Telegazeta

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ten artykuł dotyczy handlowej nazwy teletekstu TVP. Zobacz też: Telestrony, teletekst.

Telegazeta (w skrócie TG) – handlowa nazwa teletekstu nadawanego wraz z sygnałem wszystkich stacji ogólnopolskich oraz niektórych kanałów regionalnych należących do Telewizji Polskiej. Telegazeta została uruchomiona 29 grudnia 1988 roku[1]. Jednak na wiele miesięcy przed tą datą, obrazy próbnych stron Telegazety były nadawane na wizji w przerwach między poszczególnymi odcinkami programu. Poszczególne strony były widoczne przez kilkadziesiąt sekund; w tle nadawana była spokojna muzyka jazzowa.

Twórcą Telegazety i dyrektorem Agencji Telegazety był Czesław Berenda. Była pierwszą transmisją teletekstową w Polsce. W pierwszych latach działania Telegazety na górnym pasku zamiast napisu „TVP” wyświetlał się tekst „PRiTV” (Polskie Radio i Telewizja). Na początku widzowie mieli do dyspozycji tylko ogłoszenia oraz program telewizyjny. Do dzisiaj w ramach Telegazety funkcjonuje wiele działów tematycznych, poświęconych m.in. ogłoszeniom, motoryzacji, biznesowi i gospodarce, aktualnościom (podawane na bieżąco depesze Polskiej Agencji Prasowej i Informacyjnej Agencji Radiowej), informatyce, pogodzie, kulturze, sportowi, życiu Polonii.

1 stycznia 1994 ukazały się pierwsze napisy dla niesłyszących na stronie 777 Telegazety. Napisy te były przygotowane do filmu Rio Grande. Obecnie miesięcznie jest emitowane ok. 150 programów z napisami.

Telegazeta TVP1 i Telegazeta TVP2 zawierają praktycznie tę samą treść, jednak różnią się nielicznymi stronami. Strona główna (100) Telegazety kilka razy przechodziła zmianę wyglądu. Ostatnia taka zmiana nastąpiła w 2010 roku.

Inną wersję teletekstu nadają kanały tematyczne: TVP Polonia oraz TVP Kultura. Większość oddziałów lokalnych emituje swoje własne teleteksty o tematyce regionalnej, jednak do około 2011 roku nie wszystkie posługiwały się nazwą Telegazeta, jak TVP Warszawa lub TVP Kielce. Część z nich przed lub po nazwie stosowała dodatkowe określenie, np. Telegazeta Łódzka TVP Łódź czy Lubelska Telegazeta TVP Lublin, a część nie posługiwała się w ogóle nazwą Telegazeta, jak na przykład Teletext TVP Szczecin (pierwszy teletekst regionalny w historii TVP). Około 2011 roku nazwy i strony tytułowe wszystkich lokalnych teletekstów TVP zostały ujednolicone, a teleteksty otrzymały nazwy utworzone według jednego wzorca, np. Telegazeta Regionalna TVP Warszawa.

Lista Telegazet[edytuj]

Telegazety ogólnopolskie[edytuj]

Telegazety regionalne[edytuj]

W związku ze zmianą nazwy TVP Regionalnej na TVP3, obecnie (3 stycznia 2016) Telegazety Regionalne przechodzą także zmiany. I, przykładowo, teletekst TVP3 Łódź nadal nosi nazwę Telegazeta Regionalna TVP Łódź, ale teletekst TVP3 Kraków zmienił już nazwę na Telegazeta Regionalna TVP3 Kraków. W związku z tym informacje podane w tej sekcji mogą nie być aktualne.

Zobacz też[edytuj]

Przypisy

  1. Krystyna Prószyńska, Marek Błachut. Teletekst. „Radioelektronik”. 123, s. 8, sierpień 1989. ISSN 01376802 (pol.). 

Linki zewnętrzne[edytuj]