Terapia kwiatowa Bacha

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Terapia kwiatowa Bachaalternatywna metoda leczenia opracowana przez Edwarda Bacha. W metodzie tej do leczenia problemów psychologicznych i stresu stosuje się esencje (ekstrakty) kwiatowe. Wszystkie stosowane w terapii esencje kwiatowe (38 rodzajów) odkrył i opisał Bach w latach 1928–1935.

Esencje kwiatowe Bacha są płynami przechowywanymi w małych buteleczkach z brązowego szkła, które są zaopatrzone w zakraplacze przeznaczone do dawkowania ich zawartości. Esencje zawierają alkohol. Mogą być stosowane w postaci nierozcieńczonej, bezpośrednio z buteleczki lub po uprzednim rozcieńczeniu z niewielką ilością wody, pojedynczo lub w połączeniu (maksymalnie 7 różnych esencji). Medykament przyjmuje się podjęzykowo na „czystą” śluzówkę jamy ustnej. W handlu dostępne są też kremy i aerozole do użytku zewnętrznego na skórę.

Badania naukowe nie potwierdziły skuteczności kwiatowych esencji Bacha.

Esencje kwiatowe Bacha nie wywołują żadnych objawów ubocznych ani uzależnienia[1]. Według zwolenników tej metody esencje kwiatowe uleczają negatywne emocje i pomagają pokonać stres[1].

Esencje kwiatowe a homeopatia[edytuj | edytuj kod]

Terapia kwiatowa Bacha wykazuje pewne podobieństwa do homeopatii, jednak nie jest homeopatyczną metodą leczenia – nie spełnia dwóch podstawowych warunków: przygotowywania medykamentów według potencjowania, ani wymogu doboru leków na zasadzie podobieństwa (Similia similibus curentur)[2]. Esencje kwiatowe nie działają w sposób chemiczny czy farmakologiczny, gdyż nie zawierają substancji działającej, a jedynie „wibracje kwiatowe”, które rezonować mają z wibracjami komórek ludzkiego ciała[2]. Te „wibracje kwiatowe” nie są wykrywane metodami naukowymi. Testy chemiczne wykazują w preparatach Bacha jedynie obecność wody i brandy, używanej jako środek konserwujący[2].

Sposoby przygotowywania[edytuj | edytuj kod]

Edward Bach opracował dwie metody sporządzania ekstraktów kwiatowych: metodę słoneczną i metodę przez gotowanie[2]. Obie zostały ujęte w brytyjskiej farmakopei homeopatycznej[2]. Do wykonywania medykamentów Bacha nadają się jedynie rośliny rosnące dziko na naturalnych stanowiskach[3].

Metoda słoneczna[2]

Jest stosowana w przypadku roślin kwitnących późną wiosną i latem, gdy promienie słoneczne są najsilniejsze. Kwiaty są zbierane w słoneczny dzień wczesnym rankiem (około godziny 9). Na miejscu z kwiatów sporządzana jest tzw. nalewka-matka Bacha (urtinktura Bacha). W odpowiednio dużym naczyniu z 50 częściami wody (poziom wody musi dosięgać obrzeża naczynia) umieszcza się 1 część świeżo zebranych kwiatów. Kwiaty mają unosić się na powierzchni wody przez 3 godziny w pełnym słońcu. Po upływie tego czasu kwiaty usuwa się, a wodę filtruje do butelki. Do w ten sposób otrzymanej nalewki-matki Bacha dodawana jest równa objętościowo ilość brandy, po czym całość energicznie się wytrząsa. Ten płyn zostaje następnie rozcieńczony dodatkową porcją brandy (1 część/500 części alkoholu, co odpowiada w przybliżeniu potencji homeopatycznej 5X) i w tej postaci jest butelkowany z przeznaczeniem dla klientów, którzy rozcieńczają go wodą przed zastosowaniem.

Metoda przez gotowanie[2]

Jest stosowana w przypadku kwiatów, gałązek drzew, krzaczków i roślin, które kwitną na początku roku, kiedy jest mało promieni słonecznych. Wczesnym rankiem w słoneczny dzień zbiera się odpowiednią ilość kwitnącego materiału roślinnego. W szklanym naczyniu 1 część kwitnącego materiału roślinnego łączy się z 10 częściami wody i gotuje przez pół godziny, po czym pozostawia do ostygnięcia. Tak otrzymany płyn zlewa się (dekantuje) i filtruje do szklanej butelki. Otrzymaną w ten sposób nalewkę-matkę Bacha miesza się i energicznie wytrząsa z równą objętością brandy. Ten płyn jest później rozcieńczany alkoholem (1 część/500 części alkoholu), co odpowiada w przybliżeniu potencji homeopatycznej 5X.

38 esencji kwiatowych Bacha[edytuj | edytuj kod]

Buteleczki z esencjami kwiatowymi Bacha do użytku wewnętrznego

38 esencji Bacha koresponduje z 38 negatywnymi stanami emocjonalnymi[3]. Bach wierzył w ich holistyczną moc leczenia negatywnych emocji w przypadku dowolnej choroby[3], lecz obecnie esencje kwiatowe Bacha są stosowane w przypadku problemów psychologicznych, bólu i stresu[3].

Nie zawierają znaczących farmakologicznie pozostałości kwiatów, które zostały użyte do ich wyprodukowania[3]. Ich działanie Bach tłumaczył wpływem esencji kwiatowych na siłę życiową człowieka poprzez „wibracje”, które kwiaty przekazały do nalewki[3]. Te kwiatowe „wibracje” miałyby oddziaływać na subtelny poziom energetyczny pacjenta i w ten sposób przywracać zaburzoną równowagę oraz likwidować utarte schematy zachowania[3]. Wyleczenie zdaniem Bacha następowało poprzez złagodzenie negatywnych uczuć i uwolnienie pacjenta od ukrytych problemów emocjonalnych i psychologicznych[3].

Esencje mogą być bezpiecznie łączone z innymi lekami[3]. Są uważane za najprawdopodobniej bezpieczne[3] i są dozwolone do stosowania przez dzieci, kobiety w ciąży i osoby w podeszłym wieku[3]. Ze względu na to, że zawierają alkohol są przeciwwskazane w przypadku byłych alkoholików[3]. Czasami na początku terapii może nastąpić pogorszenie stanu zdrowia, mające postać nasilenia dotychczasowych objawów chorobowych, zanim dojdzie do poprawy stanu zdrowia[3].

Esencje kwiatowe są dobierane indywidualnie dla każdego pacjenta na podstawie siedmiu psychologicznych przyczyn chorób, które wyróżnił Bach: strach, niepewność, niewystarczające okazywanie zainteresowania swoją aktualną sytuacją, samotność, podatność na wpływy i sugestie innych osób, przygnębienie lub rozpacz, zamartwianie się o dobro i bezpieczeństwo bliskich[3].

Leczenie trwa z reguły kilka tygodni do kilku miesięcy[3]. Medykamenty Bacha są dostępne w wielu krajach bez recepty[3].

Ocena skuteczności[edytuj | edytuj kod]

Przegląd wyników różnych badań dotyczących skuteczności leczenia esencjami kwiatowymi Bacha nie potwierdził ich efektywności i nie wykazał różnic pomiędzy kwiatowymi lekami Bacha a placebo w przypadku takich dolegliwości jak: lęk przedegzaminacyjny, depresja albo ADHD[4][3].

Lista kwiatowych esencji Bacha[edytuj | edytuj kod]

Lista 38 roślin, które Edward Bach wybrał do sporządzania esencji kwiatowych i stosował w leczeniu[3][5], w kolejności alfabetycznej według nazw angielskich stosowanych na opakowaniach:

 1. Agrimony (rzepik pospolity)
 2. Aspen (topola osika)
 3. Beech (buk zwyczajny)
 4. Centaury (centuria pospolita)
 5. Cerato (Ceratostigma willmottianum)
 6. Cherry Plum (śliwa wiśniowa)
 7. Chestnut Bud (pąki kasztanowca)
 8. Chicory (cykoria podróżnik)
 9. Clematis (powojnik pnący)
 10. Crab Apple (jabłoń niska)
 11. Elm (wiąz angielski)
 12. Gentian (goryczuszka gorzkawa)
 13. Gorse (kolcolist zachodni)
 14. Heather (wrzos zwyczajny)
 15. Holly (ostrokrzew kolczasty)
 16. Honeysuckle (wiciokrzew przewiercień)
 17. Hornbeam (grab pospolity)
 18. Impatiens (niecierpek gruczołowaty)
 19. Larch (modrzew europejski)
 20. Mimulus (kroplik żółty)
 21. Mustard (gorczyca polna)
 22. Oak (dąb szypułkowy)
 23. Olive (oliwka europejska)
 24. Pine (sosna zwyczajna)
 25. Red Chestnut (kasztanowiec czerwony)
 26. Rock Rose (posłonek rozesłany)
 27. Rock Water (woda źródlana, z naturalnego źródła wypływającego ze skał)
 28. Scleranthus (czerwiec roczny)
 29. Star of Bethlehem (śniedek baldaszkowaty)
 30. Sweet Chestnut (kasztan jadalny)
 31. Vervain (werbena pospolita)
 32. Vine (winorośl właściwa)
 33. Walnut (orzech włoski)
 34. Water Violet (okrężnica bagienna)
 35. White Chestnut (kasztanowiec zwyczajny)
 36. Wild Oat (stokłosa gałęzista)
 37. Wild Rose (róża dzika)
 38. Willow (wierzba biała)

Ponadto Bach osobiście ustalił skład pięcioskładnikowego medykamentu, tzw. Rescue Remedy, nazywanego także Five Flower Remedy[3]. Jest to „medykament ratunkowy” polecany w różnych sytuacjach nagłego lęku lub nagłej dolegliwości[3], a także profilaktycznie w sytuacjach, które mogą okazać się stresujące[3]. W jego skład wchodzi mieszanina pięciu esencji kwiatowych: star of Bethlehem, rock rose, impatiens, cherry plum i clematis[3].


Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. a b Bach Flower Therapy – an introduction (ang.). bachtherapy.org. [dostęp 27-06-2013]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-04-14)].
 2. a b c d e f g The Theory of Bach Flower Essences (ang.). bach-flower-therapy.com. [dostęp 27-06-2013].
 3. a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v Kylie Thaler: Bach Flower Remedies for psychological problems and pain: a systematic review (ang.). BMC Complement Altern Med. 26-05-2009. [dostęp 27-06-2013].
 4. Bach flower remedies: a systematic review of randomised clinical trials (ang.). Swiss Medical Weekly, 2010. [dostęp 27-06-2013].
 5. Cherrie Corey: The Botany of Bach (ang.). essences.com, 2001. [dostęp 28-06-2013].