Przejdź do zawartości

Twierdzenie podstawowe Cauchy’ego

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Twierdzenie podstawowe Cauchy’egotwierdzenie analizy zespolonej orzekające, że dla funkcji holomorficznej całka z niej po drodze zamkniętej – tzw. całka okrężna – jest równa zero[1]. Twierdzenie to było sformułowane i udowodnione przez Augustina Cauchy’ego w 1825 roku[2]. Cauchy wyprowadził z niego szereg podstawowych własności funkcji analitycznych.

Mimo dużego znaczenia, tej teorii w analizie zespolonej, Cauchy nie widział w niej nic wyjątkowego[3]. Dlatego praca z 1825 roku, nie była przez niego cytowana aż do roku 1851[4]. Cytowanie swoich prac było jego częstym zabiegiem[3].

Twierdzenie to ma wiele nazw: twierdzenie Cauchy’ego o całce krzywoliniowej bądź twierdzenie całkowe Cauchy’ego, ale również twierdzenie Cauchy’ego-Goursata, czy nawet lemat Goursata (nie mylić z lematem Goursata w teorii grup).

Twierdzenie

[edytuj | edytuj kod]

Niech będzie obszarem jednospójnym na płaszczyźnie zespolonej ograniczonym przedziałami gładką krzywą zamkniętą ponadto oznacza funkcję analityczną na obszarze dla którego Wówczas

Wnioski

[edytuj | edytuj kod]

Zatem możemy zdefiniować całkę

(tzn. nie zależy ona od drogi całkowania).

  • Dla jak powyżej określmy funkcję przez

Wówczas funkcja jest analityczna oraz

  • Niech będzie funkcją analityczną w obszarze jednospójnym z wyjątkiem punktów oraz niech będzie kawałkami gładką krzywą Jordana otaczającą wszystkie punkty (tzn. punkty te leżą we wnętrzu obszaru ograniczonego krzywą C). Wybierzmy liczbę dodatnią taką że okręgi o środku w i promieniu (dla ) nie przecinają się i nie przecinają krzywej. Wówczas

(Całki powyżej są po krzywych skierowanych dodatnio).

Zobacz też

[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. Jahnke 2003 ↓, s. 221.
  2. Jahnke 2003 ↓, s. 220.
  3. a b Jahnke 2003 ↓, s. 222.
  4. Jahnke 2003 ↓, s. 224.

Bibliografia

[edytuj | edytuj kod]