Przejdź do zawartości

Wikipedystka:Ludmiła Pilecka/Przyszłość Formuły 1

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Rozmowy na temat przyszłości Formuły 1 zajmują zarówno fanom jak i osobom bezpośrednio zaangażowanym w sport prawie tyle samo czasu, co rozmowy o sprawach teraźniejszych. Zawsze istnieje wiele teorii, w jakim kierunku pójdzie Formuła 1 i w jakim powinna iść, aby się dalej rozwijać.

Przyczyny zmian w regulaminie[edytuj | edytuj kod]

Michael Schumacher zdominował Formułę 1 w latach 2000-2004

Formuła 1, począwszy od sezonu 2002, przeżywa bardzo ciężki okres w swojej historii. Oglądalność spadła, wielu fanów zrezygnowało z kibicowania. Główną przyczyną takiego biegu spraw była dominacja zespołu Ferrari, którą od sezonu 2000 próbowali trzykrotnie przerwać kierowcy stajni McLarena (Mika Häkkinen w sezonie 2000, David Coulthard w sezonie 2001, Kimi Räikkönen w sezonie 2003) i która została ostatecznie przerwana w sezonie 2005 przez Fernando Alonso i Räikkönena.

Innymi czynnikami wpływającymi negatywnie na wizerunek i popularność Formuły 1 jest m.in. niewielki wpływ umiejętności kierowcy na wyniki wyścigu, który jest w dużo większym stopniu zależny od jakości samochodu i sprawności mechaników. W dodatku wiele mniejszych zespołów, takich jak Jordan i Minardi, borykało się z problemami finansowymi spowodowanymi ciągle rosnącymi kosztami i zmuszone były do wycofania się z rywalizacji. Właśnie to skłoniło administrację F1 do wprowadzenia kilku istotnych zmian w regulacjach F1.

Trzy główne argumenty za zmianami w regulaminie Formuły 1 to: zwiększenie bezpieczeństwa, zmniejszenie kosztów i zwiększenie atrakcyjności widowiska dla przeciętnego widza.

Bezpieczeństwo[edytuj | edytuj kod]

Grób Ayrtona Senny – ostatniej ofiary Formuły 1

Od śmierci Rolanda Ratzenbergera i Ayrtona Senny podczas Grand Prix San Marino w roku 1994, bezpieczeństwo stało się najważniejszym motywem zmian w przepisach. FIA jako główny czynnik zwiększający bezpieczeństwo uważa zmniejszenie prędkości rozwijanych przez bolidy.

Zmniejszenie kosztów[edytuj | edytuj kod]

Oświadczenie firmy Ford (byłego właściciela stajni Jaguar) o wycofaniu się z Formuły 1 można traktować jako kolejny dowód na potrzebę zmniejszenia kosztów jakie ponoszą zespoły. Niektórzy uważają jednak, że zmiany przepisów technicznych prowadzą do podwyższenia kosztów. Kosztowne są bowiem testy, jakie stajnie przeprowadzają w celu otrzymania optymalnego efektu przy aktualnie obowiązujących regulacjach. Może to spowodować, że zespoły będące aktualnie w złej sytuacji, po radykalnych zmianach będą w jeszcze gorszej.

Atrakcyjność[edytuj | edytuj kod]

Wielu marzy o tym, aby kierowcy mieli większą możliwość demonstracji swoich umiejętności na torze. Niektórzy uważają jednak, że nie można dopuścić do sytuacji, gdy zwykłe samochody będą bardziej zaawansowane technicznie od bolidów F1. Większość zgadza się jednak z tym, że ograniczenie liczby dozwolonych systemów elektronicznych wspomagających kierowcę zwiększy widowiskowość wyścigów.

Innym czynnikiem wpływającym na atrakcyjność F1 jest organizacja całego weekendu Grand Prix. W głównej mierze chodzi o przebieg kwalifikacji, których atrakcyjność w ostatnich latach drastycznie się zmniejszyła. Głównym powodem spadku oglądalności (chodzi głównie o widzów przed telewizorami) była zmieniana kilkakrotnie od sezonu 2003 forma kwalifikacji. Z obecnym systemem wiązane są duże nadzieje, ale jego atrakcyjność może być ograniczona przez inne regulacje techniczne.

Najbliższe zmiany w świecie Formuły 1[edytuj | edytuj kod]

Sezon 2007[edytuj | edytuj kod]

Sezon 2008[edytuj | edytuj kod]

Pierwsza wersja regulaminu technicznego FIA na sezon 2008 zawiera następujące zmiany:

  • Nowe technologie, które dają zespołowi korzyści w jednym sezonie, ale później są adoptowane przez wszystkie zespoły w kolejnych sezonach kosztem znacznych nakładów finansowych, będą zabronione po zakończeniu pierwszego sezonu
  • Tylne skrzydło rozdzielone na dwie części (CDG)
  • Zmiany w przepisach dotyczących karoserii, mające spowodować zmniejszenie siły dociskowej przy jednoczesnym zachowaniu takiego samego oporu powietrza, aby uniknąć zwiększenia prędkości na zakrętach w stosunku do poziomów z 2006 roku
  • Zmiany w przepisach dotyczących karoserii z przodu bolidu, aby łatwiej prowadziło się samochód w tłoku
  • Minimalny ciężar zmniejszony z 605 do 550 kg
  • Ograniczenie obrotów silnika do 19 000 obr./min., z możliwym zwiększeniem go do 20 000 obr./min. po konsultacjach z zespołami
  • Standardowa elektronika do sterowania pracą silnika i skrzyni biegów
  • Zębatki w skrzyni biegów o minimalnej grubości 12 mm
  • Ciśnienie w oponach może być zmieniane przez kierowców w trakcie jazdy
  • Maksymalna średnica kół zwiększona do 640 mm (przednie) i 710 mm (tylne), przy maksymalnej szerokości 365 mm (przednie) i 460 mm (tylne) i oponach typu slick
  • Tylko wybrane materiały mogą być użyte do konstrukcji bolidu
  • Co najmniej 5,75% (m/m) paliwa musi być pochodzenia biologicznego
  • Ograniczenie możliwości rozwoju jednostek napędowych w okresie od 2008 do 2012 r. Specyfikacje silników powinny zostać przedstawione przez zespoły w czerwcu 2006 r.

Sezon 2009[edytuj | edytuj kod]

  • Każdy zespół będzie mógł dokonać tylko dwóch zmian w konstrukcji karoserii po rozpoczęciu sezonu

Projektowanie torów[edytuj | edytuj kod]

Monza – jeden z "klasycznych" torów Formuły 1

Zasugerowano, aby więcej wyścigów było organizowanych na torach ulicznych. Podczas weekendu Grand Prix Wielkiej Brytanii 2004 odbyła się demonstracja Formuły 1 w centrum Londynu. Tor, który miałby być wykorzystywany w Grand Prix Londynu miałby start w The Mall, naprzeciw Buckingham Palace, a najbardziej widowiskowy i skomplikowany zakręt mieściłby się w okolicach Hyde Park Corner. Organizowanie Grand Prix w sławnych miejscach podnosi jego atrakcyjność. Co więcej, tego typu tory podnoszą poziom umiejętności, jakim muszą wykazywać się kierowcy. Prowadziłoby to do dominacji kierowców, którzy opanowali sztukę prowadzenia samochodu do perfekcji. Dzięki ograniczeniu prędkości wzrasta też bezpieczeństwo kierowców.

Eliminacje[edytuj | edytuj kod]

Z powodu wprowadzania w kolejnych krajach europejskich zakazów reklam wyrobów tytoniowych, coraz bardziej atrakcyjne staje się organizowanie Grand Prix poza starym kontynentem. Przykładem takiej tendencji mogą być Grand Prix Chin i Grand Prix Turcji.

Grand Prix, które zostaną zorganizowane lub ich organizacja jest planowana w następnych latach (w nawiasach podano sezon, w którym wyścig mógłby odbyć się po raz pierwszy):

O przywrócenie do kalendarza Grand Prix Austrii starał się zespół Red Bull Racing. Wydano kilka milionów euro w modernizację toru A1 Ring. Prace zostały chwilowo przerwane z powodu protestów okolicznej ludności i ekologów. Projekt modernizacji obiektu został ostatecznie zawieszony po uznaniu przez władze Austrii racji okolicznej ludności i cofnięciu pozwolenia na budowę.

Pod znakiem zapytania stoi przyszłość kilku obecnie organizowanych wyścigów. Grand Prix Wielkiej Brytanii i Grand Prix San Marino miały problem ze spełnieniem oczekiwań FIA na sezon 2005. W związku z tym na torach Silverstone i Imola, które organizują te wyścigi, planowane są modernizacje. W przypadku włoskiego toru powinny być one zakończone już w sezonie 2007. W tym samym sezonie do kalendarza powróci Grand Prix Belgii, które zostało ostatecznie odwołane (oficjalnie) z powodu złego stanu infrastruktury. Rozpoczęcie prac modernizacyjnych toru Spa Francorchamps planowane jest na jesień 2006 r. Innym Grand Prix, które mogłoby zostać usunięte z powodu przestarzałej infrastruktury toru to Grand Prix Francji. Do tego grona należało także Grand Prix Kanady, ale kontrakt z administracją Formuły 1 został przedłużony do 2011 r.

Jest całkiem możliwe, że z powodów finansowych Grand Prix Niemiec i Grand Prix Japonii będą się odbywać na dwóch torach rotacyjnie. Niemcy korzystały by z torów Hockenheimring (obecnie Grand Prix Niemiec) i Nürburgring (obecnie Grand Prix Europy), a Japonia z torów Suzuka (obecnie Grand Prix Japonii) i Fuji (odbyły się tu dwie eliminacje Grand Prix Japonii w latach 70.)

W związku z sukcesami Fernando Alonso w Hiszpanii wzrosło zainteresowanie Formułą 1 (odwrotną tendencję można zaobserwować w Niemczech po utracie przez Schumachera tytułu). Utworzenie drugiego wyścigu w tym kraju wydaje się więc bardzo realne. Są duże szanse na to, że Grand Prix odbędzie się w Walencji, ale nie na torze Circuit Ricardo Torma (gdzie obecnie odbywają się testy Formuły 1) tylko na nowym torze ulicznym. Jest też możliwe, że zamiast tworzyć całkiem nową rundę Hiszpania zdecydują się na zastąpienie nudnego toru Catalunya, na którym obecnie gości Grand Prix Hiszpanii.

W listopadzie 2004 r. Bernie Ecclestone zapowiedział powrót do Formuły 1 Grand Prix RPA w przeciągu 5. lat. Podobne obietnice składał już w 1998 r. Przeprowadzono wtedy testy na torze Kyalami, które odbyły się w przerwach międzysezonowych w 1999 i 2000 r. Zespoły były zadowolone z toru. Najprawdopodobniej nie zostały spełnione jakieś warunki, bo wyścig nie odbył się, jak wcześniej planowano w sezonie 2001. Obecnie planowana jest budowa nowego toru w pobliżu międzynarodowego portu lotniczego w Kapsztadzie. Odpowiedzialnym za zebranie funduszy jest David Grant, a projektem toru zajmie się czołowy architekt nowoczesnych torów Formuły 1, Hermann Tilke.

Zgodnie z obowiązującym porozumieniem Concorde Agreement maksymalna ilość Grand Prix w sezonie wynosi 17. Ilość ta jest przekroczona od sezonu 2004 i za każdy dodatkowy wyścig zespoły dostają rekompensatę, muszą także wyrazić zgodę na ich organizację. Nowe porozumienie (obowiązujące po 2007 r.) nie będzie już miało wpływu na ilość wyścigów, ponieważ stosowny zapis znalazł się już w regulaminie sportowym FIA na sezon 2008. Federacja zwiększyła limit ilości eliminacji do 20 w sezonie.

W przypadku coraz większej ilości chętnych do zorganizowania Grand Prix, nawet zwiększenie limitu do 20 wyścigów na rok może okazać się niewystarczające. Problem stanowią także zespoły, które niechętnie zgodzą się na dużą ilość wyścigów. Bernie Eccelstone zaproponował rozciągnięcie obecnych ram sezonu (marzec-październik) nawet do grudnia. Dzięki takiemu rozwiązaniu zwiększyłyby się przerwy pomiędzy poszczególnymi wyścigami. Tu pojawia się ponownie problem zespołów, które miały by mniej czasu na testy przedsezonowe.

Nowe zespoły[edytuj | edytuj kod]

W związku z planami FIA związanami z ograniczeniami kosztów, o start w sezonie 2008 ubiegało się 22 zespoły. Do owych zespołów należały także takie, które chciały powrócić do Formuły 1. Ostatecznie w sezonie 2008 do rywalizjacji przystąpią następujące zespoły:

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Kategoria:Formuła 1