postaci Myszki Miki udzielił sam Walt Disney, który w 1931/1932 otrzymał za jej stworzenie Oscara.

Na początku lat 30. Mickey i jego przyjaciele nabrali barw dzięki Technicolorowi.

Rywalem Mikiego do ręki Minnie w filmie Mickey's Rival (1936) był Mortimer – mysz, a właściwie postać myszopodobna. Mortimer to imię, jakie pierwotnie miał nosić Miki, jednak żona Disneya, Lillian, zasugerowała mężowi imię „Mickey”, ponieważ „Mortimer” brzmiało jej zdaniem zbyt dziewczęco

W 1940 postać Myszki Miki pojawiła się w nagrodzonym Oscarem pełnometrażowym filmie Fantazja.

W latach 1939–1945 podczas II wojny światowej Walt Disney Studios w Hollywood spełniało prośby alianckich armii walczących przeciwko nazistom i wysyłało swoje oryginalne i sygnowane przez siebie rysunki do użycia przez wojsko podczas walki. Walt Disney Studios w Hollywood wysłało jeden z oryginalnych rysunków z Myszką Miki na tle polskiego godła specjalnie dla Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, które wsławiły się później zdobyciem Wilhelmshaven[2]. Stworzono wtedy również inne grafiki dla Polaków np. Kaczora Donalda dla Polskich Sił Powietrznych.

W 2018 roku Frank Angones zaproponował w Kaczych opowieściach dwie historie z udziałem/wspominające Myszkę Miki. Jednak zarząd Disney Channel zabronił użycia Mikiego w Kaczych opowieściach.

Nazwa postaci

W języku angielskim wyraz mouse (mysz) jest rodzaju nijakiego, a nie jak w języku polskim – żeńskiego. Sugeruje to polskim widzom, że Myszka Miki to dziewczynka, w rzeczywistości jest to chłopiec. Wyraz Mickey to zdrobnienie od imienia Michael – polskie Michał. W polskiej wersji językowej z początku pozostawiono wyraz Mickey, jednak później zaczęto zapisywać go tak, jak powinno się je wymawiać: Miki.

Zobacz też

Przypisy

  1. The Encyclopedia of Disney Animated Shorts Wiele źródeł błędnie podaje, że to Steamboat Willie był pierwszym filmem z udziałem Myszki Miki. W rzeczywistości był to pierwszy animowany film dźwiękowy. Przed nim powstały dwa filmy nieme z Mikim jako głównym bohaterem. Jeden z nich (Gallopin' Gaucho), wzbogacony o ścieżkę dźwiękową, miał swoją oficjalną premierę miesiąc po Steamboat Willie.
  2. Disney and World War II - OhmyNews International [online], english.ohmynews.com [dostęp 2019-08-05].

Linki zewnętrzne