Stanisław Czarzasty
porucznik | |
Data i miejsce urodzenia | |
---|---|
Data i miejsce śmierci |
22 kwietnia 1972 |
Przebieg służby | |
Lata służby |
1939–1948 |
Siły zbrojne | |
Jednostki |
Kolumna taborowa nr 505 |
Stanowiska |
dowódca kolumny taborowej |
Główne wojny i bitwy | |
Późniejsza praca | |
Odznaczenia | |
Stanisław Czarzasty (ur. 5 maja 1907 w Łagunach, zm. 22 kwietnia 1972 w Leamington Spa) – porucznik Wojska Polskiego oraz 2 Korpusu Polskiego, działacz społeczny i polonijny, animator polskiego środowiska w Wielkiej Brytanii, współzałożyciel Polskiego Ośrodka Katolickiego w Leamington Spa.
Życiorys
[edytuj | edytuj kod]Stanisław Czarzasty pochodził z rodziny należącej do odwiecznej szlachty mazowieckiej[1]. Był synem Tomasza Czarzastego h. Prus II (Wilczekosy) i jego drugiej żony, Bronisławy Kołakowskiej-Sławek de Kołaki-Budzyno h. Kościesza[2].
Po śmierci ojca w 1911 roku gospodarstwo w Łagunach przejął Hilary Czarzasty[3] (ur. w 1895 roku), starszy brat Stanisława, a Stanisław kontynuował edukację.
II RP
[edytuj | edytuj kod]Ukończył I Liceum Ogólnokształcące im. Zygmunta Krasińskiego w Ciechanowie uzyskując maturę w 1927 roku[4]. Ukończył prowadzoną przez Wielkopolską Izbę Rolną Szkołę Mleczarską we Wrześni, specjalizując się w serowarstwie. Od 1 sierpnia 1928 do 20 maja 1929 roku uczestniczył w kursie podchorążych rezerwy w Batalionie Podchorążych Rezerwy Piechoty Nr 5A w Cieszynie. Szkołę podchorążych ukończył z wynikiem dobrym (lokata 8/93) w stopniu plutonowego podchorążego rezerwy. Przydzielony do 30 Pułku Strzelców Kaniowskich, gdzie odbywał ćwiczenia i praktykę w 1931 roku. Mianowany podporucznikiem rezerwy ze starszeństwem od 1 stycznia 1932 roku. Został przydzielony do 32 Pułku Piechoty, w którym odbywał 5-tygodniowe ćwiczenia w 1933 roku. 29 grudnia 1934 roku został przeniesiony do 10 Dywizjonu Taborów, gdzie - w czerwcu 1935 roku - odbył 4-tygodniowe ćwiczenia. Od 24 maja do 18 czerwca 1937 roku odbył kurs taborowy dla oficerów rezerwy w 5 Dywizjonie Taborów w Bochni. Zdobył wówczas Państwową Odznakę Sportową[5].
25 września 1937 r. w par. Zielona ożenił się z Józefą Marianną Grabowską[6]. Jeszcze przed ślubem objął kierownictwo działającej w Katowicach mleczarni, otrzymując służbowe mieszkanie we "Dworze Marii". Tam też zamieszkał z żoną, a w 1938 roku urodziła się tam jego córka Krystyna.
21 października 1938 roku Stanisław Czarzasty mianowany został przez prezydenta Ignacego Mościckiego porucznikiem rezerwy w korpusie oficerów taborowych[7] ze starszeństwem z dniem 1 stycznia 1938 r. (promowany ze stopnia podporucznika[8]).
II wojna światowa
[edytuj | edytuj kod]W kampanii wrześniowej Stanisław Czarzasty brał udział jako dowódca kolumny taborowej nr 505[9]. Dostarczając zaopatrzenie dla dywizji został wzięty do niewoli, a następnie, 5 października 1939, został przekazany z frontu do Oflagu VII-A w Murnau[10]. W obozie był przetrzymywany w bloku G (nr jeńca 15204)[11]. Będąc w niewoli angażował się w jenieckie życie kulturalne oflagu (m.in. śpiewał w chórze i organizował przedstawienia operetki obozowej[12]).
Wyzwolony przez 3 Armię George'a Pattona (29 kwietnia 1945 r.) znalazł się w II Korpusie Polskim dowodzonym przez gen. Władysława Andersa. 12 lipca 1945 roku uzyskał przydział do 4. Kompanii Zaopatrywania[13], a następnie do 328. Składnicy Zaopatrywania działającej w ramach Służby zaopatrywania i transportu 2. Korpusu Polskiego. Stanisław Czarzasty przez Włochy dostał się do Anglii, gdzie odbył służbę w Polskim Korpusie Przysposobienia i Rozmieszczenia.
Emigracja
[edytuj | edytuj kod]Wiosną 1948 roku Stanisław Czarzasty znalazł pracę w zakładach Lockheed’a[14], dzięki czemu mógł zostać zdemobilizowany i zamieszkać w Leamington Spa. W efekcie, obok p. Sylwestra Zakrzewskiego, p. Antoniego Chmiela oraz rodziny pp. Czarneckich, był pierwszym z Polaków, którzy osiedlili się w tej miejscowości[15]. W zakładach Lockheed’a Stanisław Czarzasty pracował jako quantity surveyor.
W latach 1952–1954 Stanisław Czarzasty należał do towarzystwa operetkowego "Leamington and Warwick Operatic Society"[16]. Była to kontynuacja wcześniejszych zamiłowań muzycznych: poza aktywnością w Murnau - w czasach szkolnych Stanisław Czarzasty grał na klarnecie w szkolnej orkiestrze. Udział w stowarzyszeniu posłużył też Stanisławowi Czarzastemu do obserwowania sposobu funkcjonowania organizacji pozarządowych w Wielkiej Brytanii.
W 1957 roku do Stanisława w Leamington Spa dołączyła jego żona, która II wojnę światową przeżyła wraz z rodziną w Jaźwinach k. Przasnysza.
Organizacje polskie w Leamington Spa
[edytuj | edytuj kod]Na początku 1950 r. w Leamington Spa zaczęli osiedlać się kolejni Polacy z pobliskich obozów Marlborogh Farm Camp, Long Marston Camp, Ladbroke Hostel, Avon Carrow i Finham Park koło Coventry. Do nich Stanisław Czarzasty zwrócił się z propozycją stworzenia polskiej organizacji[17].
Na pierwszym zebraniu wybrano zarząd w składzie: Stanisław Czarzasty (sekretarz), Stanisław Pierożyński (skarbnik) oraz Aleksander Sawczyc i Władysław Woźniak (rekrutacja członków). Zarząd uzyskał pozwolenie od fabryki Flavelsa na użytkowanie boiska sportowego. Dzięki temu możliwe było utworzenie klubu sportowego „Syrena”, którego nazwa nawiązywała do odznaki rozpoznawczej i godła odznaki pamiątkowej 2 Korpusu Polskiego, a który stał się pierwszym ośrodkiem polskim w Leamington Spa. Wraz z p. Czarneckim Stanisław Czarzasty zorganizował drużynę piłki nożnej działającą w ramach klubu.
Stanisław Czarzasty brał udział w tworzeniu Polskiego Ośrodka Katolickiego, organizacji zrzeszającej Polaków w Leamington Spa. W 1961 roku wszedł w skład Zarządu oraz Komisji Statutowej do opracowania statutu Polskiego Koła Katolickiego (PKK). Pierwszy Zarząd Polskiego Koła Katolickiego składał się z następujących osób: prezes - Antoni Chmiel, członkowie zarządu: p. Bielawska, Stanisław Czarzasty, Stefan W. Librowski, Jan Stanisław Niedziołek, Lucjan Pyda, Wacław Swienc, Sylwester Zakrzewski, sekretarz - Aldona Zakrzewska, skarbnik - Walerian Przeniczka[18].
Dzięki postawie Stanisława Czarzastego udało się zakupić siedzibę dla organizacji, tj. Dom Polski[19]. W efekcie zakupiono na licytacji budynek dawnego ratusza na High Street (używanego też jako siedziba urzędu policyjnego). Od 21 lipca 1968 r., gdy rozwiązano Komitet Kupna Domu i wybrano Zarząd Domu (Klubu Polskiego), Stanisław Czarzasty wszedł w jego skład (w sekcji Administracyjnej)[20].
Pod wpływem informacji o wydarzeniach w Polsce w grudniu 1970 roku Stanisław Czarzasty, ówczesny prezes PKK, zainicjował powołanie Komitetu Organizacyjnego pod przewodnictwem prof. Zbigniewa A. Scholtza, do którego weszli wszyscy ówcześni członkowie połączonych zarządów PKK, Koła Rodzicielskiego i Klubu Polskiego. Komitet ten przeprowadził publiczną zbiórkę na emigracyjne Skarby Narodowe i wydał podaną do prasy polskiej i angielskiej rezolucję: "Wolni Polacy w Leamington Spa i okolicy zasyłają wyrazy współczucia rodzinom ofiar terroru komunistycznego w kraju, a szczególnie w Gdańsku, Gdyni, Szczecinie i Słupsku"[21].
Czarzasty był też inicjatorem organizacji Wieczorów Mickiewiczowskich, które stały się pierwszą imprezą kulturalną Klubu Polskiego niezwiązaną z obchodami świąt narodowych, w czasie których przy filiżance herbaty słuchano nagrań „Pana Tadeusza”[22].
Stanisław Czarzasty pełnił funkcje członka zarządu Polskiego Koła Katolickiego (wybrany na roczne kadencje w czasie walnego zgromadzenia odbywającego się w roku 1961, 1968, 1969), prezesa Polskiego Koła Katolickiego i Polskiego Klubu Katolickiego (1970), prezesa Komisji Rewizyjnej (1971)[18]. Ustępując z urzędu prezesa PKK dnia 16 maja 1971 r. apelował o scalenie trzech istniejących wówczas zarządów PKK, Klubu Polskiego i Koła Rodzicielskiego w jeden połączony zarząd[23].
Przypisy
[edytuj | edytuj kod]- ↑ Nazwisko "Czarzasty" wzięło swój początek od wsi Czarzaste; por. 1428 MK 333 f. 101 (również Starodawne prawa polskiego pomniki t. V, 696): Falislaw de Czarzaste swoje puste części we wsi Czarzaste w ziemi ciechanowskiej sprzedaje Stanisławowi, Wielislawowi, Jakubowi, Mikołajowi i Borzymowi de Czarzaste. W ten sposób wydzieliły się m.in. Czarzaste-Prusy.
- ↑ Wielka Genealogia Minakowskiego: Tomasz Czarzasty h. Prus II Wilczekosy. sejm-wielki.pl. [dostęp 2020-06-04]. (pol.).
- ↑ Por. z donosów władzy komunistycznej w pow. ciechanowskim: Powiatowy Urząd Ziemski w Ciechanowie (1945-1947), sygn. 21, k. 41, wieś Laguny, Hilary Czarzasty posiada 41,71 ha, w tym ornych 37 ha.
- ↑ Edward Lewandowski, Liceum Ogólnokształcące im. Zygmunta Krasińskiego w Ciechanowie, Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze Oddział w Ciechanowie, Ciechanów 2005, str. 47.
- ↑ Teczka personalna ppor. rez. Stanisława Czarzastego, Centralne Archiwum Wojskowe, Kolekcja Akt Personalnych, sygn. I.481.C.6382
- ↑ Wielka Genealogia Minakowskiego: Józefa Marianna Grabowska de Grabowo-Gęsie h. Pobóg. sejm-wielki.pl. [dostęp 2020-06-04]. (pol.).
- ↑ Ryszard Rybka, Kamil Stepan, Awanse oficerskie w Wojsku Polskim, 1935-1939, Fundacja Centrum Dokumentacji Czynu Niepodległościowego, 2003, str. 596
- ↑ Stanisław Czarzasty s Tomasza, Detale kartoteki personalno-odznaczeniowej, sygnatura: I.481.C.6382.. Wojskowe Biuro Historyczne im. gen. broni Kazimierza Sosnkowskiego. [dostęp 2020-06-15].
- ↑ Jednostką mobilizacyjną Kolumny Taborowej Parokonnej nr 505, był 5 Dywizjon Taborów w Bochni. Kolumna podlegała Dowództwu Grupy Marszowej Służb typ II nr 501 i - w ramach organizacji wojennej 1 września 1939 roku - wchodziła w skład 6 Dywizji Piechoty.
- ↑ Informacja PCK za serwisem Straty Osobowe i Ofiary represji pod okupacją niemiecką 1939-1945. IPN. [dostęp 2020-06-15]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-01-19)].
- ↑ List of prisoners interned in Oflag VIIA Murnau from 1939 to 1945 (as listed in Pilsudski Institute archives). Wingfoot - The 101st Cavalry in World War II. [dostęp 2020-06-15].
- ↑ Stanisław Czarzasty znajduje się m.in. na zdjęciach z Murnau opublikowanych przez Oliviera Rempfera w ramach serwisu murnau-oflag.com, jak w szczególności na zdjęciach nr 125 oraz nr 122, na których znajdują się członkowie obozowego chóru i orkiestry.
- ↑ 4. Kompania Zaopatrywania obsługiwała 4 Wołyńską Brygadę Piechoty działającą w ramach 5. Kresowej Dywizji Piechoty.
- ↑ Automotive Products, inaczej Lockheed Brakes, the Lockheed Hydraulic Brake Company Ltd
- ↑ Dr S. J. Librowski: The Polish Community in Leamington Spa. Leamington History Group. [dostęp 2020-06-15].
- ↑ obecnie Leamington and Warwick Musical Society
- ↑ The Polish Centre in Leamington Spa, History: Beginnings. [dostęp 2019-04-16]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-04-16)].
- ↑ a b 25 lat Polskiego Ośrodka Katolickiego w Leamington Spa (1969-1994), praca zbiorowa wydana staraniem Komitetu Obchodów 25cio Lecia w składzie: J. Parafjanowiczowa, A. Daszkiewiczowa, Z. Scholtzowa, M. Librowska, A. Zakrzewska, M. F. Łepkowski, dr S. J. Librowski, Leamington Spa, Listopad 1994, str. 37-43.
- ↑ "Punktem zwrotnym stało się wystąpienie p. S. Czarzastego, który skrytykował brak energicznego podejścia do sprawy, dla poparcia swego twierdzenia złożył 10 funtów tytułem wkładu na fundusz kupna ośrodka [...]."
- ↑ The Polish Centre in Leamington Spa, History: 1961-68. [dostęp 2019-04-16]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-04-16)].
- ↑ The Polish Centre in Leamington Spa, History: 1969-90 Political activism. [dostęp 2019-04-16]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-04-16)].
- ↑ The Polish Centre in Leamington Spa, History: 1969-90 Culture and Entertainment. [dostęp 2019-04-16]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-04-16)].
- ↑ The Polish Centre in Leamington Spa, History: 1969-90, THE POLISH CATHOLIC CLUB. [dostęp 2019-04-16]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-04-16)].
- Czarzaści herbu Prus II
- Urodzeni w 1907
- Zmarli w 1972
- Uczestnicy kampanii wrześniowej (strona polska)
- Jeńcy Oflagu VII A Murnau
- Oficerowie Polskich Sił Zbrojnych
- Żołnierze Polskiego Korpusu Przysposobienia i Rozmieszczenia
- Działacze polonijni
- Odznaczeni Państwową Odznaką Sportową
- Pochowani na cmentarzu we Włochach w Warszawie