1 Dywizja Pancerna (USA): Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja nieprzejrzana][wersja nieprzejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
Nie podano opisu zmian
m MalarzBOT: dodanie daty do szablonu kiedy na podstawie edycji Specjalna:Diff/56252132
Linia 43: Linia 43:


Dywizja składa się obecnie z trzech brygad, plus jednej brygady lotnictwa. Dwie stacjonują w [[Niemcy|Niemczech]], a jedna w [[Fort Riley]], w stanie [[Kansas]].
Dywizja składa się obecnie z trzech brygad, plus jednej brygady lotnictwa. Dwie stacjonują w [[Niemcy|Niemczech]], a jedna w [[Fort Riley]], w stanie [[Kansas]].
{{Aktualizuj po|2011|W latach 2008–11 dywizja ma zostać przebazowana do [[Fort Bliss]] w stanie [[Teksas]], gdzie sformowana zostanie czwarta brygada}}, w ramach odbywającej się obecnie{{kiedy}} reorganizacji schematu dywizji w armii amerykańskiej.
{{Aktualizuj po|2011|W latach 2008–11 dywizja ma zostać przebazowana do [[Fort Bliss]] w stanie [[Teksas]], gdzie sformowana zostanie czwarta brygada}}, w ramach odbywającej się obecnie{{kiedy|data=2019-03}} reorganizacji schematu dywizji w armii amerykańskiej.


== Historia ==
== Historia ==

Wersja z 22:16, 22 mar 2019

1 Dywizja Pancerna
1st Armored Division
Ilustracja
Schemat organizacyjny
Historia
Państwo

 Stany Zjednoczone

Sformowanie

15 lipca 1940

Nazwa wyróżniająca

Old ironsides

Dowódcy
Pierwszy

Bruce Magruder

Obecny

Patrick Matlock

Działania zbrojne
II wojna światowa

Wojna wietnamska;
I wojna w Zatoce Perskiej

II wojna w Zatoce Perskiej;
Wojna w Afganistanie

Organizacja
Dyslokacja

od 1971:  Niemcy

Formacja

US Army

Rodzaj wojsk

wojska pancerne ze wsparciem powietrznym

Podległość

III Korpus

Skład

trzy brygady + brygada powietrzna

Strona internetowa

1 Dywizja Pancerna (ang. 1st Armored Division) – jedna z dywizji Armii Stanów Zjednoczonych.

Dywizja składa się obecnie z trzech brygad, plus jednej brygady lotnictwa. Dwie stacjonują w Niemczech, a jedna w Fort Riley, w stanie Kansas. Błąd w wyrażeniu: nieoczekiwany operator „<”, w ramach odbywającej się obecnie[kiedy?] reorganizacji schematu dywizji w armii amerykańskiej.

Historia

Dywizja została sformowana 15 lipca 1940 na bazie 7 Brygady Kawalerii. Jej chrztem bojowym był udział w operacji „Torch”. Następnie dywizja walczyła w Afryce Północnej, gdzie wzięła udział w ostatecznym zniszczeniu sił niemieckich w Tunezji w maju 1943. Po kilku miesiącach reorganizacji w Maroku dywizja została przewieziona do Włoch i wyładowana w Neapolu w październiku, 1943. Następnie walczyła we Włoszech do końca wojny, kończąc swój szlak bojowy w dolinie Padu. Po zakończeniu wojny została przebazowana do Niemiec, gdzie służyła w siłach okupacyjnych. Na wiosnę 1946 wróciła do Stanów Zjednoczonych i tam uległa rozwiązaniu.

Po wybuchu wojny koreańskiej dywizja została reaktywowana 7 marca 1951 w Fort Hood w stanie Teksas, w ramach programu rozbudowy armii wobec narastającego napięcia z ZSRR. Po kilku latach w Teksasie, w 1956 dywizja została przebazowana do Fort Polk w stanie Luizjana. Podczas kryzysu kubańskiego dywizja była wysłana do portów w południowych stanach USA by móc wziąć udział w ewentualnej inwazji Kuby, do której jednak nie doszło. Nieliczne pododdziały dywizji brały udział w wojnie wietnamskiej. Jedna z brygad wzięła udział w przywróceniu porządku po zamieszkach ulicznych w Chicago.

W wyniku wojny w Wietnamie nastąpiła fundamentalna reorganizacja amerykańskiej armii, w ramach której dywizja została przebazowana do Niemiec w 1971, zastępując tam 4 Dywizję Pancerną. Dywizja była zakwaterowana w okolicach Wiesbaden i przez następne dwadzieścia lat przygotowywała się na odparcie ataku wojsk Układu Warszawskiego.

Na jesieni 1990 dywizja została wysłana do Arabii Saudyjskiej, skąd wzięła udział w wojnie w Zatoce Perskiej. Podczas krótkotrwałej wojny lądowej w lutym, 1991 wykonała wyznaczone jej zadanie zniszczenia sił irackiej Gwardii Republikańskiej. W maju 1991 powróciła do Niemiec, gdzie stacjonuje do dzisiaj. Stamtąd jej pododdziały wzięły udział w operacjach stabilizacyjnych w Bośni (1995–96) i Kosowie (1999).

Dwa bataliony dywizji wzięły udział w Inwazji Iraku w 2003. W maju 2003 reszta dywizji została wysłana do Iraku i przejęła odpowiedzialność za Bagdad. Dywizja miała wrócić do Niemiec w kwietniu 2004, lecz jej pobyt w Iraku został przedłużony o trzy miesiące, by wykorzystać dywizję do stłumienia powstania przywódcy szyitów Muktady as-Sadra.

Podczas całego pobytu w Iraku dywizja straciła 125 zabitych żołnierzy.

3 brygada dywizji bazująca w USA wróciła do Iraku w lutym 2005, gdzie wspierała 3 dywizję piechoty. 1 brygada została ponownie wysłana do Iraku w styczniu 2006.

Linki zewnętrzne