Transport w Rzeszowie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Aleja Cieplińskiego
Trasa Zamkowa w Rzeszowie

Rzeszów jest ważnym węzłem komunikacyjnym. W mieście krzyżują się ważne trakty drogowe biegnące ze wschodu na zachód i z północy na południe oraz przebiega przez nie kolejowy szlak na Ukrainę. Znaczący wpływ na rozwój nie tylko miasta, ale i całego regionu ma także położenie w podrzeszowskiej Jasionce Międzynarodowy Port Lotniczy.
Samo miasto dysponuje dobrej jakości drogami i dobrze rozwiniętą siecią komunikacyjną. Jest to zasługą ostatnio realizowanych inwestycji (m.in. budowa północnej obwodnicy i Mostu Zamkowego, modernizacja obwodnicy południowej oraz ulic w centrum).

Lotnisko[edytuj | edytuj kod]

Międzynarodowy Port Lotniczy w Jasionce jest rzeszowskim oknem na świat. Obecnie port lotniczy jest w trakcie gruntownej modernizacji. W 2005 przedłużono do 3200 m pas startowy, dzięki czemu lotnisko może przyjmować nawet najcięższe i największe samoloty. W najbliższych latach planowana jest budowa nowego terminalu pasażerskiego oraz terminalu cargo. Według założeń dzięki rozbudowie przepustowość lotniska ulegnie znacznemu wzrostowi.

Podrzeszowskie lotnisko rywalizowało z Rygą o budowę drugiej obok Glasgow bazy technicznej Ryanair i Singapore Technologies Aerospace, która miała serwisować samoloty z całego świata. Jednak po wycofaniu się z inwestycji azjatyckiego partnera firma Ryanair zrezygnowała z budowy bazy w Jasionce.
Port lotniczy jest częścią Doliny Lotniczej. W jego obrębie funkcjonują: Aeroklub Rzeszowski oraz Ośrodek Kształcenia Lotniczego Politechniki Rzeszowskiej (jedyna w kraju cywilna szkoła pilotów).

Kierunki lotów i linie lotnicze[edytuj | edytuj kod]

Mapa konturowa Europy
Kierunki lotów regularnych (kolor niebieski) oraz czarterowych (kolor czerwony) z lotniska Rzeszów-Jasionka
Linia lotnicza Kierunek
České aerolinie
  1. Wielka Brytania Edynburg
LOT
  1. Polska Warszawa-Lotnisko Chopina
Lufthansa
(obsługiwane przez Lufthansa CityLine)
  1. Niemcy Frankfurt
  2. Niemcy Monachium
Ryanair
  1. Wielka Brytania Bristol
  2. Irlandia Dublin
  3. Wielka Brytania East Midlands
  4. Grecja Korfu
  5. Wielka Brytania Londyn-Luton
  6. Wielka Brytania Londyn-Stansted
  7. Wielka Brytania Manchester
  8. Norwegia Oslo-Rygge
Razem: 13 kierunków w 6 krajach

Czartery[edytuj | edytuj kod]

Linia lotnicza Kierunek
Bingo Airways
  1. Egipt Hurghada
Bulgarian Air Charter
  1. Bułgaria Burgas
Enter Air
  1. Tunezja Enfidha
Nesma Airlines
  1. Egipt Sharm el-Szejk
Pegasus Airlines
  1. Turcja Antalya
Travel Service
  1. Turcja Antalya
  2. Grecja Heraklion

Cargo[edytuj | edytuj kod]

Linia lotnicza Kierunek
Sprint Air
  1. Polska Warszawa
  2. Polska Kraków

Tranzyt[edytuj | edytuj kod]

Najbardziej oczekiwanymi inwestycjami drogowymi w regionie są budowy autostrady A4 (DreznoKijów oraz drogi ekspresowej SuwałkiBarwinek. Te dwie drogi, z węzłem w okolicach Trzebowniska, mają utworzyć tranzytową obwodnicę miasta z prawdziwego zdarzenia. Obecnie pojazdy przejeżdżające przez miasto korzystają ze zmodernizowanej obwodnicy południowej i fragmentu powstającej obwodnicy północnej.

Komunikacja wewnątrz miasta[edytuj | edytuj kod]

Dzięki budowie nowych dróg i stale prowadzonym pracom mającym na celu poprawić stan ulic Rzeszowa komunikacja wewnątrz miasta działa bardzo sprawnie. Na początku roku 2006 oddano do użytku kolejny odcinek północnej obwodnicy miasta z dwoma wiaduktami na Załężu. Od kilku lat etapowo modernizowana jest część międzynarodowej drogi E40 będącej zarazem południową obwodnicą śródmieścia miasta. Wybudowany w ostatnich latach Trasa Zamkowa wraz z mostem na Wisłoku częściowo rozładowała korki w centrum i znacznie skróciła czas przejazdu z lewo- do prawobrzeżnej części miasta. Inwestycje drogowe realizowane w ostatnich latach sprawiły, że Rzeszów dysponuje drogami dobrej jakości i dobrze rozwiniętą siecią komunikacyjną.

Transport miejski[edytuj | edytuj kod]

Największym rzeszowskim przewoźnikiem jest Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne obsługujące 58 linii autobusowych (35 miejskich, 17 podmiejskich, 3 nocne oraz 3 specjalne do stref ekonomicznych). Dopełnienie komunikacji miejskiej stanowią autobusy komunikacji międzygminnej [MKS Rzeszów] obecnie przewoźnik należący do podrzeszowskich gmin posiada kilkanaście linii autobusowych. W 2019 roku planowana jest synchronizacja komunikacji miejskiej Rzeszowa z komunikacją międzygminną celem doprowadzenia do wspólnego systemu komunikacyjnego jak i wspólnego biletu miesięcznego.

Kolej[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Transport kolejowy w Rzeszowie.

Obecnie w administracyjnych granicach Rzeszowa znajdują się dwie stacje kolejowe:

  1. Rzeszów Główny
  2. Rzeszów Staroniwa

oraz cztery przystanki osobowe:

  1. Rzeszów Osiedle
  2. Rzeszów Zachodni
  3. Rzeszów Załęże
  4. Rzeszów Zwięczyca