Przejdź do zawartości

Sekrety i kłamstwa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Sekrety i kłamstwa
Secrets & Lies
Gatunek

dramat

Rok produkcji

1996

Data premiery

24 maja 1996
7 marca 1997 (Polska)

Kraj produkcji

Wielka Brytania, Francja

Język

angielski

Czas trwania

141 min

Reżyseria

Mike Leigh

Scenariusz

Mike Leigh

Muzyka

Andrew Dickson

Zdjęcia

Dick Pope

Sekrety i kłamstwa (Secrets & Lies) – brytyjsko-francuski film fabularny w reżyserii Mike’a Leigha z 1996 roku.

Produkcja[edytuj | edytuj kod]

Choć Leigh jest wymieniony jako autor scenariusza, większość scen w rzeczywistości została zaimprowizowana: Leigh opowiedział każdemu z aktorów o ich roli i pozwolił, by stworzyli własne kwestie.

Sekrety i kłamstwa został częściowo sfilmowany w Whitehouse Way, Southgate (Londyn).

Wzruszającą scenę w barze, w której Cynthia uświadamia sobie, że naprawdę jest matką Hortensji, sfilmowano w jednym nieprzerwanym ujęciu trwającym prawie 8 minut.

Nagrody[edytuj | edytuj kod]

Film spotkał się z niezwykle entuzjastycznym przyjęciem krytyki. Na stronie Rotten Tomatoes, która zbiera recenzje filmów uzyskał 93% pozytywnego przyjęcia, przy średniej wynoszącej 8,7, czyli przewyższając oceny większości filmów.

Obraz uzyskał pięć nominacji do Oscara w kategoriach: Najlepszy Film, Najlepsza Aktorka Pierwszoplanowa (Brenda Blethyn), Najlepsza Aktorka Drugoplanowa (Marianne Jean-Baptiste), Najlepszy Reżyser oraz Najlepszy Scenariusz Oryginalny.

Na 49. MFF w Cannes film zdobył Złotą Palmę, Nagrodę FIPRESCI oraz nagrodę dla najlepszej aktorki (Brenda Blethyn). Blethyn otrzymała również Złoty Glob i Nagrodę Brytyjskiej Akademii Filmowej dla najlepszej aktorki. Sekrety i kłamstwa otrzymały też Złotą Żabę na Festiwalu Camerimage w 1996.

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Film opowiada historię czarnoskórej lekarki Hortensji Cumberbatch, tropiącej historię rodziny i odkrywającej, że jej biologiczną matką jest biała kobieta z klasy robotniczej, Cynthia Rose Purley. Jako niepełnoletnia angielska dziewczyna Cynthia zaszła w ciążę z czarnoskórym mężczyzną. Dziecko zostało oddane do adopcji jeszcze w szpitalu i od tego czasu rodzina udaje, że fakt ten nigdy się nie wydarzył. Cynthia ukrywa to później, również przed swoją dorosłą córką, którą samotnie wychowuje. Jej brat, fotograf Maurice Purley, żyje w pozornie szczęśliwym małżeństwie, które jednak przenika głęboki kryzys spowodowany ukrywaną przed światem i rodziną niepłodnością żony. Zmowę milczenia i kłamstwa przerywa pojawienie się Hortensji.

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]