Dobromierz (województwo dolnośląskie): Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja przejrzana][wersja przejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
m galeria_commons=Category:Dobromierz
Alexvonf (dyskusja | edycje)
→‎Historia: drobne merytoryczne
Linia 51: Linia 51:


== Historia ==
== Historia ==
Obszar dzisiejszej gminy Dobromierz zamieszkiwały w przeszłości [[plemiona słowiańskie]] [[Ślężanie|Ślężan]] i [[Trzebowianie|Trzebowian]]. Pierwsza wzmianka o Dobromierzu pochodzi z 1277. Dawniej miejscowość była nazywana Górą Pokoju oraz Wysoką Górą Pokoju. W 1409 [[władcy Czech|król Czech]] [[Wacław IV Luksemburski]] nadał Wysokiej Górze prawa miejskie oraz herb, który przedstawiał dwie złote litery "W" przedzielone złotą strzałą ze załamanym grotem na niebieskim tle. W 1745 pod Dobromierzem została stoczona [[bitwa pod Dobromierzem|jedna z bitew]] w [[wojna o sukcesję austriacką|wojnie o sukcesję austriacką]], w której wojska pruskie dowodzone przez [[władcy Prus|króla Prus]] [[Fryderyk II Wielki|Fryderyka II Wielkiego]] odniosły zwycięstwo nad wojskami koalicji austriacko-saskiej pod dowództwem [[Karol Lotaryński|Karola Lotaryńskiego]]. W 1909 został oddany do użytku nowy ratusz.
Obszar dzisiejszej gminy Dobromierz zamieszkiwały w przeszłości [[plemiona słowiańskie]] [[Ślężanie|Ślężan]] i [[Trzebowianie|Trzebowian]]. Pierwsza wzmianka o Dobromierzu pochodzi z 1277. W latach 1945-1947 miejscowość była nazywana Górą Pokoju oraz Wysoką Górą Pokoju. W 1409 [[władcy Czech|król Czech]] [[Wacław IV Luksemburski]] nadał ówczesnemu Friedebergowi prawa miejskie oraz herb, który przedstawiał dwie złote litery "W" przedzielone złotą strzałą ze załamanym grotem na niebieskim tle. W 1745 pod Dobromierzem została stoczona [[bitwa pod Dobromierzem|jedna z bitew]] w [[wojna o sukcesję austriacką|wojnie o sukcesję austriacką]], w której wojska pruskie dowodzone przez [[władcy Prus|króla Prus]] [[Fryderyk II Wielki|Fryderyka II Wielkiego]] odniosły zwycięstwo nad wojskami koalicji austriacko-saskiej pod dowództwem [[Karol Lotaryński|Karola Lotaryńskiego]]. W 1909 został oddany do użytku nowy ratusz.


=== Zobacz też ===
=== Zobacz też ===

Wersja z 15:04, 30 maj 2009

{{{nazwa}}}
{{{rodzaj miejscowości}}}
{{{alt zdjęcia}}}
{{{opis zdjęcia}}}
Państwo

 Polska

Województwo

 dolnośląskie

Powiat

świdnicki (dolnośląski)

Gmina

Dobromierz

Sołectwo

{{{sołectwo}}}

Liczba ludności 

{{{liczba ludności}}}

Strefa numeracyjna

{{{strefa numeracyjna}}}

Kod pocztowy

{{{kod pocztowy}}}

Tablice rejestracyjne

{{{tablice rejestracyjne}}}

SIMC
Położenie na mapie województwa dolnośląskiego
Mapa konturowa województwa dolnośląskiego
Brak współrzędnych
Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}}
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski
Brak współrzędnych
Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}}
Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}|type:landmark}
Strona internetowa
Widok na Dobromierz

Dobromierz (niem.: Hohenfriedeberg) – wieś w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie świdnickim, w gminie Dobromierz.

W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa wałbrzyskiego.

Miejscowość jest siedzibą gminy Dobromierz. Administracyjnie, do Dobromierza należą też przysiółki Bronówek i Serwinów.

Atrakcyjność turystyczną zawdzięcza swemu położeniu na Przedgórzu Sudeckim, w prowincji Masywu Czeskiego pomiędzy Pogórzem Kaczawskim, Górami Wałbrzyskimi a Równiną Wrocławską. Obszar gminy wynosi 86 km², co stanowi 0,4% powierzchni województwa. W jej skład wchodzi dwanaście wsi oraz cztery przysiółki, przepływają przez nią dwie rzeki: Strzegomka i Nysa Szalona.

4 czerwca 1745 rozegrała się w Dobromierzu słynna bitwa, która zakończyła się zwycięstwem króla pruskiego Fryderyka II. Do roku 1945 ówczesny Hohenfriedeberg posiadał prawa miejskie.

W sąsiedztwie wsi znajduje się zbiornik retencyjny na Strzegomce.

Zabytki

Historia

Obszar dzisiejszej gminy Dobromierz zamieszkiwały w przeszłości plemiona słowiańskie Ślężan i Trzebowian. Pierwsza wzmianka o Dobromierzu pochodzi z 1277. W latach 1945-1947 miejscowość była nazywana Górą Pokoju oraz Wysoką Górą Pokoju. W 1409 król Czech Wacław IV Luksemburski nadał ówczesnemu Friedebergowi prawa miejskie oraz herb, który przedstawiał dwie złote litery "W" przedzielone złotą strzałą ze załamanym grotem na niebieskim tle. W 1745 pod Dobromierzem została stoczona jedna z bitew w wojnie o sukcesję austriacką, w której wojska pruskie dowodzone przez króla Prus Fryderyka II Wielkiego odniosły zwycięstwo nad wojskami koalicji austriacko-saskiej pod dowództwem Karola Lotaryńskiego. W 1909 został oddany do użytku nowy ratusz.

Zobacz też

Dobromierz, Dobromierzyce

Linki zewnętrzne

Szablon:Linki do map Polski

Szablon:Stub