Pizza Hut

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Pizza Hut
Ilustracja
Pizza Hut na Starym Mieście w Toruniu
Forma prawna jednostka zależna
Założyciel(e) Dan Carney
Frank Carney
Data założenia 1958
Państwo  Stany Zjednoczone
Stan  Teksas
Siedziba Plano
Branża przemysł spożywczy
Produkty pizza, sałatki, makarony
brak współrzędnych
Strona internetowa

Pizza Hut – jedna z największych sieci restauracyjnych typu casual dining na świecie. Właścicielem marki Pizza Hut jest Yum! Brands, Inc. z siedzibą w Dallas, w stanie Teksas, w Stanach Zjednoczonych). Franczyzobiorcą sieci i właścicielem restauracji Pizza Hut w Polsce jest AmRest Holdings SE.

Działalność[edytuj | edytuj kod]

Pierwsza restauracja została otwarta w 1958 roku w Wichita, w stanie Kansas, w Stanach Zjednoczonych przez Dana i Franka Carney’ów. W ciągu kolejnego roku uruchomiono pierwszą placówkę na zasadach franczyzy. Pierwsza restauracja Pizza Hut poza USA została otwarta w Meksyku w 1969 roku. W tym samym roku Czerwony Dach stał się znakiem restauracji.

W 1971 Pizza Hut została siecią pizzerii numer jeden na świecie zarówno pod względem sprzedaży, jak i liczby restauracji, a rok później zadebiutowała na Nowojorskiej Giełdzie Papierów Wartościowych (sieć miała wtedy 314 restauracji).

W 1977 Pizza Hut została zakupiona przez PepsiCo, który później kupił także KFC i Taco Bell. W 1997 te trzy restauracje zostały odłączone od tej firmy tworząc Tricon. W 2002 do Tricon dołączyły dwie restauracje Long John Silver's oraz A&W Restaurants i powstała firma Yum! Brands.

Najdłużej nieprzerwanie działająca restauracja Pizza Hut na świecie znajduje się w Manhattan, Kansas, w dzielnicy Aggieville. Restauracje Pizza Hut na świecie różnią się między sobą – są restauracje z salą kelnerską, obsługujące głównie dostawę do domu i zakup na wynos, a także sprzedające pizzę w kawałkach.

Produkty[edytuj | edytuj kod]

W lokalach Pizzy Hut oprócz pizzy serwuje się również makarony, calzoni, tortille, sałatki, przystawki, desery oraz różnego rodzaju napoje.

Pizza dostępna jest na grubym cieście Pan, delikatnym w środku i wyrośniętym na brzegach cieście Tradycyjnym, bardzo cienkim Tuscani. Pizza dostępna jest również na cieście Tradycyjnym z serem w brzegach.

Dostępne są 4 rodzaje makaronów: penne, tagliatelle, spaghetti i farfalle, oraz różne rodzaje sosów: pomidorowe, bolońskie, beszamelowe, pesto oraz funghi. W wielu lokalach dostępne są płatne bary sałatkowe.

Pizza Hut w Polsce[edytuj | edytuj kod]

Pierwsza restauracja Pizza Hut w Polsce została otwarta w roku 1992 w warszawskim Hotelu Marriott. Lokal należał do Yum! Brands.

Pierwsza restauracja Pizza Hut należąca do AmRest została otwarta w roku 1993 na wrocławskim rynku i to właśnie we Wrocławiu mieści się główna siedziba firmy w Polsce. Obecnie w Polsce działa 55 restauracji Pizza Hut[potrzebny przypis].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]