Uwłaszczenie chłopów

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Uwłaszczenie chłopów – nadanie chłopom na własność użytkowanej przez nich ziemi, połączone ze zniesieniem obciążeń feudalnych na rzecz pana feudalnego (szlachcica), czyli pańszczyzny, czynszu i tzw. "darmoch" (tj. darmowych posług, do których chłopi byli zobowiązani na rzecz dworu, np. stróżowania, uprawy pańskiego ogrodu, koszenia trawy, połowu ryb, sypania grobli, podwód, noszenia listów pańskich).

Uwłaszczenie mogło nastąpić:

  • za odszkodowaniem (z rekompensatą finansową dla pana feudalnego),
  • bez odszkodowania (bez tejże rekompensaty).

Odszkodowanie mógł wypłacić sam chłop lub skarb państwa. W tym przypadku władze często "ukrywały" sumy odszkodowawcze w podwyższonych podatkach chłopskich, tak że faktycznie to jednak włościanin ponosił koszty rekompensat.

Uwłaszczenie było niezbędnym warunkiem wkroczenia na drogę rozwoju kapitalistycznego, uwalniało bowiem chłopów od poddaństwa, przywiązania do ziemi, sądownictwa dominialnego i pozwalało zasilić rozwijające się miasta oraz przemysł. Ponadto oznaczało modernizację i unowocześnianie samego rolnictwa.

Procesy uwłaszczeniowe zachodziły w Europie już od XV w. i przebiegały według trzech modeli.

  • Model angielski - polegał na stopniowej likwidacji wielkiej własności ziemskiej i podziale ziemi. Proces ten trwał w Anglii od XV do XVIII w.
  • Model francuski - polegał na długotrwałym procesie przechodzenia od rent naturalnej i odrobkowej do renty pieniężnej, oraz likwidowaniu stosunków feudalnych w trybie rewolucji. Dekrety z lat 1789-1794 stały się podstawą prawną zniesienia panujących stosunków feudalnych a chłopi stali się właścicielami użytkowanych gospodarstw bez wykupu.
  • Model pruski - polegał na zachowaniu wielkiej własności ziemskiej i wykupie włościan z pańszczyzny z nadaniem im ziemi na własność[1].

Uwłaszczenie na ziemiach polskich[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

  1. P.Z, Mała encyklopedia rolnicza, Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne. Warszawa 1964, s.873.