Przejdź do zawartości

Towarzystwo Sportowe Wisła Kraków

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Towarzystwo Sportowe Wisła Krakówkrakowski klub sportowy.

Rys historyczny[edytuj | edytuj kod]

Kazimierz Dobija – honorowy prezes TS „Wisła” i prezes Krakowskiego OZPN od 1937 roku.

Zalążkiem Towarzystwa Sportowego Wisła Kraków stała się drużyna piłkarska utworzona w 1906[1][2][3] roku przez uczniów krakowskiej II Szkoły Realnej z inicjatywy profesora Tadeusza Łopuszańskiego (pierwszy prezes klubu).

W październiku 1906 roku Wisła wzięła udział w turnieju jesiennym zorganizowanym na Błoniach przez dr. Tadeusza Konczyńskiego. W 1907 roku zespół ten połączył się z ekipą „Czerwonych” (założonych przez Jenknera), a po fuzji koszulki klubowe przybrały właśnie kolor czerwony, który stał się podstawową barwą strojów sportowych zawodników. Czerwone stroje sportowe zostały zamówione w niemieckiej firmie odzieżowej, a następnie przesłane do Krakowa. Po otwarciu przesyłki okazało się, że koszulki zdobią dwie niebieskie, pięcioramienne gwiazdy. Na przełomie 1910 i 1911 roku te dwie gwiazdy zastąpiła jedna biała, co miało być zaakcentowaniem patriotycznego ducha klubu. Zbiegło się to z czasem, w którym Wisła tworzyła pierwszy na ziemiach polskich, niezależny od AZF, Związek Footbalistów Polskich.

W 1914 roku na krakowskich Oleandrach postawiono pierwszy stadion Towarzystwa Sportowego Wisła. Boisko i trybuna nie były najwyższej jakości[4]. Po wybuchu I wojny światowiej prywatny przedsiębiorca, od którego Wisła podnajmowała stadion i budynek klubowy, wynajął te obiekty Legionom Polskim[5], wielu piłkarzy pierwszej drużyny wyruszyło na fronty wojenne. „Biała Gwiazda” zawiesiła działalność aż do 1918 roku.

W 1936 roku, podczas klubowego jubileuszu, ustanowiono nowy herb klubu (Biała Gwiazda na czerwonym tle, przepasana niebieską wstęgą) oraz oficjalne, czerwono-biało-niebieskie barwy. Do wybuchu II wojny światowej klub osiągnął wiele sukcesów. Zdobywał mistrzowskie medale w piłce nożnej, ciężkiej i lekkiej atletyce, narciarstwie. Wojna zahamowała rozwój klubu, ale nie przerwała go całkowicie. Szybko zorganizowano pierwsze okupacyjne mecze oraz całe mistrzostwa.

W 1949 roku za wzorcem radzieckim wszystkie kluby sportowe w Polsce pozbawiono osobowości prawnej i wcielono w nowo powstałe zrzeszenia sportowe[6]. 6 lutego Wisła wstąpiła do ZS Gwardia i przyjęła podwójną nazwę Gwardia-Wisła[6]. Klub od następnego roku występował oficjalnie jako Gwardia Kraków, a we wrześniu 1955 roku powrócił do tradycyjnej nazwy – Wisła[6]. W 1967 roku przed człon „Towarzystwo Sportowe” dodano przymiotnik „Gwardyjskie”, który usunięto po rozformowaniu MO w 1990 roku[6].

Zmiana ustroju politycznego w Polsce zmieniła też sytuację klubów sportowych. Lata powojenne pozostawiły Wisłę bez siedziby. Stadion został przekazany milicji, natomiast hale sportowe miastu. Niemniej, z biegiem lat klubowi udało się odzyskać hale i odbudować swoją przedwojenną pozycję.

Sekcje sportowe[edytuj | edytuj kod]

Widok na rozbudowę Stadionu Miejskiego w Krakowie

Obecnie TS Wisła prowadzi następujące sekcje:

Z TS Wisła wyodrębniona jest jedna spółka akcyjna:

W przeszłości istniały sekcje prowadzące:

Kontrowersje[edytuj | edytuj kod]

We wrześniu 2018 w programie Superwizjer zaprezentowano reportaż Szymona Jadczaka o przestępcach mających silny wpływ na władze klubu piłkarskiego Wisła Kraków, jak i całego Towarzystwa Sportowego[7]. Program był szeroko komentowany[8][9][10][11], a brak reakcji klubu na zarzuty w nim stawiane stał się przyczyną protestu dziewiętnastu dziennikarzy sportowych piszących o Wiśle[12].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Historia Wisły na stronie oficjalnej
 2. Wspomnienia Romana Wilczyńskiego.
 3. Sprawozdanie II Szkoły Realnej w Krakowie z roku 1907 na stronie historiawisly.pl
 4. [1] Ilustrowany tygodnik sportowy donosił, że „Samo boisko, jakoteż trybuny, nie przedstawiają się zbyt świetnie. Boisko potrzebuje dużo jeszcze pracy, aby przyprowadzić je do właściwej wartości na zawody piłki nożnej.(...)”.
 5. Dobiesław Dudek: Dzieje stadionu sportowego TS"Wisła"w Krakowie
 6. a b c d Historia Wisły w pigułce. historiawisly.pl. [dostęp 2012-12-27].
 7. Morderstwo, napady z maczetami, strzelaniny. Kibice-gangsterzy rządzą klubem. tvn24.pl. [dostęp 2018-09-21].
 8. „Piłka nożna i gangsterzy”. Rozmowa z Szymonem Jadczakiem, autorem reportażu. wyborcza.pl. [dostęp 2018-09-21].
 9. „Superwizjer” ujawnił związki przestępców z Wisłą Kraków. „Kibice-gangsterzy rządzą klubem”. wprost.pl. [dostęp 2018-09-21].
 10. Wisła Kraków i jej były wiceprezes chcą pozwać za reportaż TVN24. Szymon Jadczak: nie podważono moich ustaleń. wirtualnemedia.pl. [dostęp 2018-09-21].
 11. Czy bandyci rządzą Wisłą. wpolityce.pl. [dostęp 2018-09-21].
 12. Protest dziennikarzy piszących o Wiśle Kraków. gazetakrakowska.pl. [dostęp 2018-09-21].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]