Sufjan Stevens

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Sufjan Stevens
Ilustracja
Sufjan Stevens
Data i miejsce urodzenia

1 lipca 1975
Detroit

Instrumenty

akordeon, banjo, bębenek baskijski, dzwonki, flet, floor tom, fortepian, gitara, gitara akustyczna, gitara basowa, gitara elektryczna, karatale, keyboard, ksylofon, marimba, obój, organy, perkusja, pianino, róg, rożek angielski, saksofon altowy, sitar, tin whistle, wibrafon

Gatunki

alternatywa, elektronika, folk, indie rock, muzyka świąteczna, Piosenka autorska

Zawód

wokalista

Aktywność

od 1999

Wydawnictwo

Asthmatic Kitty, Rough Trade, Sounds Familyre, Spunk

Powiązania

Cryptacize, Danielson Famile, Denison Witmer, Marzuki, My Brightest Diamond, The National, Rosie Thomas, The Welcome Wagon

Strona internetowa

Sufjan Stevens (ur. 1 lipca 1975 w Detroit) – amerykański piosenkarz, autor tekstów, kompozytor[1] i pisarz[2].

Jest multiinstrumentalistą – gra m.in. na akordeonie, banjo, bębenku baskijskim, dzwonkach, flecie, floor tom, fortepianie, gitarze, gitarze akustycznej, gitarze basowej, gitarze elektrycznej, karatalach, keyboardzie, ksylofonie, marimbie, oboju, organach, perkusji, pianinie, rogu, rożku angielskim, saksofonie altowym, sitarze, tin whistle czy wibrafonie[3].

Wydaje płyty przez niezależną wytwórnię muzyczną Asthmatic Kitty, którą założył wraz z ojczymem[4]. Inne wytwórnie wydające płyty Stevensa to działająca w Anglii – Rough Trade[5], amerykańska Sounds Familyre[6] i australijski Spunk[7].

Jego albumy są różnorodne gatunkowo – przewijają się na nich style od elektroniki przez folk i muzykę z nurtami romantycznymi (symfonicznoinstrumentalny album Illinois) po muzykę indie rocka, indie popu, a także świąteczny motyw w Songs for Christmas.

Wraz z albumem Michigan (2003) rozpoczął projekt nagrania albumu o każdym z 50 stanów USA[8]. Poza Michigan wydany został także Illinois. Pod koniec 2009 roku stwierdził, że patrząc na ten plan po tylu latach, brzmi to jak „żart i obciach”[9] oraz w opublikowanym wywiadzie w The Guardian powiedział, że nie ma żadnych skrupułów z przyznaniem, że był to chwyt promocyjny[10].

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Pochodzenie i lata młodzieńcze[edytuj | edytuj kod]

Rodzice Sufjana, ojciec z pochodzenia Litwin, a matka Greczynka, w celu lepszej asymilacji z amerykańską kulturą zmienili nazwisko na „Stevens”[11]. Wychowywał go ojciec Rasjid i macocha Pat, a sporadycznie odwiedzał matkę Carrie w Oregonie, która poślubiła drugiego męża Lowella Bramsa[12].

Sufjan urodził się w Detroit, gdzie mieszkał do dziewiątego roku życia, kiedy jego rodzina przeniosła się do Petoskey w stanie Michigan[13]. W Petoskey uczęszczał do Harbor Light Christian School, a także prestiżowej Interlochen Arts Academy. Naukę kontynuował w Hope College w Holland, Michigan i uzyskał tytuł magistra sztuk pięknych w The New School w Nowym Jorku[14].

Sufjan to perskie imię[15], które zawdzięcza założycielowi ponadreligijnej organizacji Subud, do której należeli jego rodzice. Imię jest pamiątką po Abu Sufjanie, jednej z historycznych postaci islamu. „Sufjan” oznacza „przychodzi z mieczem”[16].

Rodzice pozostawili mu wolny wybór do zmiany imienia, ale nie był w stanie wybrać czegoś co się spodoba; później rodzice przyznali, że tak naprawdę nie mają pieniędzy na prawną zmianę imienia[17].

Sufjan obecnie mieszka w Kensington, Nowy Jork, gdzie tworzy personel na Brooklynie wytwórni Asthmatic Kitty[18]. Jego brat Marzuki Stevens jest uznanym w kraju biegaczem maratońskim[19].

Kariera muzyczna[edytuj | edytuj kod]

Stevens karierę muzyczną zaczynał jako członek folk rockowego zespołu Marzuki z Holland, Michigan. Grał i gra do dzisiaj na rozmaitych instrumentach w zespole Danielson Famile.

Pierwsze półtoragodzinne albumy poświęcone dziewięciu planetom, dwunastu apostołom i czterem humorom, zarejestrował za pomocą czterośladowego magnetofonu[3]. Nie ujrzały one światła dziennego, lecz wybór piosenek z tego okresu złożył się na debiutancką płytę A Sun Came.

Później przeprowadził się do Nowego Jorku, gdzie zapisał się do szkoły kreatywnego pisania na uniwersytecie The New School. W 2001 roku podczas pobytu w Nowym Jorku buzująca bohema wciągnęła go w wir pracy artystycznej, owocujący albumem Enjoy Your Rabbit. Album poświęcony znakom chińskiego zodiaku to prawie osiemdziesiąt minut instrumentalnej muzyki przede wszystkim elektronicznej[20].

W 2003 roku mając w dorobku dwie elektroniczne płyty, dokonał diametralnej wolty stylistycznej i koncepcyjnej. W miejsce elektroniki zwrócił się w stronę akustyki, wokalu i melodii, w miejsce orientalnej inspiracji – powrócił w rodzinne okolice. Narracyjny, wręcz pisarski talent i naukowa niemal pasja przełożyły się na zdumiewającą koncepcję płyty poświęconej rodzinnemu stanowi Michigan[20].

W 2004 roku Stevens wydaje czwarty album Seven Swans, który jest jego najbardziej osobistym podjęciem wiary. Album cechuje emocjonalna siła, szczerość i słyszalne w dźwiękach dążenie do absolutu[20].

W 2005 roku Stevens wydaje piąty album Illinoise, który jest uznawany za jeden z ważniejszych albumów muzyki rozrywkowej w XXI wieku.[21]

W 2006 roku Stevens wydaje szósty album The Avalanche, na którym znajdują się dodatki i odrzuty z płyty Illinoise[22].

W 2009 roku Stevens wydaje siódmy album The BQE, projekt, który powstał na zlecenie Brooklyn Academy of Music. Jest to poemat symfoniczny wraz z akompaniamentem poświęcony autostradzie Brooklyn-Queens Expressway[23]. Został zagrany przez orkiestrę jako tło do filmu o wirtualnej podróży między dwiema dzielnicami metropolii[3].

Pracował nad ścieżką dźwiękową do nagradzanego melodramatu Tamte dni, tamte noce (2017), a pochodzący z filmu utwór „The Mystery of Love” w styczniu 2018 roku dostał nominację do Oscara za najlepszą piosenkę[24].

Wpływ, inspiracje[edytuj | edytuj kod]

Sufjan Stevens

Czerpie inspiracje od amerykańskich minimalistów[25]Philipa Glassa, Steve’a Reicha i Terry’ego Rileya i jest porównywany estetycznie do Reicha[26].

W wielu utworach porusza tematy duchowe, czerpiąc inspiracje z historii biblijnych. Szczególnie na płycie Seven Swans w utworach: „The Transfiguration”, który mówi o Przemienieniu Pańskim, w utworze „Abraham” opisuje historię Abrahama z Księgi Rodzaju, a tytuł utworu „All the Trees of the Fields Will Clap Their Hands” to cytat z Księga Izajasza.

Sufjan w swojej muzyce kładzie nacisk przede wszystkim na teksty, a zasadniczy wpływ na jego lirykę m.in. mieli: William Blake, William Wordsworth, William Faulkner, Walt Whitman, Flannery O’Connor, Sherwood Anderson, Carl Sandburg i Saul Bellow[3].

Dyskografia[edytuj | edytuj kod]

Albumy studyjne[edytuj | edytuj kod]

Albumy we współpracy z innymi muzykami[edytuj | edytuj kod]

 • 2017 – Planetarium (Stevens, Bryce Dessner, Nico Muhly, James McAlister)
 • 2019 – The Decalogue (Stevens, Timo Andres)
 • 2020 – Aporia (Stevens, Lowell Brams)

Albumy koncertowe[edytuj | edytuj kod]

 • 2017 – Carrie & Lowell Live

Kompilacje i inne albumy[edytuj | edytuj kod]

 • 2006 – The Avalanche (kompozycje z okresu powstawania albumu Illinois)
 • 2006 – Songs For Christmas
 • 2009 – The BQE
 • 2012 – Silver & Gold
 • 2017 – The Greatest Gift (dema, remiksy i kompozycje z sesji nagraniowych do Carrie & Lowell)

Wybrane EP-ki[edytuj | edytuj kod]

 • 2010 – All Delighted People
 • 2019 – Love Yourself/With My Whole Heart


Utwory w kompilacjach[edytuj | edytuj kod]

Wszystkie zamieszczone tutaj informacje pochodzą ze źródła:[27]

Rok Płyta Szczegóły
2000 8.21 A Blue Bunny Compilation „Woman at the Well”, „(Year of the) Ox” i „Far Physician’s Son”
2000 Eye Of The Beholder Vol.1 „All Delighted People”
2001 Seen/Unseen „Damascus”
2001 To Spirit Back The Mews „The First Full Moon”, „God’ll Ne’er Let You Down”, „Bushwick Junkie”, „I Can’t Even Lift My Head”
2002 Recordings From CKLN’s: Wired For Sound 2001-2002 „Many Guides (Live at Lee’s Palace, Dec 14, 2001)”
2004 Metaphysics For Beginners „How Can The Stone Remain?”
2004 Hope Isn’t A Word „Borderline”
2005 Dream Brother: The Songs Of Tim And Jeff Buckley „She Is”
2005 This Bird Has Flown „What Goes On”
2006 Mews Too: An Asthmatic Kitty Compilation „Opie’s Funeral Song”
2006 I Am The Resurrection: A Tribute To John Fahey „Variation On Commemorative Transfiguration & Communion At Magruder Park”
2006 See You On The Moon!: Songs For Kids Of All Ages „The Friendly Beasts”
2006 The Sound The Hare Heard „Adlai Stevenson”
2006 I Killed The Monster „Worried Shoes”
2007 A Tribute To Joni Mitchell „Free Man In Paris”
2007 Cue The Bugle Turbulent „In The Words Of The Governor”
2007 I’m Not There „Ring Them Bells”
2007 A Familyre Christmas Volume 1 „We Wish You A Merry Christmas”
2008 Habitat „A Cross Section Of Clown Mountain”
2008 A Familyre Christmas Volume 2 „Good King Wenceslas”
2009 Dark Was The Night „You Are The Blood” i „Blood Pt. 2”

Współpraca nad utworami innych artystów[edytuj | edytuj kod]

Wszystkie zamieszczone tutaj informacje pochodzą ze źródła:[28]

Rok Zespół Płyta Szczegóły
1999 Shannon Stephens How I Got Away Sufjan grał na akordeonie i fortepianie i zaprojektował utwór „You Can’t Be Happy Without Me”.
2000 Shannon Stephens Shannon Stephens Sufjan grał na perkusji na kilku utworach; producent, miksowanie i tworzenie.
2000 Jai Agnish Automata Sufjan grał na keyboardzie w utworze „Climb To Remind”; melodia w „Send Me”; plus okładka płyty.
2001 Royal City Alone At The Microphone Sufjan grał na dzwonkach w utworze „My Brother Is The Meatman”, który napisał. Dodatkowo nagrywanie i producent.
2001 Soul-Junk 1942 Sufjan grał na keyboardzie, śpiewał jako tło wokalu; melodia, klawisze, dzwonki, oklaski.
2001 Liz Janes Done Gone Fire Sufjan grał na rozmaitych instrumentach; nagrywanie, inżynieria, producent i organizacja.
2002 Half-handed Cloud We Haven’t Just Been Told, We Have Been Loved brak danych
2003 Vesper Comfort Sufjan grał na oboju w utworze „Aching For You”; perkusja w „The Sensualist”; water pianino w „Comfort”; wokal w „Time To Take Off” i „The Sensualist”.
2003 Soul-Junk 1958 brak danych
2004 Br Danielson Brother : Son Sufjan grał na banjo, tło wokalu, oraz był asystentem nagrywania.
2005 Half-handed Cloud Thy Is A Word & Feet Need Lamps sekcja perkusji
2005 Denison Witmer Are You A Dreamer? Sufjan grał na banjo; rejestrator, wurlitzer, organy, tło wokalu w kilku utworach.
2005 Serena Maneesh Sufjan grał na flecie i marimbie w utworze „Candlelighted”.
2005 Castanets First Light’s Freeze brak danych
2005 Half-handed Cloud What’s The Remedy? Sufjan grał na perkusji; toy pianino, banjo, flet i tamburyn; nagrywanie i upiększanie.
2006 Danielson Ships Sufjan grał na oboju, flecie, tin whistle, dzwonkach.
2006 Rosie Thomas These Friends Of Mine Sufjan śpiewał w kilku utworach.
2007 Marla Hansen Wedding Day Sufjan grał na pianinie, perkusji i śpiewał.
2007 Ben + Vesper All This Could Kill You Sufjan grał na banjo, pianinie, oboju; wokal, miksowanie, floor tom.
2007 The National Boxer Sufjan grał na pianinie w utworach „Racing Like a Pro” i „Ada”.
2007 Will Stratton What The Night Said Sufjan grał na oboju.
2007 David Garland Noise In You Sufjan grał na oboju w utworach „Xs For Eyes” i „Drop By Drop”; śpiewał w utworach „Prelude 1”, „Every Bird”, „Xs For Eyes”, „Damn Dreams” i „Cumulonimbus”.
2007 Clare & The Reasons The Movie Sufjan śpiewał w utworze „Nothing/Nowhere”.
2007 Castanets In The Vines brak danych
2007 Chris Schlarb Twilight & Ghost Stories Sufjan brał udział w tworzeniu albumu.
2008 The National The Virginia EP Sufjan grał na pianinie w utworze „You’ve Done It Again, Virginia”.
2008 My Brightest Diamond A Thousand Shark’s Teeth Sufjan był inżynierem w sekcji gitar w utworach „Goodbye Forever” i „Black & Costaud”.
2008 Gabriel Kahane Gabriel Kahane Sufjan grał na akustycznej gitarze, fortepianie i był tłem wokalu w utworze „Slow Down”.
2008 DM Stith Curtain Speech brak danych
2008 Castanets City Of Refuge Sufjan grał na banjo w utworze „Prettiest Chain”; dystrybutor organów i fortepian w „Shadow Valley” i wokal w utworze „After The Fall”.
2008 The Welcome Wagon Welcome To The Welcome Wagon Sufjan nagrywał i był producentem tej płyty.
2009 DM Stith Heavy Ghost brak danych
2009 I Was A King I Was A King Sufjan grał na pianinie w utworach “It’s All You,” “Still,” “Stay Warm,” i “Fading Summer.”
2009 Rosie Thomas All The Way From Michigan Not Mars Sufjan śpiewał w kilku utworach.
2009 Half-handed Cloud Cut Me Down & Count My Rings Kolekcja z utworami z poprzednich albumów.
2009 Lowell Brams Music For Insomnia Utwór „A Cross Section Of Clown Mountain” napisany i wykonany przez Sufjana, Lowella Bramsa i Bryce Dessnera.
2009 The Welcome Wagon Purity Of Heart Is To Will One Thing Nagrywanie i produkcja. Sufjan śpiewał w kilku utworach.
2010 Ben + Vesper LuvInIdleness Producent.
2010 Clogs The Creatures In The Garden Of Lady Walton Sufjan śpiewał w utworze „We Were Here”.
2010 Serena-Maneesh S-M 2: Abyss In B Minor Sufjan grał na flecie, fortepianie i wibrafonie.
2010 The National High Violet Sufjan śpiewał i grał na fisharmonii.
2011 Danielson Best of Gloucester County Sufjan śpiewał i grał na banjo.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Daniel J. Kushner, „RABBIT REDUX: The Music of Sufjan Stevens for String Quartet"[1], październik 2009.
 2. allgoodnaysayers.net, „Sufjan has a master’s degree in creative writing from the New School for Social Research"[2]
 3. a b c d Sufjan Stevens | Asthmatic Kitty Records, asthmatickitty.com [dostęp 2017-11-26] [zarchiwizowane z adresu 2012-10-01] (ang.).
 4. Bio Sufjan Stevens, „Asthmatic Kitty Records, a home label Sufjan initiated with his step-dad Lowell"[3]
 5. Rough Trade Records, roughtraderecords.com [dostęp 2017-11-26].
 6. Zarchiwizowana kopia. [dostęp 2010-02-24]. [zarchiwizowane z tego adresu (2010-05-26)].
 7. Sufjan Stevens – Spunk Records, spunk.com.au [dostęp 2017-11-26].
 8. Laura Barton, „American idyll"[4], 28 października 2005
 9. NME, „Sufjan Stevens says 50-state album project was a 'joke'"[5], 5 listopada 2009
 10. The Guardian, „Sufjan Stevens's symphony for New York"[6], 27 października 2009
 11. The Daily Telegraph, „Liturgical sounds for restaurant place-mats"[7], 29 lipca 2006
 12. Pitchfork, „True Myth: A Conversation With Sufjan Stevens"[8], 16 lutego 2015
 13. YouTube, youtube.com [dostęp 2017-11-26] (fr.).
 14. Sufjan Stevens (cz.). ČSFD.cz. [dostęp 2018-02-17].
 15. Richard Harrington, „Sufjan Stevens's Musical States of Mind"[9], 23 września 2005
 16. Baby Name Sufjan: Meaning, Origin, And Popularity - Nameberry.com
 17. Sufjan Stevens, „What’s in a Name?"[10], 23 kwietnia 2009
 18. Asthmatic Kitty Records : Info. [dostęp 2010-02-24]. [zarchiwizowane z tego adresu (2006-11-28)].
 19. Asthmatic Kitty Records : News. [dostęp 2011-05-31]. [zarchiwizowane z tego adresu (2011-05-01)].
 20. a b c Piotr Lewandowski, „Wywiad"[11] kwiecień 2007
 21. Paste Magazine, "The Best Albums of the Decade"
 22. Kamil J. Bałuk, „Sufjan Stevens The Avalanche"[12], 1 września 2006
 23. Piotr Lewandowski, "Sufjan Stevens The BQE"
 24. Cara Buckley (2018-02-14): The Agony, Absurdity and Ecstasy of the Oscar for Best Song (ang.). The New York Times. [dostęp 2018-02-17]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-02-17)].
 25. Michael Cramer, "National Anthems: An Interview with Sufjan Stevens". [dostęp 2010-02-24]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-05-20)].
 26. Andy Gill, "reviews". [dostęp 2010-02-24]. [zarchiwizowane z tego adresu (2006-09-29)].
 27. All Good Naysayers – A Sufjan Stevens Site » The end of allgoodnaysayers.net, allgoodnaysayers.net [dostęp 2017-11-26] (ang.).
 28. All Good Naysayers – A Sufjan Stevens Site » The end of allgoodnaysayers.net, allgoodnaysayers.net [dostęp 2017-11-26] (ang.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]