TVP Historia

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
TVP Historia
TVP Historia
Data startu 3 maja 2007
Format obrazu 4:3 / 16:9 SDTV
Właściciel Telewizja Polska S.A
Kraj nadawania Polska
Język polski
Siedziba Warszawa, ul. Jana Pawła Woronicza 17
Udziały w rynku 0,50%[1](czerwiec 2013)
Siostrzane kanały rozwiń szablon nawigacyjny u dołu strony
Strona internetowa
Prof. Antoni Dudek prowadzi w „TVP Historia” cykl „Kulisy III RP”
Rafał Ziemkiewicz prowadzi w „TVP Historia” pasmo „Kontrowersje” oraz „Pojedynek”
Sławomir Sierakowski – współprawodzący z R. Ziemkiewiczem audycję „Pojedynek”

TVP Historia – kanał o tematyce historycznej TVP, który rozpoczął nadawanie 3 maja 2007 roku. Oparty jest przede wszystkim na produkcji własnych programów oraz zasobach archiwalnych TVP. Nie brakuje w nim także produkcji zagranicznych. TVP Historia aktywnie współpracuje z wieloma instytucjami. Wiele programów i filmów nadawanych przez stację można w późniejszym terminie obejrzeć na stronie internetowej.

Przesłaniem TVP Historia jest Odkryć i zrozumieć.

Historia stacji[edytuj]

Nadawanie[edytuj]

2 sierpnia 2006 został złożony wniosek o przyznanie koncesji do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. 29 grudnia 2014 kanał został zakodowany. Od września 2008 stacja rozpoczęła nadawanie niektórych zagranicznych produkcji z napisami w języku polskim. Kanał nadawał program w godz. 15.00-23.00. Od 25 czerwca 2007 program nadawany jest od poniedziałku do piątku w godz. 10.00-0.00, natomiast w weekendy w godz. 8.00-0.00, zmniejszona została także ilość powtórek programów. Kanał nadaje od 7:00 do 4:00 przez 7 dni w tygodniu.

TVP Dokument[edytuj]

W styczniu 2011 roku zarząd TVP rozpoczął procedurę przekształcenia kanału w TVP Dokument, co wymaga zmiany koncesji przez KRRiT. Rada Nadzorcza TVP wyraziła zgodę na podjęcie tej procedury i wnioskowanie do KRRiT. Proces miał na celu zmianę oferty stacji na ogólnodokumentalną, powodem są niskie wyniki oglądalności TVP Historia[2]. Proces nie został zakończony, a TVP Dokument ma zostać uruchomiony jako osobny kanał.

Dyrektorzy[edytuj]

15 stycznia 2016 dyrektorem TVP Historia został mianowany Piotr Gursztyn[3].

Aktualne i dawne audycje w TVP Historia[edytuj]

 • Pasmo „Bitwy, konflikty, wojny” – program prowadzony przez Janusza Ciska opowiadający o słynnych wojnach i dziejach techniki militarnej.
 • Pasmo „Kontrowersje” – program poruszający najbardziej kontrowersyjne tematy z historii Polski i świata. Gospodarzem programu jest Rafał Ziemkiewicz.
 • Pasmo „U źródeł cywilizacji” – program o historii cywilizacji, religii i Kościoła,a także o tym jak wiara odbierana była na przełomie dziejów. Program prowadzi dominikanin o. Maciej Zięba lub Robert Tekieli.
 • Pasmo „Siła Bezsilnych” – dramatyczne opowieści o losach osób, które walczyły z władzą komunistyczną. Poznamy fakty często pomijane milczeniem nawet po 1989 roku. Program prowadzi Józef Ruszar lub Tomasz Terlikowski.
 • Pasmo „Było nie było” (co dwa tygodnie) – gospodarzami studia są znani satyrycy Jan Pietrzak i Marcin Wolski. Całość ma charakter rozrywkowy, stanowiąc jednocześnie niekonwencjonalną lekcję historii.
 • Pasmo „Kulisy III RP” (co dwa tygodnie) – prowadzone przez prof. Antoniego Dudka z IPN. Kulisy historii od 1989 r.
 • „Portal” – magazyn historyczny – tygodnik zawierający najświeższe informacje dotyczące szeroko rozumianej historii. Program składa się z kilku bloków tematycznych przedstawianych w formie felietonu z komentarzem prowadzącego.
 • Magazyn „Z archiwów PRL-u” – program informujący o najnowszej historii Polski, o pracy IPN i innych instytucji np. Ośrodka KARTA, o ludziach i mechanizmach odpowiedzialnych za działanie systemu, a także o tych, którzy z nim walczyli.
 • „Notacje” – relacje świadków historii najnowszej,np. powstańców warszawskich, partyzantów.
 • „Zakręty dziejów” – program przedstawiający najważniejsze, przełomowe wydarzenia, które zmieniły bieg historii. Gospodarzem cyklu jest Piotr Semka.
 • „Dzieje Polaków” – program prowadzony przez Wojciecha Reszczyńskiego opowiadający o dynastiach panujących w Polsce na przestrzeni wieków.
 • „Pojedynek” – program z udziałem Sławomira Sierakowskiego i Rafała Ziemkiewicza.
 • „Po co nam to było…?”- Jan Pietrzak wraz z zaproszonymi do studia gośćmi rozmawia o ciekawych osobach i zjawiskach, które bezpowrotnie minęły, jak cenzura, moda, sport, propaganda, idole dawnych lat. Każdy z programów stanowi lekką i niekonwencjonalnie podaną lekcję historii.
 • „Leksykon PRL” – historyczno-edukacyjne felietony ukazujące okres trwania Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej – od 1952 do 1989.
 • Cykl „Za obce pieniądze” – historie najsłynniejszych polskich szpiegów i agentów czasów PRL. Program prowadzi Rafał Ziemkiewicz.
 • „Historia i film” – Czterej pancerni i pies, Stawka większa niż życie, Pan Wołodyjowski, Gry uliczne i inne filmy historyczne z komentarzem ekspertów, któzy wyjaśniają czy filmowa wizja wydarzeń jest zgodna z rzeczywistością i na ile odbiega od prawdziwej historii. Audycje prowadził Krzysztof Kłopotowski.
 • „Historia i dokument” – wyjątkowe filmy dokumentalne najlepszych reżyserów polskich i zagranicznych.
 • „Encyklopedia Solidarności” – cykl trzyminutowych minireportaży kreślących sylwetki i wydarzenia związane z narodzinami „Solidarności”.
 • „Dziękujemy za Solidarność” – zapomniani bohaterowie czasów walki z komunizmem.
 • „Miejsca przeklęte” – cykl fabularyzowanych filmów dokumentalnych o nadzwyczajnych wydarzeniach poruszających polską opinię publiczną w 2 poł. XX wieku.
 • „Świadkowie nieznanych historii” – historia powojennych lat XX wieku kształtowana była pod czujnym okiem cenzury, dlatego wiele faktów i dokumentów dopiero dziś może trafić do publicznej świadomości. W programie wykorzystano akta, zdjęcia i raporty opisujące interesujące ludzkie losy lub nieznane dotąd fakty. Występują w nim również świadkowie najnowszej historii – tej sprzed 50., 30. czy 20. lat. Program powstaje we współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej.
 • „Historia III RP” – serial dokumentalny przypominający historię III RP opatrzony komentarzami historyków, publicystów i polityków.
 • „Listy do PRL-u” – cykl dokumentalny ukazujący problemy zwykłego człowieka żyjącego w czasach PRL w oparciu o archiwalne materiały TVP Szczecin.
 • „Skarby Jasnej Góry. Ludzie i dary.” – serial dokumentalny ukazujący historię, wydarzenia i zabytki związane z klasztorem ojców paulinów na Jasnej Górze.
 • „Zagadki tamtych lat” – program, którego twórcy próbują rozwikłać niewyjaśnione zagadki z historii Polski i świata.
 • „Smak tradycji” – cykl przedstawiający dawne tradycje i prasłowiańskie obrzędy, które splotły się z tradycją chrześcijańską i polską kulturą ludową.
 • „Cienie PRL-u” – program w założeniu był próbą wyjaśnienia i zrozumienia czasów PRL, a przede wszystkim ukazania nieznanych faktów na podstawie dokumentów z archiwum Instytutu Pamięci Narodowej. W każdym programie występowali zaproszeni goście, często uczestnicy historycznych zdarzeń. Program prowadził Bronisław Wildstein.
 • „20 lat minęło”- program Marcina Wolskiego ukazujący historię III RP od 1989 roku. W programie wykorzystywane były fragmenty programu „Polskie Zoo” oraz „Politycznych Szopek Noworocznych”.
 • „Spór o historię”- program Stanisława Królaka, prowadzony przez Macieja Zakrockiego i Marka Zająca, przedstawiający problem historyczny oraz opinie historyków na jego temat.

[edytuj]

Lata Opis Wygląd
Od 3 maja 2007 Złote logo TVP, pod nim złoty napis „HISTORIA”. TVP Historia logo.svg
Tymczasowe zmiany logotypu

Przypisy