Telegazeta

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy handlowej nazwy teletekstu TVP. Zobacz też: Telestrony, teletekst.
Strona brytyjskiej telegazety

Telegazeta (w skrócie TG) – handlowa nazwa teletekstu nadawanego wraz z sygnałem wszystkich stacji ogólnopolskich oraz niektórych kanałów regionalnych należących do Telewizji Polskiej. Telegazeta została uruchomiona 29 grudnia 1988 roku[1]. Jednak na wiele miesięcy przed tą datą obrazy próbnych stron Telegazety były nadawane na wizji w przerwach między poszczególnymi odcinkami programu. Poszczególne strony były widoczne przez kilkadziesiąt sekund; w tle nadawana była spokojna muzyka jazzowa Horsta Jankowskiego.

Twórcą Telegazety i dyrektorem Agencji Telegazety był Czesław Berenda. Była pierwszą transmisją teletekstową w Polsce. W pierwszych latach działania Telegazety na górnym pasku zamiast napisu „TVP” wyświetlał się tekst „PRiTV” (Polskie Radio i Telewizja). Na początku widzowie mieli do dyspozycji tylko ogłoszenia oraz program telewizyjny. Do dzisiaj w ramach Telegazety funkcjonuje wiele działów tematycznych, poświęconych m.in. ogłoszeniom, motoryzacji, biznesowi i gospodarce, aktualnościom (podawane na bieżąco depesze Polskiej Agencji Prasowej i Informacyjnej Agencji Radiowej), informatyce, pogodzie, kulturze, sportowi, życiu Polonii.

1 stycznia 1994 ukazały się pierwsze napisy dla niesłyszących na stronie 777 Telegazety. Napisy te były przygotowane do filmu Rio Grande na antenie TVP2. Obecnie miesięcznie jest emitowane ok. 150 programów z napisami.

Telegazeta TVP1 i Telegazeta TVP2 zawierają praktycznie tę samą treść, jednak różnią się nielicznymi stronami. Strona główna (100) Telegazety kilka razy przechodziła zmianę wyglądu. Ostatnia taka zmiana nastąpiła w 2010 roku.

Inną wersję teletekstu nadają kanały tematyczne: TVP Polonia oraz TVP Kultura. Większość oddziałów lokalnych emituje swoje własne teleteksty o tematyce regionalnej, jednak do około 2011 roku nie wszystkie posługiwały się nazwą Telegazeta, jak TVP Warszawa lub TVP Kielce. Część z nich przed lub po nazwie stosowała dodatkowe określenie, np. Telegazeta Łódzka TVP Łódź czy Lubelska Telegazeta TVP Lublin, a część nie posługiwała się w ogóle nazwą Telegazeta, jak na przykład Teletext TVP Szczecin (pierwszy teletekst regionalny w historii TVP). Około 2011 roku nazwy i strony tytułowe wszystkich lokalnych teletekstów TVP zostały ujednolicone, a teleteksty otrzymały nazwy utworzone według jednego wzorca, np. Telegazeta Regionalna TVP Warszawa.

Lista Telegazet[edytuj | edytuj kod]

Telegazety ogólnopolskie[edytuj | edytuj kod]

Telegazety regionalne[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Krystyna Prószyńska, Marek Błachut. Teletekst. „Radioelektronik”. 123, s. 8, sierpień 1989. ISSN 01376802 (pol.). 

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]