Pizza Hut

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Pizza Hut
ilustracja
Forma prawna Spółka akcyjna
Data założenia 1958
Państwo  Stany Zjednoczone
Siedziba Wichita, Kansas
Branża Sieć casual dining
Produkty Pizza, makarony, sałatki
Zatrudnienie 200 000+[1]
brak współrzędnych
Strona internetowa
Bar sałatkowy w Pizza Hut w Rijadzie
Pizza Hut na Starym Mieście w Toruniu

Pizza Hut – jedna z największych sieci restauracyjnych typu casual dining na świecie. Właścicielem marki Pizza Hut jest Yum! Brands, Inc. (zlokalizowane w Dallas, Teksas, USA). Franczyzobiorcą Yum! i właścicielem restauracji Pizza Hut w Polsce jest europejska spółka AmRest Holdings SE notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.

Działalność[edytuj kod]

Pierwsza restauracja została otwarta w 1958 r. w Wichita w stanie Kansas, USA przez Dana i Franka Carney’ów. W ciągu kolejnego roku uruchomiono pierwszą placówkę na zasadach franczyzy. Pierwsza restauracja Pizza Hut poza USA została otwarta w Meksyku w 1969 roku. W tym samym roku Czerwony Dach stał się znakiem restauracji.

W 1971 Pizza Hut została siecią pizzerii numer jeden na świecie zarówno pod względem sprzedaży, jak i liczby restauracji, a rok później zadebiutowała na Nowojorskiej Giełdzie Papierów Wartościowych (sieć miała wtedy 314 restauracji).

W 1977 Pizza Hut została zakupiona przez PepsiCo, który później kupił także KFC i Taco Bell. W 1997 te trzy restauracje zostały odłączone od tej firmy tworząc Tricon. W 2002 do Tricon dołączyły dwie restauracje Long John Silver's oraz A&W Restaurants i powstała firma Yum! Brands.

Najdłużej nieprzerwanie działająca restauracja Pizza Hut na świecie znajduje się w Manhattan, Kansas, w dzielnicy Aggieville. Restauracje Pizza Hut na świecie różnią się między sobą – są restauracje z salą kelnerską, obsługujące głównie dostawę do domu i zakup na wynos, a także sprzedające pizzę w kawałkach.

Produkty[edytuj kod]

W lokalach Pizzy Hut oprócz pizzy serwuje się również makarony, calzoni, tortille, sałatki, przystawki, desery oraz różnego rodzaju napoje.

Pizza dostępna jest na grubym cieście Pan, delikatnym w środku i wyrośniętym na brzegach cieście Tradycyjnym, bardzo cienkim Tuscani. Pizza dostępna jest również na cieście Tradycyjnym z serem w brzegach.

Dostępne są 4 rodzaje makaronów: penne, tagliatelle, spaghetti i farfalle, oraz różne rodzaje sosów: pomidorowe, bolońskie, beszamelowe, pesto oraz funghi. W wielu lokalach dostępne są płatne bary sałatkowe.

Pizza Hut w Polsce[edytuj kod]

Pierwsza restauracja Pizza Hut w Polsce została otwarta w roku 1992 w warszawskim Hotelu Marriott. Lokal należał do Yum! Brands.

Pierwsza restauracja Pizza Hut należąca do AmRest została otwarta w roku 1993 na wrocławskim rynku i to właśnie we Wrocławiu mieści się główna siedziba firmy w Polsce. Obecnie w Polsce działają 55 restauracje Pizza Hut[potrzebny przypis].

Zobacz też[edytuj kod]

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj kod]