Tuńczyk błękitnopłetwy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

tuńczyk pływający na oceanach takich jak : spokojny i atlantycki można go łowić w sezonie jest pod ochroną można go łapać od 1,75 cm dochodzi do całkiem sporych rozmiarów może mieć nawet 300kg i więcej 75% połowów go jest na wędkę Odsetek ryb złapanych przy pomocy wędki jest naprawdę imponujący. Znaczenia dodaje mu fakt, że odwrotnie niż rybacy łowiący w sieci, ci korzystający z wędek muszą łapać po jednej rybie i toczyć długą i ciężką walkę z tuńczykiem. Nie ma statystyk dotyczących czasu jaki zwykle zabiera złapanie jednej sztuki, ale w 1963 roku jeden z wędkarzy w artykule w magazynie Rotarian napisał, że złowienie 246-kilogramowego tuńczyka zajęło mu trzy godziny i 40 minut.

Tuńczyka zaczęto łapać na wędkę około roku 1900. Stało się to możliwe dzięki wynalezieniu cięższego kołowrotka ze sprzęgłem tarczowym i uchwytem, który uniemożliwiał cofanie się mechanizmu. Pisał o tym Dave Preble w książce „The Fishes of the Sea: Commercial and Sport Fishing in New England.” Wcześniej rybacy łowiący tuńczyka na wędkę zwykle kończyli swoją przygodę ze stłuczonymi lub połamanymi kośćmi w dłoniach. Największego tuńczyka na północnym Atlantyku złapano na wędkę w Nowej Szkocji w 1979 roku – ważył 678 kilogramów. W stanie Massachusetts złapano kolejnego giganta, który ważył 557 kilogramów, a złowiony został w 1984 roku.

Sprzęt do połowu tuńczyka jest kosztowny. Wędka z kołowrotkiem kosztują zwykle około $1,200 zgodnie z danymi opublikowanymi w New England Sportsman. Do niedawna zawodowi rybacy używali ciężkich, przystosowanych do trudnych warunków linek i haczyków. W książce „ Tuna: Physiology, Ecology and Evolution” Barbary Block i Ernesta Donalda Stevensa wydanej w 2001 roku napisano, że „używa się najcięższego sprzętu jaki może złapać tuńczyk” i opisano typowy mechanizm jako 20-kilogramową linę z zaokrąglonymi haczykami. Ostatnio jednak rybacy zmienili nawyki i zaczęli korzystać z lżejszego sprzętu. Tłumaczą to tym, że tuńczyki nauczyły się by nie podpływać do haczyków, których używali wcześniej. Massachusetts Division of Marine Fisheries poleca wysokiej jakości kołowrotek ze szpulą 90-kilogramowej żyłki.

Według jednego z serwisów internetowych poświęconych wędkarstwu potrzeba 180 metrów żyłki wędkarskiej do złowienia tuńczyka. Zadaniem rybaka jest stopniowe spowolnienie ryby, która może osiągać prędkość do 65 km/h,a celem jest spowolnienie do 5 km/h.

Łodzie, które poławiają m.in. żółtopłetwego tuńczyka w Zatoce Meksykańskiej czasem nieumyślnie łapią tuńczyka błękitnopłetwego. Przez ostatnie lata rybacy z Zatoki Meksykańskiej łowili używając lżejszych haczyków wprowadzonych przez Amerykańską Narodową Służbę Oceaniczną i Meteorologiczną. Miały się prostować pod ciężarem cięższego tuńczyka, nie raniąc ryby i pozwalając jej odpłynąć. Po dwóch latach testów stwierdzono, że liczba przypadkowo złapanych tuńczyków została zredukowana o 56 proc. Nie istnieją oficjalne statystyki, ale przeważająca liczba rybaków łowiących tuńczyki błękitnopłetwe twierdzi, że większość ryb, które złapały się na haczyk, jakimś cudem ucieka. W artykule zamieszczonym na stronie New England Sportsman, Mike Christy pisze, że wędkarstwo to „90 procent przygotowań, 9 procent rozczarowania i 1 procent sukcesu”.

Wędkarze z USA łowią tuńczyki błękitnopłetwe na wędki z kołowrotkiem, harpuny i sieci. W 1966 roku złowiono w ten sposób 3,615 ton ryb (dane American Bluefin Tuna Association). Nakładanie ograniczeń na ilość poławianych ryb drastycznie zmniejszyła ilość tuńczyków łowionych w USA. W 2010 roku wymienionymi metodami złowiono około 725 ton.