Sekrety i kłamstwa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Sekrety i kłamstwa
Secrets & Lies
Gatunek dramat
Rok produkcji 1996
Data premiery 24 maja 1996
Polska 7 marca 1997
Kraj produkcji Wielka Brytania, Francja
Język angielski
Czas trwania 141 min
Reżyseria Mike Leigh
Scenariusz Mike Leigh
Muzyka Andrew Dickson
Zdjęcia Dick Pope
Ten artykuł dotyczy filmu fabularnego. Zobacz też: Sekrety i kłamstwa - chorwacki serial docu reality.

Sekrety i kłamstwa (Secrets & Lies) – brytyjsko-francuski film fabularny w reżyserii Mike’a Leigha z 1996 roku.

Produkcja[edytuj | edytuj kod]

Choć Leigh jest wymieniony jako autor scenariusza, większość scen w rzeczywistości została zaimprowizowana: Leigh opowiedział każdemu z aktorów o ich roli i pozwolił, by stworzyli własne kwestie.

Sekrety i kłamstwa został częściowo sfilmowany w Whitehouse Way, Southgate (Londyn).

Wzruszającą scenę w barze, w której Cynthia uświadamia sobie, że naprawdę jest matką Hortensji, sfilmowano w jednym nieprzerwanym ujęciu trwającym prawie 8 minut.

Nagrody[edytuj | edytuj kod]

Film spotkał się z niezwykle entuzjastycznym przyjęciem krytyki. Na stronie Rotten Tomatoes, która zbiera recenzje filmów uzyskał 93% pozytywnego przyjęcia, przy średniej wynoszącej 8,7, czyli przewyższając oceny większości filmów.

Obraz uzyskał pięć nominacji do Oscara w kategoriach: Najlepszy Film, Najlepsza Aktorka Pierwszoplanowa (Brenda Blethyn), Najlepsza Aktorka Drugoplanowa (Marianne Jean-Baptiste), Najlepszy Reżyser oraz Najlepszy Scenariusz Oryginalny.

Na 49. MFF w Cannes film zdobył Złotą Palmę, Nagrodę FIPRESCI oraz nagrodę dla najlepszej aktorki (Brenda Blethyn). Blethyn otrzymała również Złoty Glob i Nagrodę Brytyjskiej Akademii Filmowej dla najlepszej aktorki. Sekrety i kłamstwa otrzymały też Złotą Żabę na Festiwalu Camerimage w 1996.

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Film opowiada historię czarnoskórej lekarki Hortensji Cumberbatch, tropiącej historię rodziny i odkrywającej, że jej biologiczną matką jest biała kobieta z klasy robotniczej, Cynthia Rose Purley. Jako niepełnoletnia angielska dziewczyna Cynthia zaszła w ciążę z czarnoskórym mężczyzną. Dziecko zostało oddane do adopcji jeszcze w szpitalu i od tego czasu rodzina udaje, że fakt ten nigdy się nie wydarzył. Cynthia ukrywa to później, również przed swoją dorosłą córką, którą samotnie wychowuje. Jej brat, fotograf Maurice Purley, żyje w pozornie szczęśliwym małżeństwie, które jednak przenika głęboki kryzys spowodowany ukrywaną przed światem i rodziną niepłodnością żony. Zmowę milczenia i kłamstwa przerywa pojawienie się Hortensji.

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]