Szabelnia (Mysłowice)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Szabelnia
Część Katowice i Mysłowic
Ilustracja
Staw Hubertus III w rejonie Szabelni
Państwo

 Polska

Województwo

 śląskie

Miasto

Katowice
Mysłowice

Dzielnica

Szopienice-Burowiec (K-ce)
Piasek (M-ce)

SIMC

0941719

Położenie na mapie Mysłowic
Mapa konturowa Mysłowic, blisko górnej krawiędzi nieco na lewo znajduje się punkt z opisem „Szabelnia”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole znajduje się punkt z opisem „Szabelnia”
Położenie na mapie województwa śląskiego
Mapa konturowa województwa śląskiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Szabelnia”
Ziemia50°15′44″N 19°07′45″E/50,262139 19,129111
Portal Polska

Szabelnia – część Mysłowic położona w dzielnicy Piasek ciągnąca się wzdłuż ul. Szabelnia (wschodnia część Szabelni)[1], a także część Katowic w jednostce pomocniczej Szopienice-Burowiec (zachodni fragment osady; na końcu ul. Szabelnianej), której początki sięgają przełomu XVII i XVIII wieku. Składa się ona z rozporoszonej zabudowy mieszkaniowej, a w rejonie Szabelni znajduje się m.in. zespół przyrodniczo-krajobrazowy Szopienice-Borki.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Szabelnia powstała na przełomie XVII i XVIII wieku jako kolonia na pograniczu Szopienic i Mysłowic. Jej powstanie jest związane z założeniem na jej terenach przez właścicieli Mysłowic – rodziny Turzonów, kuźnicy żelaza, którą później przekształcono ją w małą wytwórnię szabel i noży – stąd również pochodzi nazwa dzisiejszej dzielnicy[2]. W 1723 roku odnotowano w Szabelni kradzież kilkunastu szabel z kuźnicy Stanisława Mikułowskiego, nazywanego mistrzem szabelnikiem[2]. W 1862 roku osada ta weszła w skład Mysłowic, które wraz z włączeniem innych sąsiednich osad odzyskały wówczas prawa miejskie[3].

W 1951 roku Szabelnię podzielono pomiędzy tworzony powiat miejski Szopienice oraz miasto Mysłowice, przy czym większa część pozostała w Mysłowicach[2]. 31 grudnia 1959 roku część szopienicką włączono do Katowic[4] (obecnie w jednostce pomocniczej Szopienice-Burowiec)[5], natomiast część mysłowicka znajduje się na terenie dzielnicy Piasek[1].

Charakterystyka[edytuj | edytuj kod]

Szabelnia położona jest na granicy Katowic (jednostka pomocnicza Szopienice-Burowiec)[5] i Mysłowic (dzielnica Piasek)[1]. Od północy Szabelnia granicy z Sosnowcem (osiedle Naftowa; granica stanowi Brynica, a bliżej Szabelni równolegle przebiegała trasa kolejowej Północnej Magistrali Piaskowej), od południa z Piaskiem (z linią kolejową nr 171)[6], a od zachodu z Drugimi Szopienicacmi[5].

Szabelnia składa się z rozproszonej zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej oraz ośrodka rekreacyjnego przy stawach Hubertus, ukształtowanego przy Brynicy i uchodzącej do niej na terenie osady rzeki Rawy. Na zachód stawów Hubertus, w granicach Katowic znajduje się Zespół przyrodniczo-krajobrazowy Szopienice-Borki. W strukturze użytkowania gruntów Szabelni po stronie Mysłowic przeważają grunty pod wodami powierzchniowymi (stawy Hubertus). Ponadto znaczny jest udział terenów rekreacyjno-wypoczynkowych oraz pastwisk[6]. Główną drogą wewnątrz Szabelni jest ul. Szabelnia, która jest drogą dojazdową o niezadowalającym stanie technicznym[6]. Zlokalizowany jest tu przystanek ZTM Mysłowice Kąpielisko Hubertus, z którego według stanu z października 2020 roku odjeżdżała jedna linia autobusowa (nr 219), łącząca Szabelnię z Ławkami przez Centrum, Ćmok, Brzęczkowice, Brzezinkę i Wesołą[7]. W 2015 roku mysłowicką część Szabelni zamieszkiwało 15 osób[6].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Rada Miasta Mysłowice, Statut Dzielnicy Piasek, Załącznik do Uchwały nr LVI/1101/14 Rady Miasta Mysłowice z dnia 26 czerwca 2014 r. w sprawie nadania statutu Dzielnicy Piasek, www.bip.myslowice.pl, Mysłowice, 26 czerwca 2014 (pol.).
  2. a b c Lech Szaraniec, Osady i osiedla Katowic, Katowice: Oficyna „Artur”, 1996, s. 231, ISBN 83-905115-0-9.
  3. Urząd Miasta Mysłowice: Kalendarium (pol.). www.myslowice.pl. [dostęp 2020-10-19]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-10-25)].
  4. Dz.U. z 1959 r. nr 64, poz. 381
  5. a b c OpenStreetMap. Mapa Podstawowa (pol.). www.openstreetmap.org. [dostęp 2020-10-19].
  6. a b c d Leszek Kostorz, Prognoza oddziaływania na środowisko miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Hubertus w Mysłowicach, Katowice: Biuro Rozwoju Regionu, s. 5-8 (pol.).
  7. Zarząd Transportu Metropolitalnego: Rozkład jazdy ZTM. Linia: 219. Przystanek: Mysłowice Kąpielisko Hubertus (pol.). rj.metropoliaztm.pl. [dostęp 2020-10-19].