Szlachtowa (gmina)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Szlachtowa
gmina wiejska
1940-1944
Ilustracja
Szlachtowa
Państwo

 Generalne Gubernatorstwo

Dystrykt

krakowski

Powiat

Neumarkt

Siedziba

Szlachtowa

Populacja (1943)
• liczba ludności


2.142

Szczegółowy podział administracyjny (1943)
Liczba gromad

4

brak współrzędnych
Portal Polska

Gmina Szlachtowa (niem. Landgemeinde Szlachtowa) – dawna gmina wiejska funkcjonująca w latach 1940-1944 (de facto do 1945) pod okupacją niemiecką w Polsce. Siedzibą gminy była Szlachtowa.

Gmina Szlachtowa funkcjonowała przejściowo podczas II wojny światowej w powiecie Neumarkt (nowotarskim) w Generalnym Gubernatorstwie. Utworzona została przez hitlerowców przez podzielenie dotychczasowej gminy Szczawnica Wyżna na dwie: zachodnią gminę Szczawnica i wschodnią gminę Szlachtowa.

Gmina Szlachtowa od zachodu graniczyła z nową gminą Szczawnica w powiecie Neumarkt, od północy z trzema jednostkami w powiecie Neu-Sandez (nowosądeckim) – gminą Alt-Sandez (Stary Sącz), gminą Piwniczna i miastem Piwniczna, a od południa z uzależnionym od III Rzeszy państwem słowackim[1].

W skład gminy Szlachtowa weszły cztery gromady z dotychczasowej gminy Szczawnica Wyżna: Biała Woda (543 mieszkańców), Czarna Woda (316), Jaworki (628) i Szlachtowa (655)[1]. Obszary te należały przed wojną do powiatu nowotarskiego w woj. krakowskim. W 1943 gmina Klecza liczyła 2142 mieszkańców[1].

Gminę zniesiono po wojnie, powracają do stanu administracyjnego z czasów II Rzeczypospolitej[2], a więc przywracając gminę Szczawnica Wyżna[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Amtliches Gemeinde- und Dorfverzeichnis fuer das GG
  2. Dz.U. z 1944 r. nr 2, poz. 8
  3. Wykaz Gromad Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej według stanu z dnia 1.VII 1952 r., PRL, GUS, Warszawa