Przejdź do zawartości

Ulryk z Augsburga

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Święty
Udalryk z Augsburga
biskup
Ilustracja
Św. Ulryk i św. Wolfgang (ok. 1510)
Data i miejsce urodzenia

890
Wittislingen (Szwabia)

Data i miejsce śmierci

4 lipca 973
Augsburg (Bawaria)

Czczony przez

Kościół katolicki

Wspomnienie

4 lipca

Atrybuty

księga Ewangelii, ryba

Patron

miasta i diecezji Augsburg, St. Ulrich w Val Gardena (Grödnertal), winiarzy, rybaków, podróżujących

Ulryk z Augsburga, także Udalryk (łac. Udalricus, niem. Ulrich von Augsburg, ur. w 890 roku w Wittislingen k. Dillingen w Szwabii, zm. 4 lipca 973 roku w Augsburgu w Bawarii) – od 28 grudnia 923 roku biskup Augsburga, święty Kościoła katolickiego.

Był synem hrabiego Hucpalda (Hupalda, Hucbalda) von Dillingen, spokrewnionego przez matkę z dynastią cesarską Ludolfingów oraz Ditpirchy[1] (Theotbergi, Thietburgi, Dietburgi) z rodziny Burchardingerów.

Wychowywał się i pobierał nauki od siódmego roku życia w benedyktyńskim opactwie w St. Gallen. W 906 roku oddano go pod opiekę biskupa Augsburga. Został szambelanem biskupów augsburskich, a następnie przyjął święcenia kapłańskie.

Król Niemiec Henryk I Ptasznik mianował go w 923 r. biskupem tej diecezji; sakrę przyjął 28 grudnia tegoż roku. W czasie najazdu Węgrów 8 i 9 sierpnia 955 r. dowodził obroną Augsburga. Następnego dnia, 10 sierpnia, wyekspediował pod dowództwem swego brata Dietpolda silny oddział, który, dołączywszy do wojsk króla Ottona I, wziął udział w zwycięskiej bitwie z Madziarami nad pobliską rzeką Lech.

Był budowniczym silnej pozycji Kościoła w X w. Dbał o poszczególne parafie i wyposażenie świątyń, wspierał budowę kościołów i zakładanie klasztorów. Dwa razy do roku przewodniczył w Augsburgu synodom diecezjalnym. Systematycznie wizytował diecezje, a co cztery lata w głównych parafiach diecezji sprawował sądy. Swoją postawą dawał przykład całemu klerowi diecezjalnemu: regularnie osobiście odprawiał msze, głosił kazania i udzielał sakramentów[1].

Udalryk zmarł 4 lipca 973 r. po pięćdziesięcioletniej posłudze biskupiej. Ceremonii pogrzebowej przewodniczył jego przyjaciel, Wolfgang z Ratyzbony. Pochowano go w stojącym już za murami miejskimi Augsburga kościele św. Afry (obecnie Bazylika św. Ulryka i św. Afry). Biskup Liutold wybudował nad grobem Ulryka kaplicę, która rychło stała się celem licznych pielgrzymek[1]. Jan XV zaliczył go w poczet świętych 4 lipca 993.

Błędnie uważany jest za pierwszego świętego kanonizowanego oficjalnie przez papieża[2]. Ulryk jest patronem miast: Szwabii, Augsburga i St. Ulrich w Val Gardena (niem. Grödnertal, dzisiejsze Ortisei).

Patronuje winiarzom, rybakom i podróżującym. Przeciw chorobom oczu szukano pomocy w licznych „źródełkach św. Ulryka”. Jest również orędownikiem w czasie niepogody, przy morskiej chorobie, pladze myszy i po pogryzieniu przez psa[1].

Jego wspomnienie liturgiczne obchodzone jest za Martyrologium Rzymskim w dzienną pamiątkę śmierci (4 lipca) a kult żywy jest dzięki wielu parafiom których jest patronem.

Zobacz też

[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. a b c d Mirosław J. Barański: Krótka pielgrzymka do grobów Ulryka, Simperta i Afry – świętych patronów Augsburga. [w:] Na szlaku. Magazyn turystyczno-krajoznawczy R. XXXVII, nr e-201 (397) [on-line]. Oddział Wrocławski PTTK, lipiec 2023. s. 36-39. [dostęp 2023-07-02].
  2. Henryk Fros SJ, Franciszek Sowa: Księga imion i świętych. T. 1: A-C. Kraków: WAM, Księża jezuici, 1997, s. IX. ISBN 83-7097-271-3.

Bibliografia

[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]