Krystian II Wettyn

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Krystian II Wettyn
Ilustracja
Wizerunek herbu
książę elektor Saksonii
Okres

od 25 września 1591
do 23 czerwca 1611

Poprzednik

Krystian I Wettyn

Następca

Jan Jerzy I Wettyn

Dane biograficzne
Dynastia

Wettynowie

Data i miejsce urodzenia

23 września 1583
Drezno

Data i miejsce śmierci

23 czerwca 1611
Drezno

Ojciec

Krystian I Wettyn

Matka

Zofia Hohenzollern

Żona

Jadwiga Oldenburg

Krystian II Wettyn (ur. 23 września 1583 w Dreźnie, zm. 23 czerwca 1611 w Dreźnie) – książę elektor Saksonii w latach 1591-1611

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Był synem elektora Saksonii, Krystiana I Wettyna i Zofii Hohenzollern.

Nastąpił po swoim ojcu jako elektor Saksonii w 1591 roku, w wieku ośmiu lat. Ponieważ był zbyt młody, żeby samodzielnie rządzić, regencję w jego imieniu sprawowała matka wraz z krewny ojca z linii ernestyńskiej Wettynówksiążę Saksonii-Weimar Fryderyk Wilhelm I aż do 1601 roku, kiedy to Krystian został uznany za dorosłego i zaczął samodzielnie rządy.

Jego odmowa przyłączenia się do Unii Ewangelickiej pogłębiła istniejące podziały między niemieckimi państwami protestanckimi, co pośrednio doprowadziło do wybuchu Wojny trzydziestoletniej.

12 września 1602 roku w Dreźnie ożenił się z Jadwigą, córką króla Danii i Norwegii Fryderyka II Oldenburga, jednak małżeństwo to pozostało bezdzietne.

Zmarł w 1611 roku, stosunkowo w młodym wieku, w Dreźnie, zaś pochowany został w kościele św. Marii we Freibergu. Po jego śmierci tron elektorski odziedziczył jego młodszy brat Jan Jerzy.