To właśnie Anglia

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
To właśnie Anglia
This is England
Gatunek Dramat
Data premiery 2006-09-12
Kraj produkcji Wielka Brytania
Język angielski
Czas trwania 100 minut
Reżyseria Shane Meadows
Scenariusz Shane Meadows
Główne role Thomas Turgoose, Stephen Graham, Joseph Gilgun
Muzyka Ludovico Einaudi
Zdjęcia Danny Cohen

To właśnie Anglia (ang. This is England), film oparty na scenariuszu oraz wyreżyserowany przez Shane Meadows, który nakręcił także Buty nieboszczyka.

Film koncentruje się na przedstawieniu życia młodego skinheada żyjącego w latach 80. Część filmu kręcona była w The St. Ann's w okolicach Nottinghamshire oraz w Grimsby. Wątki przeplatające się w filmie to oprócz życia codziennego, także obrazy pochodzące z wojny o Falklandy.

Film został pokazany na wielu różnych międzynarodowych festiwalach, włącznie z Londynem, oraz dostał specjalne pozwolenie na pokaz w Grimsby's Whitgift Film Theatre.

Według BBFC został uznany za film tylko dla dorosłych za rasistowski język oraz sceny przemocy. Aczkolwiek rada Bristolska, Camden and Westminster podjęli decyzję zniesienia cenzury, czując, że film powinien dotrzeć do nastoletniej widowni jako przestroga.

Film został zadedykowany mamie Thomasa Turgoose'a, Sharon, która zmarła 29 grudnia 2005, zanim miała szansę zobaczyć film.

Tematyka[edytuj | edytuj kod]

Na przykładzie historii grupy przyjaciół film ukazuje ruch skinheads, wywodzący się z kultury jamajskich imigrantów (opartej na muzyce ska, reggae, rocksteady i soul), później częściowo zagarnięty przez skrajne rasistowskie grupy, takie jak National Front. Opowieść skupia się na osobie młodego Shauna (Thomas Turgoose), który terroryzowany i prześladowany w szkole, spotyka na swojej drodze grupę skinheadów. Okazują się oni być przyjaźnie nastawieni i wcielają go w swoje szeregi. Pokazują mu korzenie ruchu i pomagają stać się jednym z nich.

Sielankę niszczy po wyjściu z więzienia stary lider grupy o imieniu Combo (Stephen Graham), członek National Front. Powoduje on rozłam w grupie - kilku przyjaciół przekonanych jego przemową postanawia przyłączyć się do niego, wstąpić w szeregi National Front i walczyć. Przez to historia ukazuje faktyczny rozłam w ruchu skinhead - podział na tradycyjnych i rasistowskich skinheadów. Film to obraz Anglii lat 80., na tle wojny o Falklandy oraz wschodu białego nacjonalizmu.

Nagrody[edytuj | edytuj kod]

This is England wygrało w kategorii najlepszy film w British Independent Film Awards, a młody Thomas Turgoose zdobył nagrodę dla najlepiej zapowiadającego się młodego aktora.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]