Cheyenne

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ten artykuł dotyczy stolicy stanu. Zobacz też: Cheyenne (ujednoznacznienie).
Cheyenne
Stolica stanu
Ilustracja
Przydomek: Magic City of the Plains; Capital City (of Wyoming); The Frontier City
Państwo  Stany Zjednoczone
Stan  Wyoming
Hrabstwo Laramie
Data założenia 1867
Kod statystyczny FIPS: 56-13900
GNIS ID: 1609077
Zarządzający Richard Kaysen
Powierzchnia 121 km²
Wysokość 1848 m n.p.m.
Populacja (2010)
• liczba ludności
• gęstość

59 466
969,6 os./km²
Nr kierunkowy 307
Kod pocztowy
Strefa czasowa UTC-07:00
UTC-06:00
Położenie na mapie Wyomingu
Mapa lokalizacyjna Wyomingu
Cheyenne
Cheyenne
Położenie na mapie Stanów Zjednoczonych
Mapa lokalizacyjna Stanów Zjednoczonych
Cheyenne
Cheyenne
Ziemia41°08′44″N 104°48′07″W/41,145556 -104,801944
Strona internetowa
Portal Portal Stany Zjednoczone

Cheyenne – miasto w północno-środkowo-zachodniej części Stanów Zjednoczonych, stolica i największe miasto stanu Wyoming.

Miasto jest najdalej na północ wysuniętą częścią szybko rozwijającej się aglomeracji Front Range Urban Corridor, w której zawierają się m.in. takie miasta jak Denver czy Colorado Springs.

Historia[edytuj]

4 czerwca 1867 roku generał Grenville Mellen Dodge rozbił, wraz ze swoim oddziałem obóz, w miejscu które dzisiaj jest znane jako Cheyenne, należącym wtedy do Terytorium Dakoty. Miejsce to zostało wybrane do przerzucenia mostu kolejowego Union Pacific Railroad nad Crow Creek, będącym dopływem rzeki Platte Południowa. Początkowo miejsce to zostało nazwane Crow Creek Crossing, jednak w późniejszym okresie swoją nazwę wzięło od ludu Czejenów.

Odcinek Union Pacific Railroad w Cheyenne ukończony został 13 listopada 1867, co spowodowało w niedługim czasie napływ czterech tysięcy przybyszów do nowego miasta. W niedługim czasie miejsce to stało się słynne jako oaza dla hazardzistów, właścicieli saloonów, złodziei, prostytutek, kowbojów bez ziemi, górników, gangów pociągowych, biznesmenów i żołnierzy z bazy wojskowej Camp Cheyenne (obecnie Baza Sił Powietrznych im. Francisa F. Warrena).

Jako stolica Terytorium Wyoming i w konsekwencji tego jedyne miasto na dużym obszarze, stało się głównym punktem gdzie okoliczne bydło zostawało załadowywane na wagony Union Pacific Railroad. Znajdujący się w mieście Cheyenne Club stał się głównym miejscem spotkań wielkich posiadaczy ziemskich.

Geografia i klimat[edytuj]

Cheyenne jest zlokalizowane w południowo-wschodnim rogu stanu Wyoming i zajmuje powierzchnię 54,9 km².

Panuje tu klimat umiarkowany kontynentalny. Zimy są zimne, umiarkowanie długie i suche, ze średnią najwyższą temperaturą stycznia wynoszącą 2,8 °C, natomiast najniższą – 9,6 °C poniżej zera. Chinook schodzący z pasm Gór Skalistych może ocieplić temperaturę do około 10 °C, nawet przez 20 dni, pomiędzy grudniem a lutym. Największe opady śniegu występują w marcu i kwietniu. Wiosenne ciepło przychodzi stopniowo, lecz przyspiesza wraz z nadejściem czerwca. Lata są ciepłe, z najwyższą średnią temperaturą 28,3 °C późnego lipca. Najniższe średnie temperatury lata są jednak dużo niższe i wahają się w granicach 10 – 13 °C.

Demografia[edytuj]

Według danych z 2000 roku w Cheyenne mieszkało 53 011 osób, a według przypuszczeń z 2007 roku liczba ta wzrosła do 55 641 osób. W 2000 roku w aglomeracji Cheyenne mieszkało 81 607 osób, a gęstość zaludnienia na terenie miasta wynosiła 969,6 osoby na km². Skład rasowy: biali 88,11%, Afroamerykanie 2,78%, Indianie 0,81%, Azjaci 1,06%, inni 7,19%. 12,54% ludności przyznaje się do swoich latynoskich korzeni.

Spis podaje również, że w 2000 roku w mieście były 21 324 gospodarstwa domowe; 24,9% ogólnej liczby mieszkańców miało poniżej 18 lat, 8,8% od 18 do 24, 29,7% od 25 do 44, 22,8% od 45 do 64, a 13,8% 65 lub powyżej lat. Średni wiek wynosi 37 lat. Na każde 100 kobiet przypada 85,3 mężczyzn.

Średni roczny dochód gospodarstwa domowego wyniósł 38 856 USD, a dla rodziny 46 771 USD. Średni roczny dochód mężczyzny wyniósł 32 286 USD, a kobiety 24 529 USD. Roczny dochód per capita wyniósł natomiast 19 809 USD. Około 6,3% rodzin i 8,8% mieszkańców żyło poniżej poziomu ubóstwa. Poniżej tej granic żyło także 11,1% mieszkańców poniżej 18 lat i 5,8% powyżej 65 lat.

Ekonomia[edytuj]

Większość biur w Cheyenne należy do stanu Wyoming. Duża część mieszkańców miasta jest zatrudniona lub uzależniona finansowo od United States Air Force (sąsiedztwo bazy lotniczej) lub przez Gwardię Narodową. Union Pacific Railroad nadal pozostaje największym prywatnym pracodawcą w mieście.

W ostatnich latach wprowadzone zostały jednak kroki, mające na celu zróżnicowanie miejskiej ekonomii. Lowe's i Wal-Mart, jedne z największych sieci supermarketów w Stanach Zjednoczonych, posiadają swoje placówki na terenie miasta. Ponadto w centrum miasta znajduje się główna siedziba sklepu internetowego Sierra Trading Post. Oprócz tego w centrum miasta znajdują się centrale takich przedsiębiorstw jak Great Lakes Airlines (linie lotnicze) i Taco John's (restauracje fast food).

Wysokość nad poziomem morza, na jakiej znajduje się Cheyenne i wyniesienie miasta nad przylegający obszar powoduje, że jest to jedno z najbardziej wietrznych miast w USA. Aspekt ten powoduje, iż Cheyenne jest dobrym miejscem do produkcji energii wiatrowej. Obecnie turbiny wietrzne znajdują się w różnych miejscach Laramie County, a mieszczący się w mieście Laramie County Community College prowadzi główny program techniczny nadzoru turbin, w którym uczestniczą także uczniowie uczelni. Uruchomienie turbin wiatrowych w sąsiednim hrabstwie Weld w Kolorado, może spowodować, iż region ten stanie się ośrodkiem produkcji alternatywnej energii elektrycznej.

Transport[edytuj]

Autostrady międzystanowe[edytuj]

U.S. Route (w nawiasie podano nazwy obowiązujące na terenie miasta)[edytuj]

  • U.S. Route nr 30 (Lincolnway) – biegnie z zachodu na wschód przez Cheyenne;
  • U.S. Route nr 85 (South Greely Highway, Central Avenue (Southbound), Warren Avenue (Northbound)) – biegnie z północy na południe przez Cheyenne;
  • U.S. Route nr 87 – biegnie z północy na południe przez Cheyenne, będąc zbieżną z Interstate 25.

Autostrady stanowe[edytuj]

  • Wyoming Highway 210 (Happy Jack Road) – biegnie ze wschodu na zachód, zaczynając się na Interstate 25 i łącząc Cheyenne z Sherman Hill w hrabstwie Albany;
  • Wyoming Highway 212 (College Drive, Four Mile Road) – biegnie z północy na południe tworząc obwodnicę wokół Cheyenne, zaczyna się przy zjeździe z Interstate 25, a kończy wjazdem w Wyoming Highway 219;
  • Wyoming Highway 219 (Yellowstone Road) – zaczyna się zjazdem z US 85 i prowadzi na północ, poza teren miasta;
  • Wyoming Highway 221 (Fox Farm Road) – biegnie z zachodu na wschód, początek biorąc wyjazdem z US 85, a kończąc się skrzyżowaniem z Wyoming Highway 212;
  • Wyoming Highway 222 (Fort Access Road) – biegnie z północy na południe, zaczynając się wjazdem z Wyoming Highway 225, i prowadząc w kierunku północnym do Bazy Sił Powietrznych F.E. Warrena, niedaleko której łączy się z Wyoming Highway 210;
  • Wyoming Highway 225 (Otto Road) – biegnie ze wschodu na zachód, początek mając przy zjeździe z Interstate 80 (w miejscu, gdzie łączy się ona z US 30) i prowadząc z kierunku południowo-zachodnim poza miasto.

Porty lotnicze[edytuj]

W Cheyenne znajduje się jeden port lotniczy: Cheyenne Regional Airport.

Kolej[edytuj]

W Cheyenne krzyżują się dwie linie kolejowe: Union Pacific Railroad i BNFS Railway.

Znane obiekty[edytuj]

Znane osobistości[edytuj]

Miasta partnerskie[edytuj]

Linki zewnętrzne[edytuj]