Masatoshi Koshiba

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Masatoshi Koshiba (2002)

Masatoshi Koshiba (jap. 小柴 昌俊 Koshiba Masatoshi, ur. 19 września 1926 w Toyohashi, w prefekturze Aichi)japoński fizyk, laureat Nagrody Nobla z fizyki w 2002[1].

Ukończył Uniwersytet Tokijski w roku 1951, a od 1970 r. był profesorem tej uczelni (zajmował to stanowisko przez wiele lat). Doktorat obronił w roku 1955 na Uniwersytecie Rochester w stanie Nowy Jork. Na Uniwersytecie Tokijskim pracował w Międzynarodowym Centrum Fizyki Cząstek Elementarnych[1].

Opracował detektory neutrin Kamiokande i SuperKamiokande (zaczął działać pod koniec 1996). Wykonane z ich użyciem pomiary potwierdziły wyniki badań amerykańskiego fizyka i chemika, Raymonda Davisa. Podstawowa różnica między detektorami Davisa i Koshiby polegała na tym, że Kamiokande rejestrował czas zjawiska i kierunek, z którego dochodziły neutrina. Mógł też dowieść, że mierzone neutrina pochodziły ze Słońca. Aparatura Kamiokande pozwoliła też odkryć neutrina, które dotarły do nas po wybuchu supernowej SN 1987A w lutym 1987[1].

W roku 2002 Masatoshi Koshiba otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki, wspólnie z Raymondem Davisem. Uhonorowano ich za prace nad detekcją kosmicznych neutrin. Koshiba i Davis otrzymali wspólnie połowę nagrody, druga połowa przypadła Riccardo Giacconiemu. Został odznaczony m.in. japońskim Orderem Kultury[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d Masatoshi Koshiba - Facts (ang.). W: The Nobel Prize in Physics 2002 > Raymond Davis Jr., Masatoshi Koshiba, Riccardo Giacconi [on-line]. Nobel Media AB. [dostęp 2014-01-21].