Waldemar Cisło

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ks. prof. Waldemar Cisło podczas premiery książki "Utopia Europejska" (2017). Fot. Wydawnictwo Biały Kruk
Waldemar Cisło podczas premiery książki Utopia Europejska (2017)

Waldemar Cisło (ur. w 1967 w Rzeszowie) – polski ksiądz katolicki, doktor habilitowany, profesor nadzwyczajny Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, specjalista z zakresu teologii fundamentalnej, przewodniczący polskiej sekcji Pomocy Kościołowi w Potrzebie.

Biografia[edytuj | edytuj kod]

W 1987 zdał maturę w III Liceum Ogólnokształcącym im. Cypriana Kamila Norwida w Rzeszowie i wstąpił do seminarium duchownego w Lublinie. 29 maja 1993 otrzymał święcenia kapłańskie i został skierowany do pracy w parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Puławach, a następnie do lubelskiej parafii św. Józefa[1]. Równoległe rozpoczął studia doktoranckie, które ukończył w 2000. Został skierowany przez metropolitę lubelskiego, abpa Józefa Życińskiego, na dalsze studia na Uniwersytecie Wiedeńskim oraz Uniwersytecie Ludwika i Maksymiliana w Monachium.

W 2002 został zatrudniony na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Zajmuje się teologią fundamentalną, krytyką religii oraz dialogiem międzyreligijnym, a zwłaszcza relacjami chrześcijaństwo–islam. Dialogowi międzyreligijnemu poświęcona była jego habilitacja, którą uzyskał 2012 na Uniwersytecie Preszowskim na Słowacji[2].

Zajmuje się wprowadzaniem tematyki dialogu międzyreligijnego również do debaty publicznej i jest częstym gościem mediów. W 2017 napisał książkę o kryzysie uchodźczym i męczeństwie chrześcijan pt. Imigranci u bram.

W 2000 decyzją ówczesnego metropolity lubelskiego, abpa Józefa Życińskiego, został skierowany do zorganizowania polskiego oddziału organizacji Pomoc Kościołowi w Potrzebie, który rozpoczął działalność w 2006. Objął stanowisko dyrektora tego oddziału. Polska sekcja PKwP rozpoczęła od pomocy chrześcijanom w Ziemi Świętej, w chwili gdy trwały tam kolejne walki palestyńsko-izraelskie. Kolejnymi obszarami działalności stały się Afryka (głównie Sudan i Egipt), a potem Bliski Wschód (głównie Irak i Syria). Pomoc Kościołowi w Potrzebie monitoruje sytuację chrześcijan na świecie i reaguje na sytuacje kryzysowe[3].

Wybrane publikacje[edytuj | edytuj kod]

  • Die Religionskritik der französischen Enzyklopädisten, Bern 2001.
  • Sens ludzkiej przygody, Warszawa 2008 (red.).
  • Imigranci u bram. Kryzys uchodźczy i męczeństwo chrześcijan w XXI w., Wydawnictwo Biały Kruk, Kraków 2017.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Paweł Stachnik, Nota biograficzna w książce "Imigranci u bram", 2017, ISBN 978-83-7553-228-9 [dostęp 2017-06-08].
  2. Sylwetka naukowa na stronie UKSW [dostęp 2017-06-08].
  3. Nota biograficzna na stronie wydawnictwa Biały Kruk [dostęp 2017-06-08].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]