Transport zbiorowy w Aleksandrowie Łódzkim
autobus | |
Autobus MPK Łódź linii 78 rel. Aleksandrów Łódzki – Plac Wolności | |
Państwo | |
---|---|
Lokalizacja | |
Organizator | |
Liczba linii |
6 |
Transport zbiorowy w Aleksandrowie Łódzkim – system transportu publicznego, składającego się ze zgierskich i łódzkich linii autobusowych, a w przeszłości także z linii tramwajowej. W przeciwieństwie do innych pobliskich miast nie posiada organizatora transportu, tak jak np. Zgierz (MUK Zgierz) i Łódź (MPK Łódź), lecz korzysta z przewoźników sąsiednich miast.
Komunikacja autobusowa[edytuj | edytuj kod]
Komunikacja autobusowa w Aleksandrowie Łódzkim składa się z 6 linii 3 różnych przewoźników[1].
Autobusy MPK Łódź[edytuj | edytuj kod]
Nr linii | Trasa |
---|---|
78 | Łódź: PLAC WOLNOŚCI – Legionów, Zachodnia, Drewnowska, Kasprzaka, Lutomierska, Wielkopolska, Woronicza, Helska, Brukowa, Aleksandrowska, Traktorowa, Rojna, Rydzowa, Aleksandrowska, // Aleksandrów Łódzki: Wojska Polskiego, Warszawska – ALEKSANDRÓW Ł. (Targowy Rynek) |
84B | Łódź: TEOFILÓW ROJNA – Rojna, Rydzowa, Aleksandrowska, // Aleksandrów Łódzki: Wojska Polskiego, Konstantynowska – ALEKSANDRÓW (POSELSKA) |
97A | Łódź: DW. ŁÓDŹ KALISKA – Karolewska, Włókniarzy, Naftowa, Legionów, Konstantynowska, Krakowska, Biegunowa, Spadochroniarzy, Fizylierów, Podchorążych, Szczecińska, // Antoniew, // Rąbień, // Aleksandrów Łódzki: Konstantynowska, Pabianicka, Wierzbińska, 1 Maja, Daszyńskiego, Warszawska – TARGOWY RYNEK (ALEKSANDRÓW) |
N1A | Łódź: JANÓW – Hetmańska, Rokicińska, Puszkina, Maszynowa, Dw. Łódź Widzew, Maszynowa, Puszkina, Rokicińska, Piłsudskiego, Mickiewicza, Kościuszki, Zachodnia, Lutomierska, Klonowa, Limanowskiego, Włókniarzy, Lutomierska, Wielkopolska, Woronicza, Helska, Aleksandrowska, Traktorowa, Rojna, Szczecińska, Aleksandrowska – TARGOWY RYNEK (Aleksandrów Łódzki) |
Autobus MUK Zgierz (przewoźnik ZPK MARKAB)[2][edytuj | edytuj kod]
Nr linii | Trasa |
---|---|
2 | TARGOWY RYNEK (Aleksandrów Łódzki) – Targowy Rynek, Warszawska, Wojska Polskiego, Pabianicka, 11 Listopada, Warszawska, Zgierska // Zgierz: Aleksandrowska, Gałczyńskiego, Tuwima, Staffa, Parzęczewska, Targowa, Sieradzka, Długa // Łódź: Okólna, Droga Krajowa nr. 71, Skotniki // Stryków: Kiełmina, Dobra, Warszawska, Plac Łukasińskiego, Kopernika – DWORZEC PKP STRYKÓW |
Autobus FKF Transport[1][edytuj | edytuj kod]
Nr linii | Trasa |
---|---|
Aleksandrów Łódzki (1 maja/MDK) – 11 listopada – Wola Grzymkowa – Rąbień: Wolska – Pańska – Słowiańska – Łódź: Rojna – Rydzowa – Szparagowa – Wersalska – WERSALSKA/SZCZECIŃSKA (Łódź) |
Komunikacja tramwajowa[edytuj | edytuj kod]
Obecnie na terenie miasta Aleksandrowa Łódzkiego nie kursuje żadna linia tramwajowa. Dawniej prowadzone były tramwaje linii 44.
Nr linii i czas użytkowania | Trasa |
---|---|
44
(25 lutego 1910 – 31 marca 1991) |
Łódź: Północna – Ogrodowa, Zachodnia, Limanowskiego, Aleksandrowska, Aleksandrów Łódzki: Szatonia, Wojska Polskiego – Plac Kościuszki (Aleksandrów Łódzki) |
44
(1 kwietnia 1991 – 1 stycznia 1992) |
Łódź: Północna – Ogrodowa, Zachodnia, Limanowskiego, Aleksandrowska – Chochoła |
Na terenie Placu Kościuszki wciąż znajduje się fragment szyny kolejowej, przypominającej o dawnym tramwaju 44.
Przypisy[edytuj | edytuj kod]
- ↑ a b Komunikacja miejska – Aleksandrów Łódzki [online], aleksandrow-lodzki.pl [dostęp 2018-05-16] (pol.).
- ↑ Rozkład autobusu nr 2 MUK Zgierz [online] [dostęp 2018-05-16] [zarchiwizowane z adresu 2019-06-26] .