Testament dziwaka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Testament dziwaka
Le Testament d’un excentrique
ilustracja
Autor

Juliusz Verne

Typ utworu

powieść

Wydanie oryginalne
Język

francuski

Data wydania

1900

Wydawca

Pierre-Jules Hetzel

Pierwsze wydanie polskie
Data wydania polskiego

1900

Przekład

Michalina Daniszewska

poprzednia
Wspaniałe Orinoko
następna
Druga ojczyzna

Testament dziwaka (fr. Le Testament d’un excentrique, 1899) – dwutomowa powieść Juliusza Verne’a z cyklu Niezwykłe podróże.

Pierwszy polski przekład (przetłumaczyła Michalina Daniszewska) w odcinkach pojawił się w 1900[1][2]. Drukowany był wtedy również w „Dzienniku Chicagoskim” (p.t. Testament milionera chicagoskiego). W postaci książkowej powieść ukazała się po raz pierwszy w 1902.

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Plansza gry w Stany Zjednoczone

Ekscentryczny milioner z Chicago, William J. Hypperbone umierając, pozostawia ogromny spadek, opiewający na sumę 60 mln ówczesnych dolarów.

Otrzyma go osoba, która ukończy jako pierwsza grę w Stany Zjednoczone. Jest to zmodyfikowana przez niego stara gra Gęś. Gracze są tu żywymi pionkami, a poszczególnymi polami na planszy gry są wszystkie ówczesne Stany Zjednoczone Ameryki. W zależności od wyrzuconych punktów gracze przemieszczają się po całym terytorium USA, od stanu do stanu, kierując się do wyznaczonego im punktu.

Nagrodę główną może wygrać tylko jedna z sześciu osób wylosowana spośród wszystkich pełnoletnich mieszkańców Chicago. W grze bierze także udział siódmy gracz, tajemnicza postać ukrywająca się pod inicjałami X.K.Z., dodana poza losowaniem wolą milionera w jego testamencie.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]