Pizza Hut

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Pizza Hut
Forma prawna Spółka akcyjna
Data założenia 1958
Państwo  Stany Zjednoczone
Siedziba Wichita, Kansas
Branża Sieć casual dining
Produkty Pizza, makarony, sałatki
Zatrudnienie 200 000+[1]
Strona internetowa
Bar sałatkowy w Pizza Hut w Rijadzie
Pizza Hut na Starym Mieście w Toruniu

Pizza Hut – jedna z największych sieci restauracyjnych typu casual dining na świecie. Właścicielem marki Pizza Hut jest Yum! Brands, Inc. (zlokalizowane w Dallas, Teksas, USA). Franczyzobiorcą Yum! i właścicielem restauracji Pizza Hut w Polsce jest europejska spółka AmRest Holdings SE notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.

Działalność[edytuj | edytuj kod]

Pierwsza restauracja została otwarta w 1958 r. w Wichita w stanie Kansas, USA przez Dana i Franka Carney’ów. W ciągu kolejnego roku uruchomiono pierwszą placówkę na zasadach franczyzy. Pierwsza restauracja Pizza Hut poza USA została otwarta w Meksyku w 1969 roku. W tym samym roku Czerwony Dach stał się znakiem restauracji.

W 1971 Pizza Hut została siecią pizzerii numer jeden na świecie zarówno pod względem sprzedaży, jak i liczby restauracji, a rok później zadebiutowała na Nowojorskiej Giełdzie Papierów Wartościowych (sieć miała wtedy 314 restauracji).

W 1977 Pizza Hut została zakupiona przez PepsiCo, który później kupił także KFC i Taco Bell. W 1997 te trzy restauracje zostały odłączone od tej firmy tworząc Tricon. W 2002 do Tricon dołączyły dwie restauracje Long John Silver's oraz A&W Restaurants i powstała firma Yum! Brands.

Najdłużej nieprzerwanie działająca restauracja Pizza Hut na świecie znajduje się w Manhattan, Kansas, w dzielnicy Aggieville. Restauracje Pizza Hut na świecie różnią się między sobą – są restauracje z salą kelnerską, obsługujące głównie dostawę do domu i zakup na wynos, a także sprzedające pizzę w kawałkach.

Produkty[edytuj | edytuj kod]

W lokalach Pizzy Hut oprócz pizzy serwuje się również makarony, calzoni, tortille, sałatki, przystawki, desery oraz różnego rodzaju napoje.

Pizza dostępna jest na grubym cieście Pan, cienkim Classica, bardzo cienkim, mającym nawiązywać do oryginalnej włoskiej pizzy, Tuscani, a także Cheesy Bites, którego rant stanowi ciasto wypełnione żółtym serem.

Dostępne są 4 rodzaje makaronów: penne, tagliatelle, spaghetti i farfalle, oraz różne rodzaje sosów: pomidorowe, bolońskie, beszamelowe, pesto oraz funghi. W wielu lokalach dostępne są płatne bary sałatkowe.

Pizza Hut w Polsce[edytuj | edytuj kod]

Pierwsza restauracja Pizza Hut w Polsce została otwarta w roku 1992 w warszawskim Hotelu Marriott. Lokal należał do Yum! Brands.

Pierwsza restauracja Pizza Hut należąca do AmRest została otwarta w roku 1993 na wrocławskim rynku i to właśnie we Wrocławiu mieści się główna siedziba firmy w Polsce. Obecnie w Polsce działają 55 restauracje Pizza Hut[potrzebne źródło].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]