System informacji oświatowej

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

System Informacji Oświatowej (SIO) – polski, elektroniczny system baz danych służący do gromadzenia informacji o szkołach, placówkach oświatowych, nauczycielach oraz uczniach, utworzony na podstawie:

Celem Systemu Informacji Oświatowej jest uzyskiwanie danych niezbędnych do prowadzenia polityki edukacyjnej państwa, podnoszenia jakości i upowszechniania edukacji oraz do usprawniania finansowania zadań oświatowych. Szczegółowe wytyczne odnośnie zakresu zbieranych informacji, momentów ich przekazywania oraz wzorów dokumentacji są ustalone w przywołanym wyżej rozporządzeniu.

Dane zbierane są trzy razy do roku:

Każda szkoła lub placówka oświatowa musi przesłać dane dotyczące m.in. ilości uczniów, nauczycieli, majątku szkoły i jej wydatków. Do wprowadzania informacji do komputera jest wykorzystywana aplikacja SIO[1]. Następnie dane te są eksportowane i przekazywane do jednostki prowadzącej lub rejestrującej, następnie do kuratoriów oświaty i na koniec do MEN.

Modernizacja SIO[edytuj]

W kwietniu 2012 r. została udostępniona zmodernizowana wersja aplikacji SIO. W przeciwieństwie do poprzedniej wersji w nowej aplikacji dane zbierane są online. Każdy użytkownik systemu ma ustawowy obowiązek wprowadzania danych w terminie 7 dni od zaistnienia zmiany.

W kwietniu 2013 r. projekt modernizacji wersji SIO został zakończony niepowodzeniem. Nie udało się wprowadzić większości założonych funkcjonalności, a ukończona część oprogramowania zawiera dużą liczbę błędów. W związku z tym podjęto decyzję o przedłużeniu funkcjonowania dotychczasowego "starego" SIO o kolejne 3 lata i nowelizacji odpowiednich przepisów.

Przypisy

  1. SIO: Aktualna wersja aplikacji (pol.). Centrum Informatyczne Edukacji. [dostęp 2012-10-12].

Linki zewnętrzne[edytuj]