Ulryk z Augsburga

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Święty
Udalryk z Augsburga
biskup
Ilustracja
Św. Ulryk i św. Wolfgang (ok. 1510)
Data i miejsce urodzenia 890
Wittislingen (Szwabia)
Data i miejsce śmierci 4 lipca 973
Augsburg (Bawaria)
Czczony przez Kościół katolicki
Wspomnienie 4 lipca
Atrybuty księga Ewangelii, ryba
Patron miasta i diecezji Augsburg, St. Ulrich w Val Gardena (Grödnertal), winiarzy, rybaków, podróżujących

Ulryk z Augsburga, także Udalryk (łac. Udalricus, niem. Ulrich von Augsburg, ur. w 890 roku w Wittislingen k. Dillingen w Szwabii, zm. 4 lipca 973 roku w Augsburgu w Bawarii) – od 28 grudnia 923 roku biskup Augsburga, święty Kościoła katolickiego.

Był synem hrabiego Hucpalda, spokrewnionego z dynastią cesarską Ludolfingów.

Wychowywał się i pobierał nauki od siódmego roku życia w benedyktyńskim opactwie w St. Gallen. W 906 roku oddano go pod opiekę biskupa Augsburga. Został szambelanem biskupów augsburskich, a następnie przyjął święcenia kapłańskie.

Król Niemiec Henryk I Ptasznik mianował go w 923 biskupem tej diecezji; sakrę przyjął 28 grudnia tegoż roku. W czasie najazdów Węgrów dowodził obroną Augsburga. Był budowniczym kościoła i organizatorem synodów dla miejscowego duchowieństwa. Zmarł po pięćdziesięcioletniej posłudze biskupiej.

Jan XV zaliczył go w poczet świętych 4 lipca 993. Błędnie uważany jest za pierwszego świętego kanonizowanego oficjalnie przez papieża[1].

Ulryk jest patronem miast: Szwabii, Augsburga i St. Ulrich w Val Gardena (niem. Grödnertal, dzisiejsze Ortisei).

Patronuje winiarzom, rybakom i podróżującym. Jest również orędownikiem przeciw chorobie oczu, morskiej chorobie i na dobrą pogodę.

Jego wspomnienie liturgiczne obchodzone jest za Martyrologium Rzymskim w dzienną pamiątkę śmierci (4 lipca) a kult żywy jest dzięki wielu parafiom których jest patronem.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Henryk Fros SJ, Franciszek Sowa: Księga imion i świętych. T. 1: A-C. Kraków: WAM, Księża Jezuici, 1997, s. IX. ISBN 83-7097-271-3.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]