TVP3 Warszawa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
TVP3 Warszawa
Ilustracja
Rozpoczęcie nadawania 9 listopada 1958
3 stycznia 1994 jako osobny kanał telewizyjny – WOT
Format obrazu 16:9/4:3
Właściciel Telewizja Polska S.A.
Kraj nadawania  Polska
Język polski
Siedziba ul. Jasna 14/16
00-054 Warszawa
Poprzednia nazwa WOT
TVP Warszawa
Zastąpiony przez OTV Gdańsk w województwie olsztyńskim (1959)
OTV Lublin w województwie lubelskim, chełmskim oraz części bialskopodlaskiego (1985)
OTV Bydgoszcz w województwie włocławskim (1994)
OTV Białystok w województwach: białostockim, łomżyńskim i suwalskim (1997)
Strona internetowa
Siedziba TVP3 Warszawa przy ul. Jasnej 14/16

TVP3 Warszawa (dawniej Warszawski Ośrodek Telewizyjny, WOT) – ośrodek regionalny TVP z siedzibą główną w Warszawie przy ulicy Jasnej 14/16 oraz redakcjami terenowymi w Płocku, Radomiu, Siedlcach, Ostrołęce, Ciechanowie, Płońsku i Żyrardowie. Sztandarowym programem TVP3 Warszawa jest Telewizyjny Kurier Warszawski – najstarszy program Telewizji Polskiej ukazujący się niezmiennie pod tym samym tytułem od 9 listopada 1958.

Od maja 2017 dyrektorem TVP3 Warszawa jest Rafał Kotomski[1]. 31 sierpnia 2021 poinformowano o jego bezterminowym zawieszeniu i objęciu obowiązków przez Pawła Gajewskiego[2].

Obszary nadawania TVP3 Warszawa[edytuj | edytuj kod]

TVP3 Warszawa posiada 4 nadajniki cyfrowe (zobacz niżej) w woj. mazowieckim, dzięki którym ma zasięg naziemny w całym województwie, a także w częściach województw kujawsko-pomorskiego, lubelskiego, łódzkiego, świętokrzyskiego, warmińsko-mazurskiego.

Emisja analogowa – wyłączona[edytuj | edytuj kod]

Województwo Lokalizacja Kanał Częstotliwość wizji (MHz) Moc ERP Data uruchomienia nadajnika Data wyłączenia nadajnika
mazowieckie RTCN PKiN 21 471,25 3 kW 22 lipca 2008 19 marca 2013
mazowieckie RTCN Łosice 39 615,25 30 kW 30 listopada 2007 17 czerwca 2013
mazowieckie TON Ciechanów 42 639,25 1 kW 2001 23 lipca 2013
mazowieckie RTCN Raszyn 51 711,25 100 kW 3 stycznia 1994[a] 19 marca 2013
mazowieckie Przasnysz (Szosa Ciechanowska) 54 735,25 0,3 kW ? 17 czerwca 2013
mazowieckie RTCN Kozłowiec 57 759,25 100 kW 1996[b] 17 czerwca 2013

Emisja cyfrowa[edytuj | edytuj kod]

Województwo Lokalizacja Kanał Częstotliwość Moc ERP Multipleks
mazowieckie RTCN Raszyn 27 522 MHz 130 kW MUX 3
mazowieckie RTCN PKiN 27 522 MHz 10 kW MUX 3
mazowieckie RTCN Rachocin 39 618 MHz 100 kW MUX 3
mazowieckie SLR Chruszczewka 56 754 MHz 10 kW MUX 3
mazowieckie TON Ciechanów/ul. Monte Cassino 39 618 MHz 10 kW MUX 3
mazowieckie SLR Różan 42 642 MHz 30 kW MUX 3
mazowieckie RON Radom 42 642 MHz 50 kW MUX 3
mazowieckie TSR Podborze 42 642 MHz 0,038 kW MUX 3
mazowieckie RTCN Łosice 56 754 MHz 40 kW MUX 3
lubelskie RTCN Ryki 42 642 MHz 4 kW MUX 3

Programy TVP3 Warszawa[edytuj | edytuj kod]

Informacyjne

 • Telewizyjny Kurier Warszawski – najstarszy program Telewizji Polskiej ukazujący się niezmiennie pod tym samym tytułem od 9 listopada 1958 roku. Jest to jedyny codzienny, telewizyjny serwis informacyjny o Warszawie. Jest emitowany codziennie o godzinie 18:30.
 • Kurier Mazowiecki – codzienny program informacyjny poświęcony sprawom regionu Mazowsza i okolic. To jeden z najstarszych i najpopularniejszych programów informacyjnych telewizji regionalnej. Po raz pierwszy na antenie pojawił się 14 października 1966 roku. Jest emitowany codziennie o godzinie 18:00.
 • Kurier Warszawy i Mazowsza – codzienny program informacyjny przedstawiający podsumowanie dnia z Warszawy i województwa mazowieckiego. Emitowany w dni powszednie o godzinie 14:30 i codziennie o godzinie 21:30.
 • Warszawski Dzień poranny program informacyjno-publicystyczny emitowany od poniedziałku do piątku, wyłączając okres wakacyjny.
 • Wiadomości sportowe – program przedstawiający aktualne informacje o imprezach odbywających się w stolicy i na Mazowszu. Wywiady z trenerami, piłkarzami, siatkarzami, koszykarzami, bokserami, zapaśnikami, lekkoatletami. Relacje z meczów, turniejów, mityngów oraz mistrzostw.
 • Raport na gorąco – najświeższe wydarzenia z różnych akcji Policji i Straży Pożarnej w Warszawie.

Publicystyczne

 • Zawsze na temat – emitowany w dni powszednie, program publicystyczny poruszający gorące tematy polityczne, bieżące sprawy samorządowe, codzienne życie miast i całego regionu. Gośćmi są politycy, samorządowcy i społecznicy.
 • Region Polityka – program poświęcony wszystkiemu temu, co ważne dla mieszkańców Mazowsza. Redaktor Magdalena Złotnicka i jej goście – politycy, eksperci i komentatorzy życia publicznego – rozmawiają o sprawach, którymi żyje nie tylko stolica, lecz także całe województwo.
 • Ciemna Strona – program poświęcony reprywatyzacji. Redaktor Anna Żurek i jej goście rozmawiają o nieuczciwym procederze przejmowania kamienic i lokatorach, którzy przegrali walkę z reprywatyzacyjną machiną.
 • Twoje Sprawy – program, w którym pokazywane są historie ludzi szukających sprawiedliwości. Walczą o prawo do godnego życia, proszą o pomoc. Ich losy komentują zaproszeni goście.
 • CHiP – Rozmowy Niecodzienne - cykliczna audycja, w której autorzy i zaproszeni goście komentują wydarzenia i zachodzące procesy oraz ich konteksty. Obszarem obserwacji i analizy są: cywilizacja, historia i polityka (CHiP), kultura i gospodarka.
 • Wawa Bohaterom – społeczny projekt, a także cykl reportaży i felietonów poświęcony Powstańcom Warszawskim i akcji niesienia pomocy. „Nie zapominajmy o Warszawskich Powstańcach, o naszych bohaterach pamiętajmy nie tylko od święta” – to główne hasło projektu. Bohaterowie wspominają nie tylko czas walki, ale pokazują także, jak żyją i radzą sobie w dzisiejszych czasach. Wielu z nich potrzebuje wsparcia, pomocy w codzienności i poświęcenia czasu. Wawa Bohaterom to także Studio Otwarte emitowane na żywo, a w nim spotkania z Powstańcami, a także ludźmi, którzy działają na rzecz bohaterów.

Kulturalne i rozrywkowe

 • Dwie Stolice – wspólny projekt warszawskiego i krakowskiego ośrodka Telewizji Polskiej. Przedstawione i skonfrontowane w nim są obyczaje obu miast, ich historyczne tradycje, mity i związane z tymi miejscami sentymenty, jak i uprzedzenia. W programie występują Beata Chyczewska (jako "Polka mądra przed szkodą", rozpoczyna i kończy odcinek), Leszek Długosz (jako Krak), Emilian Kamiński (jako Wars), Jerzy Petersburski Jr. (gospodarz w Warszawie) i Adam Grzanka (gospodarz w Krakowie).
 • Słowobranie – program, w którym prezentowane są zapowiedzi i recenzje nowości wydawniczych, lista bestsellerów z komentarzem oraz ciekawe rozmowy m.in. z pisarzami, intelektualistami, komikami i reżyserami, którzy przedstawiają nowe i istotne lektury, dzieła artystyczne i inne ważne wydawnictwa. Program prowadzą Patrycja Strupińska, Krzysztof Grzybowski i Anna Rybak, a realizowany przy współpracy z Prom Kultury Saska Kępa.
 • Łazienki z Kulturą – program poświęcony kulturze i sztuce. Tadeusz Deszkiewicz rozmawia z zaproszonymi gośćmi o ich twórczości artystycznej, inspiracjach i nadchodzących wydarzeniach kulturalnych. Program jest realizowany przy współpracy z Łazienkami Królewskimi w Warszawie.
 • Qadrans Qltury – program autorstwa Agnieszki Mieleszkiewicz i Marka Wiechowskiego. Jest to magazyn kulturalny, przegląd najważniejszych wydarzeń artystycznych.
 • Strefa Mazowsze – program poświęcony szeroko pojętej kulturze na Mazowszu.
 • Krótki film o Warszawie – cykl impresji filmowych o Warszawie. Autorzy szukają niebanalnych tematów, często niezauważalnych nawet dla mieszkańców stolicy.
 • Twórcy polecają... – program, w którym zaproszeni muzycy, aktorzy, pisarze polecają dzieła, które lubią, które zmieniły ich życie. Program prowadzi Zbigniew Krajewski.

Edukacyjne

 • Mój pies i inne zwierzaki – magazyn dla miłośników zwierząt, w którym każdy właściciel znajdzie coś dla siebie: jak żywić, jak pielęgnować, jak zapobiegać bezdomności czworonogów. Po każdym programie kącik Zaopiekuj się mną, czyli psy i koty do adopcji.
 • Tekieli. Krótki przewodnik po duszy – autorski program Roberta Tekielego, który rozmawia z wyjątkowymi ludźmi i słucha opowieści o życiu, pokonywaniu trudności, walce o harmonię.
 • Kronika Warszawska – program, w którym prezentowane są migawki z lat 60. i 70. z Warszawy
 • Alchemia zdrowia i urody – program, który propaguje zdrowy styl życia. Porusza tematy stricte medyczne, mówi o nowinkach, unikalnych zabiegach na najwyższym poziomie, zawiera również informacje o niekonwencjonalnych metodach leczenia.

Dokumentalne

 • Filmy Dokumentalne Aliny Czerniakowskiej – cykl autorskich filmów dokumentalnych Aliny Czerniakowskiej – polskiej reżyserki filmowej i scenarzystki, dziennikarki telewizyjnej, dwukrotnej laureatki Międzynarodowego Katolickiego Festiwalu Filmów i Multimediów w Niepokalanowie.
 • Moja niepodległa i Dla niepodległej – cykle portretów ludzi kultury i sztuki opowiadających o wartościach inspirujących współczesnych artystów. Rozmowy prowadzone są z okazji obchodów stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości.
 • Zakazane, prześladowane – cykl o filmach „półkownikach” III RP. Rozmowa z twórcami dokumentów, które nigdy nie były emitowane.
 • Nakręceni na dokument – program studyjno-filmowy oparty na zasobach archiwalnych TVP, w którym znani dokumentaliści prezentują wartościowe filmy. Zachęcają widzów do spotkania z tematem zasługującym na uwagę, wprowadzają w poruszoną w filmie problematykę i odkrywają filmową kuchnię. Podczas rozmowy emitowane są krótkie fragmenty dokumentu prezentowanego w całości bezpośrednio po rozmowie w studiu.
 • Saga Rodów – cykl dokumentalny ukazujący Warszawę i Mazowsze przez pryzmat losów rodziny. Prezentuje rody, które zacnie, a czasem bardzo burzliwie wpisały się w dzieje miasta.

Religijne

 • Kościół z bliska – program religijny, w którym jest prezentowany przegląd wydarzeń tygodnia w polskim i zagranicznym Kościele. Program prowadzą na zmianę Urszula Boruch i Konrad Krakowiak
 • Mazowsze Sacrum i profanum

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

 1. Z Pałacu Kultury i Nauki; 22 lipca 2008 przeniesiony do Raszyna
 2. Z Radomia; w 2002 roku przeniesiony do Przysuchy

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Radio Elka, Jarek Adamek, Łukasz Borowiak traci współpracownika. Kotomski szefem TVP 3 Warszawa, elka.pl - portal Radia Elka [dostęp 2017-07-05].
 2. jk: Paweł Gajewski szefem warszawskiego oddziału TVP. Rafał Kotomski został zawieszony. wirtualnemedia.pl, 2021-08-31. [dostęp 2022-01-11].