Przejdź do zawartości

Wacław (elektor saski)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Wacław
Ilustracja
ilustracja herbu
elektor Saksonii
Okres

od 1370
do 15 maja 1388 w Celle

Poprzednik

Rudolf II

Następca

Rudolf III

Dane biograficzne
Dynastia

askańska

Data urodzenia

ok. 1337

Data i miejsce śmierci

15 maja 1388
Celle

Ojciec

Rudolf I Askańczyk

Matka

Agnieszka z Lindow

Żona

Cecylia z Carrary

Dzieci

Rudolf III,
Albrecht III,
Anna,
Małgorzata

Wacław, niem. Wenzel (ur. ok. 1337, zm. 15 maja 1388 w Celle) – książę Saksonii i elektor Rzeszy od 1370 z dynastii askańskiej.

Był synem Rudolfa I i jego trzeciej żony Agnieszki z Lindow. W 1370 objął tron saski (i godność elektorską) po śmierci starszego brata Rudolfa II. Zgodnie z postanowieniami złotej bulli z 1356 objęcie tronu odbyło się z pominięciem Albrechta, syna innego starszego brata Wacława, Ottona.

Wacław był aktywny na arenie politycznej Cesarstwa, wspierając cesarza Karola Luksemburskiego. Dzięki temu uzyskał od niego (wraz z bratankiem Albrechtem) prawa do księstwa Brunszwik-Lüneburg, jednak nie odniósł sukcesu w długoletniej wojnie o sukcesję w tym księstwie. W 1385 zginął podczas walk Albrecht (rezydujący wcześniej w Celle), a Wacław zmarł nagle podczas próby zdobycia Celle w 1388 (współcześni podejrzewali otrucie).

Wacław był żonaty z Cecylią z Carrary, córką gubernatora Padwy. Dwaj jego synowie, Rudolf III, a następnie Albrecht III byli książętami i elektorami saskimi, ostatnimi z dynastii askańskiej. Córki Anna i Małgorzata poślubiły książąt brunszwicko-luneburskich.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • W. von Sommerfeld: Wenzel, Kurfürst. W: Allgemeine Deutsche Biographie. T. 41. Leipzig: Verlag von Dunckler & Humblot, 1896, s. 735–736. [dostęp 2009-12-15]. (niem.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]