Spółgłoska boczna: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja nieprzejrzana][wersja nieprzejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
Nolik (dyskusja | edycje)
afrykaty to pies?
Escarbot (dyskusja | edycje)
m robot dodaje: eo:Lateralo
Linia 30: Linia 30:
[[en:Lateral consonant]]
[[en:Lateral consonant]]
[[es:Lateral]]
[[es:Lateral]]
[[eo:Lateralo]]
[[fr:Consonne latérale]]
[[fr:Consonne latérale]]
[[ga:Consan cliathánach]]
[[ga:Consan cliathánach]]

Wersja z 22:02, 20 cze 2007

Spółgłoski boczne (spółgłoski lateralne, sonanty boczne) to ustne spółgłoski zwarto-otwarte, których artykulacyjną cechą jest utworzenie zwarcia w środkowej części jamy ustnej i przepływ powietrza bokami, z jednej lub obu stron języka.

Lista spółgłosek bocznych

Spółgłoski boczne w językach świata

Najbardziej rozpowszechnioną spółgłoską boczną jest [l]. Wiele języków, jak albański i do niedawna polski posiada również jej welaryzowany odpowiednik [ɫ]. W języku angielskim te dwie głoski są alofonami - [l] występuje w pozycji przed samogłoską, a [ɫ] w innych pozycjach. Języki wschodniosłowiańskie kontrastują [ɫ] i zmiękczone [lʲ], ale nie posiadają czystego [l].

Język walijski posiada spółgłoskę szczelinową boczną (IPA: [ɬ]). Dźwięk ten, jak również odpowiadająca mu afrykata [t͡ɬ], występują w indiańskich językach z rodzin na-dene, salisz i wakaskiej i w językach północnokaukaskich. Dźwięczny odpowiednik tej spółgłoski, [ɮ], występuje w języku zulu i adygejskim

Język japoński posiada spółgłoskę uderzeniową boczną dziąsłową. Analogiczna głoska, tyle że o artykulacji szczytowej występuje w języku paszto.

W językach khoisan występują mlaski boczne. W języku !xóõ jest ich aż 17.