Subway

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Doctor's Associates, Inc.
{{{nazwa oryginalna}}}
Ilustracja
Państwo  Stany Zjednoczone
Siedziba Milford, Connecticut, USA
Data założenia 1965
Bridgeport, Connecticut, USA
Forma prawna prywatna
Prezes {{{prezes}}}
Dyrektor {{{dyrektor}}}
Przewodniczący Rady Nadzorczej {{{przewodniczący RN}}}
Udziałowcy {{{udziałowcy}}}
Zatrudnienie 167 823 (2003)
Dane finansowe ({{{rok}}})
Wynik operacyjny {{{wynik operacyjny}}}
Wynik netto {{{wynik netto}}}
brak współrzędnych
Strona internetowa

Subway – nazwa sieci franczyzowych barów szybkiej obsługi, która oferuje przede wszystkim kanapki, sałatki oraz wrapy. Firma należy do Doctor's Associates, Inc. (DAI) i posiada 42 058 barów w 107 krajach[1] (stan na lipiec 2014). Subway jest najszybciej rozwijającą się siecią franczyzy na świecie[1] i jedną z trzech największych marek barów fast food pod względem liczby lokalizacji, obok Yum! Brands (36 000 lokali) i McDonald’s (34 000[2]).

Sieć Subway używa w wewnętrznym wystroju motywów związanych z nowojorskim metrem czy drapaczami chmur, a także mapy Manhattanu.

Historia[edytuj | edytuj kod]

28 sierpnia 1965 Fred DeLuca i Peter Buck otworzyli pierwszy lokal w miejscowości Bridgeport w stanie Connecticut w USA. Była to budka naprzeciw uniwersytetu sprzedająca ogromne kanapki pod nazwą "Pete's Super Submarines". Tuż po otwarciu zmienili nazwę na "Pete's Subway", a potem na "Subway". Sieć wielokrotnie zdobyła pierwsze miejsce w rankingu najlepszych franczyz gastronomicznych na świecie, przygotowanym przez magazyn Entrepreneur.

Subway Polska[edytuj | edytuj kod]

Pierwszy bar Subway w Polsce powstał w Krakowie w 2004 na Placu Dominikańskim, niedaleko Rynku Głównego. Po krótkim czasie krakowski lokal został zamknięty.

Kolejne bary powstały w Warszawie w Galerii Mokotów oraz przy Nowym Świecie. W lutym 2005 otwarty został pierwszy bar w Gdańsku. Jesienią 2005 na Aleje Jerozolimskie w Warszawie przeniesiono zamknięty wcześniej lokal na Nowym Świecie.

Obecnie w Polsce znajduje się 48 lokali Subway[3] (stan na listopad 2015). Firma Subway chce mieć w Polsce przynajmniej 200 lokali. Niewykluczone, że wkrótce powstaną również pierwsze bary typu drive-through[4].

Bary Subway w Polsce znajdują się w :

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]